NIK: Kuracjusze oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Resort zdrowia nie dostrzega problemu zanieczyszczenia powietrza w uzdrowiskach i potwierdza ich status, mimo niespełniania przez nie wymagań dotyczących jakości powietrza - alarmuje NIK i podkreśla, że przy ocenie właściwości leczniczych klimatu należy uwzględnić m.in. jakość powietrza. Pobyt w uzdrowisku nie powinien obciążać zdrowia kuracjuszy - a jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że zanieczyszczenie powietrza powoduje ryzyko wielu chorób.

19.08.2024

Zasady organizacji polowań naruszają prawa właścicieli gruntów

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Właściciele nieruchomości, na których tworzone są obwody łowieckie i organizowane polowania, od lat skarżą się, że ich prawa nie są odpowiednio chronione. Wskazują, że grunty tracą na wartości, a ich udział w procedurze tworzenia obwodów jest tylko iluzoryczny, podobnie jak możliwość sprzeciwu wobec polowania zbiorowego. Chcieliby też lepszej dostępności do informacji o tym, kiedy organizowane będą polowania.

19.08.2024

Nowe zasady wypłaty świadczenia emerytalnego dla sołtysa

Sołtys będzie potrzebował nie ośmiu a siedmiu lat pełnienia funkcji, by uzyskać specjalny dodatek do emerytury i to niezależnie od liczby kadencji. Nowelizacja ustawy zmieniająca zasady wypłacania świadczenia wejdzie w życie 16 września, ale wnioski już złożone przez sołtysów, które nie zostały rozpatrzone, będą rozpatrywane na podstawie zmienionych przepisów, bez konieczności ponownego składania wniosku.

19.08.2024

Polska bez sygnalistów? Tak, to możliwe

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Od 25 września 2024 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy o ochronie sygnalistów, do 1 stycznia 2025 r., gdy firmy będą ustalały, czy zatrudniają co najmniej 50 osób, żeby wdrożyć procedury zgłaszania naruszeń prawa, w Polsce nie będzie, co do zasady, sygnalistów. I choć prawnicy w tej kwestii są podzieleni, to jednak zgodnie twierdzą, że możliwości dokonania zgłoszenia będą ograniczone, a sam zgłaszający w tym czasie nie będzie lepiej chroniony niż każdy inny pracownik.

19.08.2024

Nadal bez kalendarza pełnomocnika, ale MS rozważa jego wprowadzenie

Prawnicy

Kalendarz pełnomocnika miał być jedną z funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych - o jej wprowadzenie co roku apelują adwokaci i radcy prawni. Poprzedni rząd niemal co wakacje obiecywał, że się nad tym pochyli - zmiana wymaga bowiem także korekty ustawowej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że rozważa prace, które umożliwiłyby wprowadzenie takiej funkcjonalności w Portalu.

19.08.2024

Klienci banków liczą na TSUE w sprawie sporów o WIBOR

Banki Kredyty

Niewielu kredytobiorców walczy o unieważnienie umów kredytowych w złotówkach opartych na WIBOR-ze, a sprawy, które zakończyły się prawomocnie, zostały wygrane przez banki. Jednak pełnomocnicy kredytobiorców widzą pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję na zmianę linii orzeczniczej.

19.08.2024

Opieka naprzemienna stosowana od lat, ale nadal nieuregulowana

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości planowało uregulowanie kwestii opieki naprzemiennej. Obietnice spaliły jednak na panewce, a prawnicy coraz głośniej mówią o konieczności takich zmian. Tym bardziej, że model jest już obecnie stosowany przez sądy. Problem jednak w tym, że brak przepisów prowadzi do jego nadużywania, np. po to, by nie płacić alimentów. A poszkodowane, jak zwykle, pozostaje dziecko.

19.08.2024

Nie tylko nauczycielskie emerytury - zmiany w prawie od 1 września

Zarządzanie oświatą

Wcześniejsze emerytury nauczycieli, odchudzona podstawa programowa i obowiązek szkolny uczniów z Ukrainy - to główne zmiany wchodzące w życie 1 września 2024 roku. MEN pracuje jednak wciąż nad kilkoma istotnymi nowelizacjami prawa oświatowego, między innymi dużymi zmianami dotyczącymi egzaminów i zasad ich przeprowadzania, a także procedury dopuszczania podręczników do użytku szkolnego.

19.08.2024

Kiedy sprzedawca wystawia fakturę do paragonu

VAT Doradca podatkowy

Sprzedawca nie może wystawić faktury na żądanie przedsiębiorcy, któremu wydał wcześniej paragon bez NIP. Nie wystawi też faktury do paragonu z NIP nabywcy o wartości do 450 zł, ponieważ taki paragon uznaje się za fakturę uproszczoną. Sprzedawca musi natomiast wystawić fakturę do paragonu na żądanie konsumenta.

