Perspektywy rozwoju i problemy opieki paliatywnej w Polsce

Pacjent

Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób cierpiących z powodu poważnej choroby, potrzebujących opieki paliatywnej dynamicznie wzrasta. Wymaga to zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia, poprawy finansowania i rozwoju kształcenia personelu, z którego niedoborem już teraz zmagają się polskie hospicja.

28.06.2024

Zastawy rejestrowe utrudniają życie sądom, MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu poprzedników, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Orzecznicy będą jednak musieli przejrzeć wszystkie akta rejestrowe i sprawdzić czy strony nie postanowiły o utrzymaniu zastawu na kolejne maksymalnie 10 lat. Jeśli takiej zmiany nie będzie, zostanie wydane zarządzenie o adnotacji w systemie teleinformatycznym, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony z mocy prawa.

28.06.2024

W zakładach opiekuńczych dla dorosłych będzie mógł pracować każdy lekarz

Pacjent Opieka zdrowotna

Umożliwienie bardziej optymalnego wykorzystania lekarskich zasobów kadrowych, a także ułatwienie organizacji opieki w ramach świadczeń, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo pacjentów - taki jest główny cel zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Umożliwi ona m.in. zatrudnianie lekarzy dowolnej specjalizacji.

27.06.2024

Sędzia Jacek Gudowski z tytułem doktora honoris causa

Wymiar sprawiedliwości

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego sędziemu w stanie spoczynku Jackowi Gudowskiemu. Uzasadniono to twórczym i oryginalnym wkładem do nauki prawa i postępowania cywilnego, a także kształtowaniem orzecznictwa sądowego, zwłaszcza Sądu Najwyższego oraz budowaniem autorytetu SN i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

27.06.2024

Baner wyborczy to nie odpad komunalny, najlepiej dać mu nowe życie

Wybory

Banery wyborcze nie są odpadami wytwarzanymi w ramach gospodarstw domowych. Nie mogą więc zostać uznane za odpady komunalne. W związku z tym nie powinny być przyjmowane i przetwarzane przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych – uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

27.06.2024

Prof. Bogumiła Kaniewska przewodniczącą KRASP

Wybory nowych władz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbyły się w czwartek w Warszawie. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września br. W mijającej kadencji prof. Kaniewska była członkinią prezydium KRASP, pełniła również funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

27.06.2024

Alarmująco wzrasta liczba recept wystawianych na oksykodon

Pacjent Opieka zdrowotna

O ile statystycznie od 2019 roku recepty na fentanyl wystawiane są coraz rzadziej, o tyle niepokojąco wzrasta częstotliwość przepisywania przez lekarzy oksykodonu, który również należy do grupy leków opioidowych. Coraz więcej lekarzy i pacjentów korzysta z tzw. receptomatów, jednak przepisywane w ten sposób leki zazwyczaj nie są refundowane. To najważniejsze wnioski, które przedstawiono podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

27.06.2024

W lipcu zmiany w ustawach o szkolnictwie wyższym i PAN

Szkolnictwo wyższe

Szef resortu nauki mówił na posiedzeniu senackiej komisji nauki, że nowela ustawy o Polskiej Akademii Nauk i ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej są już zgłoszone do wykazu prac legislacyjnych. Wcześniej zapowiedział, że w lipcu pojawi się nowela ustawy o szkolnictwie wyższym, której głównym celem ma być podnoszenie jakości kształcenia na polskich uczelniach.

27.06.2024

Resorty zdrowia i edukacji zacieśnią współpracę na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci

Zarządzanie oświatą

Resort zdrowia przygotował projekt porozumienia o współpracy pomiędzy placówkami systemu oświaty a podmiotami leczniczymi prowadzącymi ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ma to na celu m.in. wymianę informacji oraz bezpośredni kontakt z podmiotem będącym przygotowanym merytorycznie w zakresie udzielania niezbędnego wsparcia.

27.06.2024

Zaświadczenie o zgodności z miejscowym planem nie zawsze będzie potrzebne - po pierwszym czytaniu

Budownictwo Nieruchomości

Nie trzeba będzie przy adaptacji na inny cel lokalu lub budynku dostarczać urzędnikom zaświadczenia potwierdzającego zgodność planowanej inwestycji z miejscowym planem. Prace nad projektem w tej sprawie rozpoczęły się w Sejmie w piątek, 28 czerwca. Zmianę chwalą prawnicy. Uważają, że uprości formalności. Zawsze to o jeden dokument mniej. Ostro jednak protestuje Związek Powiatów Polskich. Ostrzega, że plany potrafią zawierać rażące błędy i niezbędna jest "podkładka", czyli dowód w postaci zaświadczenia, że inwestycja nie narusza planu.

