Raport. Czy przez pandemię zastąpią nas roboty?

Prawo pracy Koronawirus

Aż 53 proc. badanych boi się utraty pracy z powodu kryzysu gospodarczego po pandemii COVID-19. Polacy, jako główne obawy związane z ryzykiem utraty pracy, wskazują recesję (59,6 proc.), dłuższą izolację wywołaną zakażeniem (41,6 proc.) oraz automatyzację ich stanowiska pracy (18,7 proc.) – wynika z raportu firmy Procontent Communication.

02.09.2020

Od 2 września zakaz lotów do 44 państw

Koronawirus

Weszło w życie kolejne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Zmiany obowiązują od 2 września. Do dotychczasowej listy, która obejmowała 43 państwa, dołączyło Królestwo Hiszpanii. Osoby, które są jeszcze na wakacjach w tym kraju, nie muszą się obawiać, że utkną na miejscu - przepisy przewidują wyjątek od zakazu, który pozwoli organizatorom turystyki na realizację zaplanowanego wcześniej lotu.

02.09.2020

Rodzice dzieci do lat 3 bez pomocy dziadków i bez prawa do zasiłku

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Mimo postulatu pracodawców, rząd nie przyznał prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci do lat 3, którymi przed epidemią zajmowali się dziadkowie. Dziś seniorzy odizolowali się od dzieci i wnuków, z obawy o własne zdrowie. Do podjęcia opieki nad najmłodszym członkiem rodziny nie jest w stanie ich skłonić ani wynagrodzenie, ani opłacanie im składek.

02.09.2020

Pandemia zmusza firmy do cięcia kosztów działalności, ale nie zatrudnienia

Spółki Koronawirus

Z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że 84 proc. przedsiębiorstw utrzymało dotychczasowy poziom zatrudnienia, nie dokonując zmian kadrowych podczas wakacji. Obecnie więcej firm planuje dać pracownikom podwyżki niż obniżki wynagrodzeń. Przedsiębiorcy też coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową.

01.09.2020

Subwencja w ramach tarczy antykryzysowej bez VAT

VAT Koronawirus

Subwencja otrzymana w ramach tarczy finansowej, przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, nie ma wpływu na cenę świadczonych przez podatnika usług czy też sprzedawanych towarów. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

01.09.2020

Międzynarodowe prawo handlowe w tyle za covidem

Rynek Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Globalny spadek popytu, diametralne zmiany w łańcuchach dostaw czy zaostrzanie się konfliktu gospodarczego pomiędzy Chinami a USA. Tak poważne skutki koronawirusa już teraz zaczyna odczuwać handel międzynarodowy. Jednak każdy kryzys tworzy również nowe możliwości. Zdaniem ekspertów, przy dobrych wiatrach, Polska może długoterminowo odnieść pewne korzyści.

01.09.2020

Rozprawy online nadal głównie na papierze

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

E-rozprawy w sprawach cywilnych i karnych miały być kołem ratunkowym dla sądów, zalewanych sprawami po COVID-19. Problem w tym, że o ile przepisy są, z możliwościami technicznymi - znaczenie gorzej. Prawnicy wskazują, że po raz kolejny rysuje się podział na sądy - niekoniecznie duże - biegłe technologicznie i te, które rozprawy online traktują jako niepotrzebny dodatek.

01.09.2020

Minister pracy i ZUS przygotowali rodzicom niemiłą niespodziankę

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rodzice, którzy od 1 września nie poślą dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, choć placówka będzie otwarta albo ograniczenia sanitarne nie będą dotyczyły ich dziecka, nie dostaną dodatkowego zasiłku opiekuńczego. I to mimo, że przepisy ustawy się nie zmieniły, a jeszcze w czerwcu ZUS wypłacał w takich przypadkach zasiłek. Teraz jednak zmieniła się ich interpretacja.

01.09.2020

Urzędy otwarte, ale czasem drzwi zamknięte

Samorząd terytorialny Koronawirus

Według urzędników jest ryzyko, że po ustaniu pandemii wzrośnie liczba spraw, które mieszkańcy zostawią niezałatwione z obawy o zdrowie. Problemy z załatwieniem formalności niestety są, bo konieczność zachowania reżimu sanitarnego zamknęła swobodny dostęp do urzędów. Czasem nie działa telefon albo są trudności z umówieniem się na wizytę online. Ale są i takie, które wprowadzają nowe rozwiązania - np. samoobsługę klientów.

