Nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmianę dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR).
Co w ustawie?
Obowiązujące przepisy bowiem przewidują, że 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady BiR zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Te przepisy miałyby zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia - u źródła.
Nowe przepisy wprowadzą odpowiedzialność solidarną dotyczącą niezrealizowania obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, obejmującą m.in. wytwórcę odpadów BiR i następnego posiadacza takich odpadów. Z odpowiedzialności solidarnej wyłączone zostały osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Regulacja umożliwia przekazywanie organom administracji (m.in. gminom) pieniędzy z budżetu państwa w ramach dofinansowania na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku.
pru/pap
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.