Wizz Air z zarzutami UOKiK. Chodzi o skargi na uszkodzony bagaż

Turystyka Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił spółce Wizz Air Hungary naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przyczyną są skargi pasażerów, według których zgłoszenia uszkodzonego bagażu pozostają bez odpowiedzi, a próby kontaktu w sprawie reklamacji okazują się bezskuteczne.

11.12.2024

Dziś TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość

12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.

11.12.2024

E-doręczenia od 1 stycznia, ale dla podmiotów publicznych okres przejściowy

e-Doręczenia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, który ma pomóc podmiotom publicznym dostosować się do wymogów ustawy. W okresie przejściowym, do końca 2025 r., podmiot publiczny będzie kierował korespondencję do podmiotu niebędącego podmiotem publicznym na adres do doręczeń elektronicznych – jeżeli odbiorca taki adres posiada. Jeżeli odbiorca nie posiada e-adresu, korespondencja będzie mogła być kierowana w dotychczasowy sposób.

11.12.2024

Syndyk Getin Noble Banku - pierwsze propozycje ugód dla kredytobiorców

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Marcin Kubiczek przedstawił pierwszą transzę propozycji ugodowych dla frankowiczów sędziemu komisarzowi nadzorującemu postępowanie upadłościowe GNB. Teraz sędzia musi zatwierdzić warunki programu ugód i dopiero wtedy propozycje ugodowe otrzymają kredytobiorcy. Prawnikom frankowym propozycja syndyka się nie podoba.

11.12.2024

Mobbing to przemoc. Dziś konferencja - okrągły stół w Sejmie

Prawo pracy

W środę, 11 grudnia 2024 r., o godz. 10:00 w Sejmie (sala 412 w bud. U) odbędzie się konferencja - okrągły stół „Mobbing to przemoc”. Organizatorką wydarzenia jest wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska wraz z Dobrą Fundacją. Bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia będzie na stronie internetowej Sejmu.

11.12.2024

Prezes TK chce kompromisu, minister Bodnar nie widzi szans

Wymiar sprawiedliwości

Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski zapowiedział po powołaniu, że chciałby przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej, "aby spróbować osiągnąć jakiś kompromis w zakresie funkcjonowania i działania TK". Minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie widzi jednak szans na kompromis z nowym prezesem TK, bo jak mówi, nie ma do niego zaufania.

11.12.2024

System kaucyjny - rozliczenie z płatnikiem bez jasnych zasad

VAT Doradca podatkowy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy nowelizującej regulacje o systemie kaucyjnym jest rozliczanie podatku od niezwróconych opakowań przez płatnika, którego rolę będą pełnić operatorzy systemów kaucyjnych w stosunku do wprowadzających napoje (producentów), którzy przystąpili do ich systemów - pisze Marek Przybylski, doradca podatkowy, radca prawny, menedżer w MDDP.

11.12.2024

BCC: Rok 2024 pod znakiem zmian podatkowych

CIT PIT VAT

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym - jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne interpretacje przepisów przez organy podatkowe oraz wzmożona aktywność administracji skarbowej stały się źródłem zarówno dodatkowego stresu, jak i zwiększonych kosztów - podsumowuje Michał Borowski, ekspert Business Centre Club ds. podatków, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.

11.12.2024

Świadczenie wspierające nie będzie wpływać na ulgę rehabilitacyjną, ale trzeba zmienić prawo

Pomoc społeczna PIT Ubezpieczenia społeczne

Świadczenie wspierające wlicza się do dochodu osoby z niepełnosprawnością, co może spowodować, że nie będzie ona mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Taką sytuację opisała w skardze do Rzecznika Praw Obywatelskich matka osoby z niepełnosprawnością. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo RPO, zapowiada, że przy najbliższych zmianach legislacyjnych ustawy podatkowej, uwzględni także tę kwestię.

11.12.2024

Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.

11.12.2024

Sędzia SN pozywa swój sąd o waloryzację uposażenia, sprawy są zawieszane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego nie prędko otrzymają waloryzację swoich wynagrodzeń. Hamulcem jest pytanie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionuje się w nim tzw. instancję poziomą w sprawach z zakresu prawa pracy ‎i ubezpieczeń społecznych sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma bowiem jakichkolwiek racji pozwalających na odstąpienie od konstytucyjnej zasady, iż sprawy w drugiej instancji rozpoznaje sąd wyższego szczebla.