31.08.2020

Tarcza wykluczyła z pomocy tych, którzy jej naprawdę potrzebują

Prawo pracy Koronawirus

Mikroprzedsiębiorcy, którzy przespali moment znaczącego spadku obrotów na początku epidemii i nie złożyli wniosku o świadczenie postojowe, nie dostaną wsparcia z tarczy. Wykazanie w dwóch kolejnych miesiącach - poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe - przychodu równego „0,00 zł”, nie spełnia warunku ustawowego spadku przychodu o co najmniej 15 procent. Z tarczy wykluczono firmy, które mają największe kłopoty - wskazują eksperci.

31.08.2020

Wizyty w szpitalu nie powinny być jednoznacznie zakazane

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Szpitale zakazały odwiedzin z powodu pandemii, a rodziny nie mogą uzyskać informacji od personelu medycznego o stanie zdrowia bliskich, którzy są obłożnie chorzy i przebywają na hospitalizacji. Po korytarzach poradni "błąkają się" zaś zdezorientowane osoby starsze czy niedołężne, bo opiekun nie może z nimi wejść do lecznicy.

31.08.2020

Niekorzystne zmiany dla pasażerów linii lotniczych nie są jeszcze przesądzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Kilka lat temu Komisja Europejska zaproponowała znaczące zmiany do rozporządzenia regulującego kwestie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienie lotu. Teraz to do Rady Unii Europejskiej należy decyzja o podjęciu prac nad nowelizacją. Niemcy, którzy objęli prezydencję jeszcze jednak jej nie podjęli. Niewykluczone, że sytuacja związana z koronawirusem będzie miała na nią wpływ.

29.08.2020

Rozporządzenie w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego podpisane

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przywracające dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego przedszkola czy szkoły. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września, a zasiłek będzie wypłacany do 20 września 2020 roku.

28.08.2020

Minister zdrowia przygotowuje poluzowanie zasad izolacji i kwarantanny

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze rodzinni mają być stopniowo włączani w zwalczanie epidemii, także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zdecyduje o zakończeniu izolacji domowej pacjenta zakażonego SARS-COV-2. Przepisy, które mają być wkrótce ogłoszone, skrócą też do 10 dni czas obowiązkowej kwarantanny oraz zniosą obowiązek przeprowadzania testu na jej zakończenie.

28.08.2020

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość

Finanse Koronawirus

Epidemia koronawirusa wywiera negatywny wpływ na wyniki działalności gospodarczej i nastroje większości przedsiębiorców. Choć duża część z nich jest zadowolona z pomocy udzielonej przez rząd, to spodziewają się kolejnych problemów w następnych miesiącach – wynika z badań opracowanych na zlecenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Centrum im. Adama Smitha.

28.08.2020

NRA rekomenduje: Zgromadzenia i krajowy zjazd jeśli sytuacja pozwoli

Prawnicy Koronawirus

Rozważenie powstrzymanie się od organizacji zgromadzeń izb adwokackich do czasu, gdy sytuacja pozwoli na przeprowadzenie ich bez zagrożenia dla adwokatów i ich rodzin i wystąpienie z propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi m.in. przedłużenie kadencji organów samorządu - rekomenduje Naczelna Rada Adwokacka.

28.08.2020

Praca zdalna może mieć wpływ na wysokość kosztów pracowniczych

PIT Koronawirus

Z powodu epidemii firmy wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wiele osób wyjechało więc na działki, letniska czy do domów rodzinnych i pracuje poza miejscowościami, w których są siedziby ich pracodawców. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji mają one prawo do wyższych kosztów podatkowych i tym samym do obniżenia podatku.

28.08.2020

Decyzje o kwarantannie często przypadkowe, wydostanie trudne - będą nowe przepisy

Koronawirus

Na kwarantannę trafić łatwo, trudniej się z niej wydostać. Co więksi pechowcy spędzają w domu po parę miesięcy, bo skontaktowanie się z sanepidem i doproszenie o szybki test na COVID-19... zakrawa na cud. Resort zdrowia decyduje się właśnie na zmiany w przepisach i poluzowanie rygorów, ale raczej nie rozwiążą one wszystkich problemów.

28.08.2020

Rada Przedsiębiorczości chce zamrożenia płacy minimalnej na czas kryzysu

Prawo pracy Koronawirus

Zwiększenie bezrobocia, szarej strefy i inflacji – taki może być efekt podniesienia płacy minimalnej w Polsce do poziomu rekordowego w Unii Europejskiej w okresie największego kryzysu od kilkudziesięciu lat. Rada Przedsiębiorczości apeluje o zamrożenie płacy minimalnej i reformę algorytmu jej ustalania.

27.08.2020