Czy pielęgniarka może skorzystać z urlopu szkoleniowego bez zgody pracodawcy?

Zawody medyczne

Pielęgniarka uczęszcza na kurs specjalistyczny, niezbędny do wykonywania swoich obowiązków. Złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu szkoleniowego w ilości 6 dni uwzględniając, w które dni będzie nieobecna. Dyrektor szpitala odmówił jej udzielenia urlopu szkoleniowego. Zgodnie z przepisami pielęgniarce przysługuje urlop szkoleniowy na dokształcanie w wysokości 6 dni.

11.10.2019

Od nowego roku nowy standard rachunku kosztów w placówkach medycznych

Finansowanie zdrowia

Nowy standard rachunku kosztów będą musiały od 1 stycznia 2020 roku wprowadzić placówki medyczne. Szacuje się, że projektowane przepisy będą mieć wpływ na działanie blisko 7,5 tysiąca podmiotów leczniczych. Poradnie lekarzy rodzinnych nie będą musiały stosować standardu rachunku kosztów, ale część przychodni specjalistycznych AOS będzie miała taki obowiązek.

08.10.2019

Asystent medyczny może być przy udzielaniu świadczeń, ale obowiązuje go poufność

Zawody medyczne

7 września 2019 r. weszła w życie ustawa związana z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. To kolejny akt prawny, który ma uregulować kwestie dotyczące informatyzacji opieki zdrowotnej. Nowością jest to, że asystent może być obecny przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz jest obowiązany do zachowania poufności wszelkich informacji.

26.09.2019

Czy fizjoterapeuta musi mieć pieczątkę?

Zawody medyczne

Od początku tego roku obowiązuje rozporządzenie, które daje samodzielność tego zawodu. Pojawia się pytanie: jak ma wyglądać dokument medyczny wydawany przez fizjoterapeutę dokument - informacja w postaci papierowej albo elektronicznej o sposobie oraz efektach cyklu zabiegów, którą dołącza się do dokumentacji medycznej? Czy fizjoterapeuta ma obowiązek posiadania pieczątki?

28.01.2019

Czy przepisy ustanawiają tryb niszczenia dokumentacji medycznej?

Opieka zdrowotna

Przepisy nie ustanawiają szczególnego trybu niszczenia dokumentacji medycznej. W ocenie autora, koniecznym wydaje się, przynajmniej z praktycznego punktu widzenia, sporządzenie przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych i następnie niszczący dokumentację medyczną choćby skróconego protokołu z przebiegu procesu niszczenia.

17.01.2019

Czy wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia obejmuje szpitalnych kapelanów?

Opieka zdrowotna

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia wprowadza prawnie gwarantowany próg najniższej płacy zasadniczej dla niemedycznych pracowników działalności podstawowej. Czy wzrost wynagrodzenia należy się np.: kapelanowi szpitalnemu, salowej oraz statystykowi medycznemu wyjaśnia radca prawny Iwona Kaczorowska-Kossowska.

07.11.2018

Laboratoria szpitalne nie zarabiają

Finansowanie zdrowia

Szpitale zamykają laboratoria i robią badania w firmach zewnętrznych. Robi to ok. 30 proc. placówek w kraju. Najwięcej laboratoriów wyeksportowały na zewnątrz placówki medyczne ma Pomorzu, bo aż 50...

30.07.2018