Praca w biurze - tak, ale w zamian za podwyżkę o minimum 20 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokalizacji miejsca pracy - ponad połowa chciałaby pracować hybrydowo. Niemal co piąta osoba rozważyłaby zmianę pracy, gdyby w jej firmie zdecydowano się na w pełni stacjonarny model zatrudnienia. 30 proc. ankietowanych byłoby też gotowych zrezygnować z niektórych benefitów, a 21,5 proc. z części wynagrodzenia dla zachowania obecnego trybu pracy - wynika z badań ASM Research i portali pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it.

24.04.2024

MZ: Od 1 stycznia 2025 roku zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne

Przeprowadzone w MZ oraz MF analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany na poziomie ustawowym - przekazała Izabela Leszczyna, minister zdrowia, w odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. Jednocześnie poinformowała, że prace w parlamencie zaplanowane są na drugi kwartał br., a wejście proponowanych zmian w życie - na 1 stycznia 2025 roku.

24.04.2024

UOKiK ukarał firmy za zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne Rynek

Prezes UOKiK wydał cztery decyzje dotyczące zmów przetargowych. Łączne kary wyniosły blisko 650 tys. zł. Przedsiębiorcy usiłowali wpłynąć na wyniki zamówień publicznych na usługi remontowo-budowlane i dowóz dzieci do szkół. Maksymalna kara za zmowę przetargową może wynieść 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

24.04.2024

Jawność wynagrodzeń - ponad połowa osób przyznaje, że w ich firmach jej nie ma

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna. Zaskakujący może być więc fakt, że brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do aplikowania. Zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia, znajduje jednak odbicie nie tylko w procesie rekrutacji, ale także przez cały okres zatrudnienia. Z raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu pracy nie ma jawności wynagrodzeń. To już wkrótce ma się zmienić.

24.04.2024

KRS kwestionuje uprawnienia ministra do powołania rzeczników dyscyplinarnych ad hoc

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała właśnie do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Chodzi konkretnie o uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania rzeczników dyscyplinarnych ad hoc, rozpatrywania skargi dotyczącej działalności rzecznika, ale też składania sprzeciwu i żądania przesłania materiałów zebranych przez rzecznika w toku czynności wyjaśniających.

24.04.2024

ZUS: Więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych

Ubezpieczenia społeczne

Według danych z końca marca liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS przekroczyła 1,138 mln osób. To o 10,7 tys. więcej niż w grudniu 2023. Najwięcej jest Ukraińców i Białorusinów, a następnie mieszkańców Gruzji i Rosji. Osoby z zagranicznym paszportem nie tylko zatrudniają się w Polsce, ale coraz częściej decydują się na otwieranie własnych biznesów.

24.04.2024

Prace rządu to głównie zapowiedzi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Mamy ogromne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, bo rząd Zjednoczonej Prawicy pozostawił w spadku wiele unijnych dyrektyw, wdrożeniu których nie podołał. Obecny na zapowiedziach głównie poprzestaje. Tak jest w Ministerstwie Zdrowia, które dotąd nie przedstawiło pomysłu na reformę szpitalnictwa. W oświacie dyskusja o likwidacji prac domowych przykryła brak reform, a zmiany w podatkach ma poprzedzić analiza. Długa ma być też droga w odbudowaniu praworządności. Pracodawcy zaś liczą, że będą mieli szansę na merytoryczną dyskusję o ważnych dla rynku pracy projektach.

24.04.2024

Raportowanie ESG w firmach coraz bliżej - mało czasu na przyjęcie projektu

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG

Już wkrótce raportowanie ESG nabierze realnego kształtu również dla polskich firm, przede wszystkim ze względu na to, że państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia regulacji do lipca br. Resort finansów przedstawił już projekt ustawy, z którego wynika, że obowiązki będą nakładane na firmy stopniowo do 2027 r. Przedsiębiorcy powinni być jednak przygotowani wcześniej, bo spełnienie wszystkich wymagań może okazać się sporym wyzwaniem.

24.04.2024

System orzekania o niepełnosprawności ma się opierać o ocenę funkcjonalną

Niepelnosprawność

Od przyszłego roku resort rodziny planuje rozpocząć prace nad reformą systemu orzekania o niepełnosprawności w ramach projektu z funduszy europejskich. System ma być oparty o ocenę funkcjonalną, której elementy zostały już wprowadzone w tym roku, ale tylko dla osób starających się o świadczenie wspierające. Starym problemem jest brak lekarzy orzeczników, co wiąże się m.in. z budżetem przeznaczonym przez państwo na ten cel, ale też powielanie tych samych dokumentów medycznych potrzebnych do wydania orzeczenia.

