Prawo.pl
Sądy administracyjne potwierdzają, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej działa w ramach prawa, odmawiając wydania interpretacji w sprawie członków zarządu, którzy świadczą w ramach działalności gospodarczych usługi na rzecz swojej firmy - pisze Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Aleksander Dyl
11.08.2023
Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Zawarcie koniecznych elementów umowy, przestrzeganie obowiązku informacyjnego i roczny termin wygaśnięcia roszczeń obejmujących kary umowne - to najważniejsze rozwiązania, które mają zostać wprowadzone po przyjęciu nowych przepisów dotyczących franczyzy, który właśnie został skierowany do konsultacji. Eksperci oceniają, że do propozycji można mieć zastrzeżenia, ale najważniejsze jest to, by przepisy w ogóle trafiły do kodeksu.
Inga Stawicka
11.08.2023
Prawo cywilne Spółki Finanse
63 proc. pracujących Polaków deklaruje, że potrafi utrzymać balans między zaangażowaniem w pracę a życiem prywatnym i regeneracją. Nieco częściej o taką równowagę potrafią zadbać pracownicy biurowi, niż fizyczni. Jednocześnie ponad 1/3 ogółu badanych doświadczyła w życiu epizodu, który określiłaby jako wypalenie zawodowe - wynika z badania Pracuj.pl.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2023
Prawo pracy

