Kandydaci wielokrotnego użytku - wyborcy tracą zaufanie i szansę na zmiany

Administracja publiczna Wybory

Prawie co trzeci poseł na Sejm kandyduje do europarlamentu - wielu z tzw. miejsc biorących. Na listach wyborczych jest aż 16 wiceministrów, którzy od kilku tygodni nie wykonują swoich funkcji. Czterech ministrów, aby wystartować w eurowyborach, po niespełna pięciu miesiącach urzędowania, podało się do dymisji. Tracą na tym wyborcy - wciąż nie wiadomo, jak ma wyglądać m.in. pakiet ustaw związanych z ochroną ludności i szereg innych zmian w prawie.

05.06.2024

Niedouczony jak psycholog. Większość kierunków z negatywną opinią

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie kształcą nowych psychologów na potęgę. Tylko w ciągu czterech lat liczba studentów wzrosła o 65 proc. Jednocześnie zdecydowana większość uczelni, chcących otworzyć kierunek psychologia, otrzymała negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Według danych umieszczonych na stronie PKA jest to ponad 90 kierunków na 140. Niektóre z nich, mimo to, rekrutują i uczą.

05.06.2024

Były Rzecznik Praw Dziecka w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i po zasięgnięciu opinii dr hab. Magdaleny Szafranek – przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego powołał jej członków. W skład Komisji weszli m.in. dr Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka oraz sędzia Ewa Ważny, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.

04.06.2024

Interpol nie będzie ścigał czerwoną notą byłego sędziego Tomasza Szmydta

Wymiar sprawiedliwości

Interpol odmówił ścigania czerwoną notą byłego sędziego Tomasza Szmydta, ponieważ nie zezwala na przetwarzanie za pośrednictwem swoich kanałów informacji dotyczących działań przeciwko bezpieczeństwu państwa - poinformowała rzeczniczka KGP mł. insp. Katarzyna Nowak. Wniosek prokuratury o wpisanie podejrzanego o szpiegostwo byłego sędziego Tomasza Szmydta na listę ściganych czerwoną notą przez Interpol wpłynął pod koniec maja.

04.06.2024

MS chce sprawdzić wyborcze wydatki z Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak, aby PKW sprawdziła, czy wydatki dokonywane z Funduszu Sprawiedliwości były zgodne z zawartymi w Kodeksie wyborczym zasadami finansowania kampanii wyborczych - poinformowało we wtorek ministerstwo. Poprzednie kierownictwo resortu przyznało w sumie 2043 dofinansowania na łączną sumę 224 mln zł.

04.06.2024

Nie wszyscy „wcześniejsi” emeryci skorzystają na wyroku TK

Finanse publiczne Emerytury i renty

Artykuł 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji – ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK dopiero teraz wydał wyrok, choć skarga konstytucyjna, która zainicjowała postępowanie, wpłynęła do niego w lipcu 2019 r., a rząd PiS nie zdecydował się na uregulowanie sytuacji emerytów z innych roczników niż 1953, zasłaniając się skutkami finansowymi dla budżetu.

04.06.2024

Zezwolenia na inwestycje w odnawialne źródła energii mają być wydawane szybciej

Środowisko Energetyka

Przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE, zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE) i w systemie rozliczeń net-billingu oraz dostosowanie przepisów do prawa unijnego. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w drugim kwartale br.

04.06.2024

Na temat związków partnerskich w koalicji zgody brak

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała we wtorek, że opóźnienia w wykonaniu postulatów programowych Lewicy wynikają z różnicy zdań w koalicji rządowej. Jako przykład podała projekt ustawy o związkach partnerskich. Punktem spornym jest m.in. kwestia wewnętrznego przysposobienia dzieci. Na takie rozwiązanie nie zgadza się PSL.

04.06.2024

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci muszą złożyć oświadczenia majątkowe

Samorząd terytorialny Wybory

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą pamiętać, o złożeniu pierwszych w tej kadencji oświadczeń majątkowych. Na dopełnienie obowiązku mają 30 dni od daty złożenia ślubowania. Samorządowcy, którzy przed wyborami prowadzili działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskali mandat, muszą dołączyć do oświadczenia informację o sposobie i terminie zaprzestania tej działalności.

04.06.2024

Łódzka prokuratura bada sprawę akt znalezionych u Zbigniewa Ziobry

Prokuratura

Łódzka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące ukrywania w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry akt śledztwa w sprawie śmierci jego ojca. Chodzi o materiały z nadzoru byłej Prokuratury Generalnej, a sam czyn zagrożony jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Sprawa wyszła na jaw w czasie akcji ABW w ramach śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości.