11.12.2024

Niewielu chorych z ciężką astmą korzysta z terapii - są problemy z programem

Pacjent Opieka zdrowotna

Astmę ciężką można skutecznie leczyć. Terapia biologiczna jest jednak dostępna tylko w ramach programu lekowego. Ośrodki nie chcą go prowadzić, ponieważ wiąże się z biurokracją i nie idzie za tym adekwatne finansowanie. Do tego wyśrubowane warunki kwalifikacji do programu lekowego wykluczają część chorych. Od 2012 roku udało się włączyć tylko 10 proc. pacjentów, którzy mogą się zakwalifikować i odnieść korzyści z leczenia.

11.12.2024

W Warszawie o roli obrończyń w sprawach karnych

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja o „Roli kobiet-obrończyń w sprawach karnych” poprzedzi pokaz filmu „Mauretańczyk” organizowany przez Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu oraz Koło Kobiet Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, w dniu 16 grudnia 2024 roku, o godz. 18:00 w Kinotece Multiplex w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

11.12.2024

Skarbówka zabezpieczy więcej majątków

Ordynacja VAT

Krajowa Administracja Skarbowa stale monitoruje obszary, w których występuje szara strefa - mówi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS w rozmowie z Prawo.pl. Podkreśla, że miarą skuteczności kontroli jest proporcja odzyskanego mienia. Dlatego zabezpieczenia majątkowe powinny być stosowane jak najszybciej, kiedy tylko wystąpią ku temu przesłanki. Prawnicy potwierdzają, że w praktyce zabezpieczeń jest coraz więcej.

11.12.2024

Wreszcie wiadomo, kto może liczyć na asystenta osobistego

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Niektóre osoby z niepełnosprawnością będą mogły otrzymać wsparcie asystenta osobistego od 1 lipca 2026 roku, a młodzież między 13. a 18. rokiem życia - od początku 2027 roku. Liczba godzin asystencji, zakres jego wsparcia, ale i wynagrodzenie asystenta, zależeć będą od indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością. To założenia rządowego projektu ustawy o asystencji.

11.12.2024

Na legitymację nauczyciela w mObywatelu trzeba będzie poczekać

Zarządzanie oświatą

Legitymacja nauczyciela ma być przede wszystkim elektroniczna - podłączona do mObywatela. Stąd przepis zakłada, że w formie fizycznej dokument jest wydawany wyłącznie na prośbę pedagoga. Tyle, że za przepisami nie podążyły techniczne możliwości aplikacji i wygląda na to, że przez jakiś czas jeszcze nie nadążą.

11.12.2024

Pełnomocnik z urzędu w sprawie cywilnej nie ma motywacji, by wygrać

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości, mimo apeli samorządów prawnych, nie uchyliło przepisu, zgodnie z którym, w sprawach cywilnych, adwokat czy radca prawny, żeby uzyskać wynagrodzenie od Skarbu Państwa, musi wykazać bezskuteczność egzekucji kosztów procesu od przegranej strony. Jeśli przegra - po prostu je otrzymuje. W ocenie prawników zmiana jest konieczna, bo pełnomocnicy, choć działają w interesie klientów, nie mają motywacji do wygrywania spraw.

11.12.2024

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą wyższe

Prawo rodzinne Domowe finanse

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawę tę we wtorek 10 grudnia br. podpisał prezydent. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku. Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej zawartej w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów!".

10.12.2024

Ustawa o segregowaniu odpadów budowlanych zacznie obowiązywać 1 stycznia

Odpady

Prezydent podpisał we wtorek 10 grudnia nowelizację ustawy o segregacji odpadów budowlanych. Nowe przepisy zakładają m.in. zmianę w organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Stworzony zostanie jednolity system selektywnej zbiórki takich odpadów. Będzie możliwość przekazywania ich innemu uprawnionemu podmiotowi i wysegregowanie niektórych odpadów poza miejscem ich wytworzenia.

10.12.2024

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka

Ustawa przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale także obejmie samorządy i podmioty wrażliwe. Cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh netto będzie obowiązywać tylko do końca marca 2025 roku. We wtorek, 10 grudnia, prezydent złożył podpis pod ustawą.

10.12.2024