27.06.2024

Czy przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika przez internet?

Prawo gospodarcze

Regułą jest, że w sprawach cywilnych i administracyjnych strona może działać przez pełnomocnika. Nie zawsze jednak ustanowienie pełnomocnika możliwe jest przez internet. Niekiedy prostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z dokumentu podpisanego elektronicznie.

27.06.2024

Rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej

Środowisko Administracja publiczna

Rolnicy po raz kolejny zgłaszają problemy z funkcjonowaniem aplikacji suszowej. Chodzi m.in. o błędy w szacowaniu strat i trudności z pozyskaniem protokołu suszowego. Skarżą się także na krótki czas, jaki był przewidziany na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

27.06.2024

Ostatnie dni na złożenie wniosku o 800 plus, żeby nie przepadły pieniądze za czerwiec

Pomoc społeczna Domowe finanse

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus. Aby otrzymać kontynuację świadczenia, potrzebny jest nowy wniosek, złożony w tym roku. Tymczasem kilkadziesiąt tysięcy rodziców jeszcze tego nie zrobiło. To już ostatnie dni na wysłanie wniosku, żeby dostać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od czerwca. W lipcu też będzie można złożyć wniosek, ale pieniądze za czerwiec przepadną.

27.06.2024

Propozycja wzoru ugody frankowej budzi kontrowersje

Banki Kredyty frankowe

Banki i frankowicze będą mogli zawierać ugody w oparciu o wzór, nad którym prace właśnie się rozpoczynają. Czy to dobry pomysł? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Wzór się przyda, ale czy cokolwiek zmieni? Jedni widzą w tym świetne rozwiązanie, bo dziś każdy bank stosuje swoje wzory, co utrudnia wytropienie klauzul abuzywnych. Inni uważają, że ugody są dobre jedynie dla banków. 

27.06.2024

Państwo głuche i ślepe na niedolę niesłyszących

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność Rynek pracy

Niskie zasiłki pielęgnacyjne, niepewne renty, kosztowne bariery komunikacyjne – powstają petycje, interpelacje i obywatelskie projekty ustaw, aby polityka państwowa była bardziej przyjazna osobom głuchym. Rzeczywistość jest brutalna – o niewielkie pieniądze na utrzymanie osoby z utratą słuchu walczą często latami w sądach i nie zawsze skutecznie.

27.06.2024

Pełnomocnictwo medyczne jest potrzebne, ale powinno być proste

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.

27.06.2024

Nowe obowiązki podatkowe oznaczają wysokie koszty

CIT VAT Rachunkowość KSeF

Mimo iż obowiązek wdrożenia KSeF został odsunięty o niemal dwa lata, a prace nad nim ostatnio spowolniły, przedsiębiorcy muszą przygotować się na wdrożenie od 2025 r. innych istotnych zmian: w tym JPK CIT i globalnego podatku minimalnego. Wszystkie te zmiany będą wymagać dostosowania systemów finansowo-księgowych oraz często poniesienia wysokich wydatków. Muszą też inwestować w utrzymanie dotychczasowych prac wdrażających KSeF.

27.06.2024

Szykują się kolejne pozwy prokuratorskie? Tym razem za odwołanie z delegacji

Wymiar sprawiedliwości

Po pozwach związanych z naliczaniem wynagrodzeń na podstawie ustawy okołobudżetowej, a nie ustrojowej, szykują się kolejne - związane z odwoływaniem prokuratorów z delegacji. Chodzi o niedochowanie terminu trzymiesięcznego wypowiedzenia. Związek Zawodowych Prokuratorów i Pracowników Prokuratury opracował już wzór takiego pozwu, uzasadniając to tym, że zjawisko stało się już masowe i przywołując w nim orzeczenie Sądu Najwyższego.

27.06.2024

Prawo pozwala na rower w autobusie, ale kierowcy są przeciw

Samorząd terytorialny Transport

„Kierowca autobusu wyprosił pasażera z rowerem” – takie tytuły niczym bumerang wracają w lokalnych mediach, czasami modyfikowane słowem „z hulajnogą”. Zmieniają się jedynie nazwy miast. A właśnie zaczęły się wakacje. Przewóz rowerów w autobusach miejskiej komunikacji wciąż budzi kontrowersje, chociaż jest określony w regulaminach przewoźników.

27.06.2024