04.06.2024

Lewiatan: Nadal nie jesteśmy gotowi na start systemu kaucyjnego

Odpady Rynek i konsument

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia większość zmian zawartych w nowelizacji ustawy kaucyjnej. Proponuje jednak doprecyzowanie niektórych regulacji dotyczących m.in. przekazywania kaucji, jej pobierania w całym łańcuchu sprzedaży czy całkowitego wyłączenia z systemu opakowań po produktach mlecznych.

04.06.2024

ZUS: Dobra kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w I kwartale 2024 roku

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I podał, że wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w pierwszym kwartale 2024 r. osiągnął wysoki poziom 85,5 proc.

04.06.2024

Kiedy wymienić prawo jazdy?

Administracja publiczna

Zmiana adresu właściciela prawa jazdy nie powoduje konieczności wymiany dokumentu na nowy. Przy wymianie nie ma potrzeby zasadniczo przeprowadzać nowych badań lekarskich. Jest ono jednak obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne.

04.06.2024

NIK: Ocena inwestycji w ochronie zdrowia bez powiązania z potrzebami zdrowotnymi

Finansowanie zdrowia

Organy opiniujące nie miały wiedzy na temat stanu realizacji i efektów inwestycji. Większość przedsięwzięć realizowano z opóźnieniem, a w trakcie dokonywano zmian w zakresie rzeczowym, w związku z czym efekt końcowy często różnił się od pierwotnych założeń - zauważyła Najwyższa Izba Kontroli. Finansowe rezultaty kontroli to nieprawidłowość na kwotę ogółem niemal 5,5 mln złotych.

04.06.2024

Przedsiębiorcy: KSeF może zagrażać tajemnicy przedsiębiorstwa i naruszać RODO

RODO KSeF

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Przedsiębiorcy wskazują, że mają się w nim znaleźć m.in. informacje stanowiące ściśle strzeżoną tajemnicę handlową każdego przedsiębiorstwa. Mają też obawy o możliwe naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Piszą w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich, a ten do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

04.06.2024

Abonament RTV w 2025 roku nie podrożeje

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stawki abonamentu RTV, które będą obowiązywać w 2025 roku. Jak co roku, za uiszczenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc, będzie można uzyskać zniżki.

04.06.2024

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

CIT PIT Prawo pracy Finanse PPK

Dokonanie wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, sfinansowanej przez pracodawcę, powoduje, że po stronie pracownika będącego uczestnikiem PPK, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast dla pracodawcy kwota ta jest kosztem uzyskania przychodów. Do przychodów z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający nie mają jednak zastosowania 50-proc. koszty.

04.06.2024

Można być europosłem bez immunitetu

Prawo karne Wybory Prawo europejskie

Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego znajdują się osoby bez immunitetu. Przedstawiono im akty oskarżenia, ale - teoretycznie - do czasu skazania są niewinni. Tacy parlamentarzyści mają ciągle duże możliwości: wybierają i kontrolują komisarzy, współtworzą obowiązujące prawo i mają wpływ na politykę europejską, jeśli są zaangażowani.

04.06.2024

Znieczulanie do porodu. Kij i marchewka ma zmobilizować szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale, które nie znieczulają kobiet do porodów, stracą finansowo. Zyskają te, w których wskaźnik znieczuleń będzie rósł. Rozwiązanie wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia może zachęcić do wykonywania znieczuleń placówki, w których rodzi się sporo dzieci. Może pogrążyć jeszcze bardziej te porodówki, w których dzieci rodzi się mało. Wpisuje się to w plan minister zdrowia, która ze względu na zmiany demograficzne, chciałaby część z nich przekształcić w zol-e.

04.06.2024

Prokuratora Krajowa chce wystąpić do MF o środki na wyrównanie prokuratorskich wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratora Krajowa zbiera dane z prokuratur, dotyczące kwot potrzebnych na wyrównanie wynagrodzeń prokuratorskich naliczanych w latach 2021-2022 r. na podstawie ustaw okołobudżetowych. Chce wystąpić o te środki do Ministerstwa Finansów. Tymczasem prokuratorzy walczą o to w sądach. Na dzień 30 kwietnia br. wypłacono im już ponad 23 miliony złotych, z czego ponad milion to koszty postępowań i obsługi prawnej.

04.06.2024