GUS: Coraz więcej upadłości, coraz mniej nowych firm

Rynek Małe i średnie firmy Restrukturyzacja
W II kwartale 2023 roku odnotowano 88 549 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 5,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. oraz 97 upadłości, czyli o 21,3 proc. więcej niż w II kwartale 2022 roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Największy spadek liczby rejestracji przedsiębiorstw (o 15,8 proc.) nastąpił w sekcji informacja i komunikacja, a przedsiębiorcy ponad 10 razy rzadziej decydowali się na założenie spółek komandytowo - akcyjnych.
Inga Stawicka
10.08.2023
Rynek Małe i średnie firmy Restrukturyzacja
W trakcie urlopu bezpłatnego pracownik może korzystać nadal ze środków ZFŚS. Naliczany powinien być również za niego odpis podstawowy na fundusz. Fakt, że nastąpiło na czas tego urlopu zawieszenie realizacji zobowiązań wynikających ze stosunku pracy nie oznacza, iż dana osoba przestała być pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy, a tym samym przepisów ustawy o ZFŚS. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
10.08.2023
Prawo pracy
Idąc do lekarza, nie oczekujemy, że stomatolog wyleczy nasz problem kardiologiczny, tym samym niezrozumiała jest niemalże powszechna tendencja wśród kierowników zamawiających, by oczekiwać w pełni profesjonalnego doradztwa w robotach budowlanych od wysokiej klasy specjalisty od podatków i opłat lokalnych lub ogólnej obsługi jednostek samorządu terytorialnego - tłumaczy Krzysztof Granat, radca prawny.
Krzysztof Granat
10.08.2023
Zamówienia publiczne
Pracownik oddelegowany do prac montażowych za granicę nie zapłaci podatku od noclegu i transportu, które zafundował mu pracodawca - orzekł NSA w przełomowym wyroku. Dotychczas orzecznictwo było odmienne. W niedawnym orzeczeniu sąd powołał się na przepisy UE. Orzekł, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania.
Monika Pogroszewska
10.08.2023
PIT Prawo europejskie
Wykonawcy startujący w przetargach muszą za każdym razem legitymować się masą dokumentów świadczących o tym, że nie podlegają wykluczeniu i spełniają wymogi udziału w postępowaniu. Gdyby nowe przepisy weszły w życie, wystarczyłby jeden certyfikat odnawiany raz na 3 lata. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, który trafił właśnie do konsultacji.
Zofia Jóźwiak
10.08.2023
Zamówienia publiczne
Kabina sanitarna typu toi toi nie została zrealizowana z użyciem wyrobów budowlanych, więc nie można jej uznać za obiekt budowlany. Tym samym nie znajdują wobec niej zastosowania przepisy dotyczące postępowania legalizacyjnego. Oznacza to, że toczące się w tej sprawie postępowanie jest bezprzedmiotowe i musi zostać umorzone. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
10.08.2023
Budownictwo Nieruchomości
Bony na komputery dla nauczycieli zrealizują przedsiębiorcy wpisani na listę resortu cyfryzacji. Problem w tym, że choć ustawa wskazuje, że dostaną zwrot pieniędzy w ciągu trzydziestu dni, to nie do końca wiadomo od kiedy liczony. W teorii na przelew mogą czekać rok, dwa lata lub całą wieczność. Problematyczne może być też dochodzenie roszczeń przed sądem.
Monika Sewastianowicz
10.08.2023
Tylko 35 proc. przedsiębiorców, którzy wiedzą czym są układy zbiorowe pracy, chciałoby wprowadzić je w swojej firmie, 60 proc. jest przeciwnego zdania, a 5 proc. nie wypowiedziało się w tej sprawie – wynika z lipcowego badania, które na zlecenie Lewiatana przeprowadził CBM Indicator.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2023
Prawo pracy
W porównaniu z poprzednim rokiem, ponownie spadła liczba kobiet zasiadających w szeroko rozumianym zarządzie firmy. Coraz mniej licznie reprezentowani są również obcokrajowcy i osoby dojrzałe. Jedynie udział osób młodych nieznacznie wzrósł - ale zaledwie o jeden procent. Wynika to z najnowszej edycji raportu Grant Thornton „Biznes otwarty na każdego”.
Inga Stawicka
09.08.2023
Rynek Spółki
Mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski otrzymują ulotki informujące o podwyżkach cen energii, których konstrukcja sugeruje, że zostały przygotowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Znalazły się na nich propozycje skorzystania z oferty, która ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii. URE ostrzega, że to celowe wprowadzanie konsumentów w błąd, bo sam urząd nie prowadzi tego typu akcji.
Inga Stawicka
09.08.2023
Rynek i konsument Energetyka
W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, gdy dochodzi do zmiany kategorii drogi. Przedsiębiorcy są często zaskakiwania nową, zazwyczaj wyższą, opłatą. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie widzi potrzeby zmiany przepisów.
Maria Dec-Kiełb
09.08.2023
Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo
Jeśli frankowicz nie zgłosi syndykowi wierzytelności, będzie wyłączony z postępowania upadłościowego. Nie będzie mógł zatem kwestionować podejmowanych w jego ramach czynności i decyzji. Nie zostanie też zaspokojony z majątku upadłego banku. Nawet jeśli zgłosi wierzytelność, musi zweryfikować, czy na pewno znalazł się na liście - w innym przypadku mogą spotkać go negatywne konsekwencje.
Regina Skibińska
09.08.2023
Banki Kredyty frankowe
Weryfikacja kontrahenta, czy jest on konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika. KSeF nie zmienia dotychczasowej praktyki, którą stosowali w tym zakresie przedsiębiorcy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Jednocześnie MF zapowiada wyjaśnienia w tej sprawie.
Monika Pogroszewska
09.08.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa lotniczego oraz innych ustaw, przedłożony wcześniej przez resort infrastruktury. Ma on przede wszystkim dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczące bezzałogowych statków powietrznych. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu.
Inga Stawicka
08.08.2023
Rynek
Aż 47 proc. badanych Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę – wynika z najnowszego badania InterviewMe. Najczęstsza fobia w pracy związana jest z przemawianiem publicznym, a najczęstszy odczuwany lęk w pracy to lęk przed wpadką, popełnieniem błędu.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2023
Prawo pracy
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz minister infrastruktury nie zapewnili prawidłowego gospodarowania jeziorami stanowiącymi wody publiczne – oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Wody Polskie nie miały nawet pełnych informacji o liczbie jezior w Polsce oraz do ilu z nich wykonuje uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, ile pomostów wykorzystywanych jest nielegalnie.
Maria Dec-Kiełb
08.08.2023
Środowisko Administracja publiczna
We wtorek rząd przyjął projekt uchwały, która ma być pierwszym krokiem do przyjęcia nowego programu wsparcia dla sektorów energochłonnych, które w 2023 r. najbardziej odczuły wzrost cen prądu i gazu. Przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać osobne wnioski o pomoc za trzy kwartały 2023 r. Program ma zacząć obowiązywać jeszcze przed końcem II kwartału br. Rząd wstępnie zapowiada, że nabór ma ruszyć w sierpniu.
Inga Stawicka
08.08.2023
Energetyka