24.04.2024

Egzaminy zawodowe 2024: W środę prawo cywilne

Prawnicy Strefa aplikanta

W środę na egzaminach zawodowych kandydaci rozwiążą egzamin z prawa cywilnego. Członkowie komisji egzaminacyjnych z optymizmem patrzą na szanse zdających, choć wskazują, że potrzebna im będzie duża odporność na stres. Do egzaminów nie trzeba podchodzić z pustymi rękami - można przynieść komentarze i zbiory orzecznictwa. Nie można natomiast korzystać z wzorów i notatek - ściąganie może przekreślić nie tylko egzamin, ale i całą przyszłą karierę.

24.04.2024

Smartfony już znikają z niektórych szkół, eksperci sugerują ogólnokrajowy zakaz

Szkoła i uczeń Nowe technologie Zarządzanie oświatą

Zakaz używania smartfonów i na przerwie, i na lekcji - są szkoły, które już wprowadzają takie zapisy do swoich statutów. Już w zeszłym roku wprowadzenie ogólnego zakazu sugerowała Rada Młodzieży przy MEN, teraz dołącza do niej Instytut Spraw Obywatelskich. Eksperci podkreślają, że coraz więcej dzieci uzależnia się od internetu, a nadużywanie smartfona niszczy ich zdolność koncentracji.

24.04.2024

Opinia zabezpieczająca zamiast interpretacji - to może być nowy trend

Ordynacja

Obniżenie stawek amortyzacji nie jest niedozwoloną optymalizacją – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w wydanej niedawno opinii zabezpieczającej. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że spółka wystąpiła o opinię zabezpieczającą w sprawie, która była wcześniej rozstrzygana w interpretacjach indywidualnych. A to świadczy o tym, że podatnicy coraz bardziej obawiają się sporów z fiskusem.

24.04.2024

MF: Dodatkowa ewidencja potrzebna do kasowego PIT

PIT

Projekt ustawy o kasowym PIT wprowadza obowiązek ewidencjonowania faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. Dla celów kasowego PIT podatnicy będą mogli wykorzystywać narzędzia, z których obecnie korzystają, stosując przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych. Mogą to być np. prowadzone przez podatnika ewidencje lub rejestry płatności - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

23.04.2024

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym mniej ryzykowne

Ubezpieczenia

Ministerstwo Finansów chce poprawić ochronę posiadaczy polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym przed spekulacyjnymi strategiami inwestycyjnymi. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ma ono wejść w życie 30 maja 2024 roku.

23.04.2024

MF zachęca do udziału w programie "Finansoaktywni"

Szkoła i uczeń Finanse Zarządzanie oświatą

Liczba zgłoszeń do IX edycji „Finansoaktywnych” szybko rośnie. W tegorocznej misji bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Prawie połowa zgłoszeń wpłynęła od nauczycieli matematyki, a blisko 25 proc. lekcji o podatkach zostanie przeprowadzonych podczas godzin wychowawczych.

23.04.2024

Naprawiać, nie wyrzucać: Parlament Europejski zatwierdził zmiany w prawie

Rynek i konsument

Parlament Europejski zatwierdził zmainy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko. Jednym z istotnych elementów nowych regulacji ma być tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów. Dyrektywa będzie wymagała wdrożenia w państwach członkowskich - nastąpi to w ciągu dwóch lat po oficjalnej publikacji dokumentu.

23.04.2024

MF: Nauczyciele i rodzice nie zapłacą podatku od laptopa - są przepisy

PIT

Nauczyciele i rodzice uczniów czwartych klas, którzy otrzymali w 2023 roku laptopy albo bony na zakup laptopów, nie zapłacą podatku dochodowego. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnienia z PIT. Resort wyjaśnia, że bez tego zwolnienia, musieliby rozliczyć podatek w deklaracji za 2023 r.

23.04.2024

Od 22 kwietnia nowe zasady w programie "Czyste Powietrze"

Samorząd terytorialny Środowisko

Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które obowiązują od 22 kwietnia 2024 r.

23.04.2024

RPD i UNICEF zacieśniają współpracę

Rzeczniczka praw dziecka, Monika Horna-Cieślak i koordynatorka krajowa biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Nona Zicherman podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wzmacniania krajowego systemu ochrony dzieci w Polsce, zwłaszcza w kontekście przyjęcia nadzwyczajnej liczby dzieci z doświadczeniem uchodźczym.

23.04.2024

Zbigniew Derdziuk prezesem ZUS? Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

We wtorek, 23 kwietnia, Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w tej sprawie wpłynął do Rady w czwartek, 18 kwietnia.

23.04.2024