19.08.2024

Kto zostanie sędzią? MS pracuje nad modelem, także w zakresie awansu referendarzy

Wymiar sprawiedliwości

Referendarze mają coraz wyższe kompetencje, a coraz trudniej im zostać sędzią. Domagają się więc od Ministerstwa Sprawiedliwości konkretnych działań, nie tylko w zakresie awansu, ale też poprawy warunków pracy i wzmocnienia statusu ustrojowego. Resort informuje Prawo.pl, że pracuje nad spójną i całościową koncepcją dojścia do zawodu sędziego. A kwestie związane z referendarzami - takie jak awans i wynagrodzenia, mają być przedmiotem nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.

19.08.2024

RPO sygnalizuje problemy z overbookingiem w samolotach

Turystyka Prawo europejskie

Pasażerowie skarżą się na trudności w dochodzeniu swoich praw. Chodzi m.in. o pełną rekompensatę dla podróżnych, którym odmówiono przyjęcia na pokład. Linie powinny też oferować wariant zmiany planu podróży na porównywalnych warunkach i na najwcześniejszy możliwy termin. Mają też obowiązek odpowiednio zadbać o trudną sytuację pasażerów i na czas poinformować np. o planowanych zmianach.

17.08.2024

W przyszłym roku więcej przedsiębiorców z kasą fiskalną

VAT

W piątek opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w przyszłym roku. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia zostanie utrzymany na obecnym poziomie 20 tys. złotych. Zawężony zostanie jednak zakres stosowanych dotychczas zwolnień.

17.08.2024

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Opieka zdrowotna

Generalnie, uczące się dzieci i młodzież, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Każdy uczeń i student do ukończenia 26 roku życia jest więc ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

17.08.2024

Weekendowe promocje na piwo łamią prawo? Granica jest cienka

Pacjent Rynek i konsument

Reklama piwa, choć ograniczona, generalnie jest w Polsce zgodna z prawem. Eksperci wskazują jednak, że jeśli chcemy realnie działać w zakresie poprawy stanu zdrowia publicznego, konieczne jest wprowadzenie ograniczeń również w tym zakresie. Prawnicy zaznaczają też, że popularne promocje typu "12 plus 12" mogą naruszać przepisy, zachęcając podprogowo do spożywania większej ilości alkoholu.

17.08.2024

Ubezpieczenie mienia firmy nie pokryje strat spowodowanych przerwą w działalności

Ubezpieczenia

​Szkody wyrządzane przez nawałnice, deszcze, wichury mogą dotykać nie tylko osób fizycznych, ale też firm. Fizyczne uszkodzenie mienia bardzo często może wymusić przestój przedsiębiorstwa. Ubezpieczenie dla firmy powinno objąć więc nie tylko szkody wyrządzone w mieniu, ale też skutki przerw w produkcji, które potrafią mocno zachwiać sytuacją przedsiębiorstwa.

17.08.2024

Pies na sali sądowej? Na razie tylko jako asystent

Wymiar sprawiedliwości

Pies wspiera w trudnych sytuacjach, łagodzi lęki i obyczaje - dlatego czworonożni asystenci mogą już od pewnego czasu i pod pewnymi warunkami, podróżować razem z pasażerami samolotów. Pies asystent może też wchodzić na salę sądową pod warunkiem, że wykaże się stosownym certyfikatem, szczepieniami i będzie wyposażony w uprząż. Prawnicy wskazują, że psy w sądzie mogłyby pełnić większą rolę, np. wspierać dzieci w czasie wysłuchania.

17.08.2024

Ulgi remontowej nie ma, ale wiele osób i tak odliczy wydatki

PIT Nieruchomości

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.

17.08.2024

Na razie bez szóstego worka na odpady, ale przez tekstylia będzie drożej

Samorząd terytorialny Odpady

Gminy nie palą się do wystawiania od 1 stycznia 2025 r. kolejnego kolorowego worka na tekstylia. Zdają sobie jednak sprawę, że zobowiązanie mieszkańców do wożenia takich odpadów do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, także nie załatwi sprawy. Tym bardziej, że praktyka wskazuje, że wciąż mało kto dowozi tak odpady budowalne czy elektrośmieci.

17.08.2024

Czy wyraźna zgoda pracodawcy na urlop, w tym urlop na żądanie, jest konieczna?

Prawo pracy

Pracownik nie może rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy, przy czym zgoda ta może zostać udzielona nawet znacznie wcześniej niż pierwszy dzień urlopu. W kwestii rozpoczęcia urlopu w terminie wynikającym z planu urlopów istotne są ewentualne regulacje prawa wewnętrznego – przy ich braku należy uznać, że pracownik uzyskał zgodę na rozpoczęcie urlopu przez samo ustalenie planu.

17.08.2024