Gminy mogą przejąć niesprzedany węgiel jako mienie komunalne

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy Węgiel
Gminy niesprzedany po 31 lipca węgiel mogą włączyć do swoich zasobów jako mienie komunalne i przeznaczyć go na realizację zadań własnych np. ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej. Mogą go także sprzedać innym podmiotom. Tak wynika z wykładni Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort wyjaśnia także, kiedy sprzedaż należy opodatkować VAT i naliczyć akcyzę.
Robert Horbaczewski
08.08.2023
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy Węgiel

Większe restrykcje dla alergenów w kosmetykach oznaczają zmiany dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Nowelizacja unijnych przepisów dotyczących alergenów w kosmetykach to odpowiedź na pojawiające się coraz częściej uczulenia, zwłaszcza na składniki kompozycji zapachowych. Dla branży kosmetycznej zmiany oznaczają konieczność przeprowadzenia reformulacji i zmian w wykazach składników. Firmy będą miały na to czas, prawnicy podkreślają jednak, że to kolejna duża zmiana, z którą musi zmierzyć się rynek.
Inga Stawicka
08.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą Krajowy System e-Faktur. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe później - od 1 stycznia 2025 r. Nowe obowiązki będą dotyczyć około 2,8 mln podatników VAT, w tym około 2 mln podatników VAT czynnych.
Monika Pogroszewska
07.08.2023
VAT Rachunkowość KSeF
UPC obciążyła klientów dodatkowymi opłatami za kanały i szybszy internet, ale firma nie zapytała ich wcześniej o zgodę. Takie działania trwały ponad trzy lata. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce zarzuty naruszenia praw konsumentów. Jeżeli potwierdzą się w dalszym postępowaniu, UPC grozi kara nawet do 10 proc. rocznego obrotu.
Inga Stawicka
07.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
60 proc. badanych Polaków uważa, że ich firma nie podejmuje działań włączających mniejszości seksualne. Polscy respondenci, którzy nie zgłosili zachowań dyskryminujących, nie zrobili tego ze strachu przed pogorszeniem swojej sytuacji (47 proc.) oraz z powodu braku wiary w jakąkolwiek zmianę i zaprzestanie takich praktyk (40 proc.) – wynika z najnowszego raportu Deloitte.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2023
Prawo pracy
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w lipcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5 proc. – tyle samo co przed miesiącem, a w zestawieniu z końcem lipca 2022 r. była niższa o 0,2 pkt proc. Z kolei Eurostat podał, że stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu br. wyniosła 2,7 proc. wobec średniej unijnej wynoszącej w czerwcu br. 5,9 proc.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2023
Rynek Prawo pracy
W II kwartale 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 105,6 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 6,3 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych – podał ZUS. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w II kw. 2023 r. osiągnęła 5 491,4 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa wdraża unijne przepisy i określa m.in. zasady delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium kraju, kontroli przestrzegania przepisów i kontroli drogowej oraz współpracy organów w tym zakresie. Celem ustawy jest m.in. jest ochrona polskiego rynku przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją przewoźników z innych państw członkowskich oraz spoza Unii Europejskiej.
Agnieszka Matłacz
07.08.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Pracownikom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych lub B2B nie przysługują uprawnienia rodzicielskie i dodatkowe dni wolne od pracy, jak np. zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej czy urlop opiekuńczy. Zdaniem prawników, firmy, w których większość pracowników jest tak zatrudniona, mogą mieć problemy, gdy osoby te będą chciały renegocjować umowy. O tym świadczą wątpliwości i pojawiające się pytania.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2023
Prawo pracy
Resort rozwoju zapowiadał, że w nowelizacji wprowadzającej ułatwienia dla przedsiębiorców znajdą się również przepisy regulujące działalność małoletnich przedsiębiorców, które miały rozwiązać pojawiające się problemy. W trakcie konsultacji zapowiadano, że pierwotna propozycja zostanie zmodyfikowana, jednak w projekcie, który trafił do Sejmu, zostały one całkowicie wykreślone. Prawnicy oceniają, że to nietrafiona decyzja.
Inga Stawicka
07.08.2023
Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy