NSA: Trzeba mieć dowody, żeby ukarać aptekę za współpracę z prasą

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

W lokalnej prasie ukazała się notatka i artykuł o działalności apteki. Publikacja tych materiałów została uznana za przemyślaną strategię marketingową. Tezę o współpracy właściciela apteki i redaktora miały wzmacniać domniemane relacje towarzysko-biznesowe. Inspekcja farmaceutyczna dopatrzyła się więc naruszenia zakazu reklamy i nałożyła karę pieniężną. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny.

08.04.2022

Miliardy złotych z Unii na nowoczesne terapie lekowe

Finansowanie zdrowia Farmacja

Budżet Funduszy Europejskich na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki wynosi blisko 36 mld zł w latach 2021-2027. By skorzystać z programu trzeba mieć projekt kwalifikujący się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W tym roku polska lista KIS została poszerzona o syntezę substancji czynnych i rozwój leków równoważnych, czyli generycznych. To daje szansę, że do polskich firm farmaceutycznych trafi więcej funduszy niż w latach 2014-2021.

05.04.2022

Już za rok reklama wyrobów medycznych będzie trudniejsza

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Kilka tysięcy producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów medycznych czekają duże zmiany. Parlament kończy prace nad ustawą o wyrobach medycznych, która zmienia zasady reklamy. Promocja nie może wprowadzać w błąd, wykorzystywać wizerunku lekarza, ale także dotyczyć produktów dla profesjonalistów. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary. Problem w tym, że nie zawsze wiadomo, który wyrób jest tylko dla laików.

25.03.2022

Leków nie brakuje, ale resort zdrowia wstrzymuje prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej

Finansowanie zdrowia Farmacja

We wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, przedstawił informację na temat bezpieczeństwa lekowego Polski w sytuacji kryzysowej. Zapewnił, że obecnie dostępność leków jest zabezpieczona, ale sytuację trzeba cały czas monitorować. Zdaniem ekspertów wzrost sprzedaży nastąpi z czasem, gdy więcej obywateli z Ukrainy uzyska numer PESEL.

22.03.2022

Krajowi Producenci Leków wspierają Ukrainę

Farmacja Ukraina

Krajowe firmy farmaceutyczne zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazały dla Ukrainy prawie milion opakowań leków o wartości około 15 mln zł. Są to produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie. Leki na Ukrainę dostarczy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

17.03.2022

Płyn Lugola zaszkodzi zamiast pomóc

Farmacja

W aptekach brakuje płynu Lugola. W internecie, np. na Allegro osiąga coraz wyższe ceny. Po rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę i doniesieniach o zajęciu przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu, płyn zaczął znikać z polskich aptek. Jednak jego stosowanie nie ma żadnych podstaw medycznych, a wręcz przeciwnie, może szkodzić – ostrzegają eksperci, w tym Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.

09.03.2022

Recepty dla Ukraińców - nie dla każdego refundowane. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Apteka ogólnodostępna może realizować receptę wystawionych w krajach spoza Unii Europejskiej, o ile ma ona wszystkie niezbędne elementy, np. postać i ilość leku. Taka recepta jest jednak pełnopłatna. Nie przysługuje na nią jakakolwiek refundacja. By dostać receptę, trzeba zadzwonić pod numer 800 137 200, to infolinia w języku ukraińskim. Ta też jednak nie będzie refundowana. Rząd pracuje nad zmianą przepisów.

02.03.2022

Opatrunki dla Ukrainy można zbierać, leki wysyła rząd i Polska Misja Medyczna

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Ministerstwo Zdrowia apeluje o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy. Tym ma się zająć Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Tyle że szczegółów ciągle brak, coraz więcej Ukraińców prosi o środki medyczne, a Polacy je zbierają i potem nie wiedzą, co z nimi zrobić. W efekcie są przewożone przez granicę nielegalnie. W ten sposób łatwo też je uszkodzić.

02.03.2022

UOKiK na tropie porozumienia antykonkurencyjnego na rynku farmaceutycznym

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Wymiana informacji pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi mogła ograniczać konkurencję na rynku i skutkować wyższymi cenami dla konsumentów w aptekach, ponieważ poprzez specjalistyczne narzędzia informatyczne hurtownie mogły mieć dostęp do informacji o cenach, rabatach i marżach swoich konkurentów. Sprawę bada UOKiK, a za antykonkurencyjne praktyki firmom grożą kary do 10 proc. rocznego obrotu.

28.02.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia za rządowym projektem ustawy o wyrobach medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę rządowy projekt ustawy o wyrobach medycznych, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych rozwiązań w tym zakresie. Do projektu wprowadzono kilkanaście poprawek o charakterze legislacyjnym.

22.02.2022

Apteka przetestuje na Covid-19 w każdym pomieszczeniu

Farmacja Koronawirus

W Dzienniku Ustaw zostało już opublikowane rozporządzenie, które ma ułatwić farmaceutom wykonywanie testów antygenowych w aptekach ogólnodostępnych. Obecnie mogą je przeprowadzać tylko w specjalnych wydzielonych pomieszczeniach. Wkrótce będzie to możliwe praktycznie wszędzie, również tam, gdzie jest prowadzona sprzedać leków, a także w miejscu ich dostaw.

18.02.2022

Leki na trzy choroby rzadkie z refundacją

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pojawi się refundacja leków w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą, pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a - poinformował we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Nowe terapie mają być finansowane z Funduszu Medycznego. Pierwsze ośrodki zaoferują je już w marcu, pozostałe w maju.

15.02.2022

WSA: Lokalizacja apteki nie bez znaczenia przy ustalaniu rozkładu dyżurów

Samorząd terytorialny Farmacja

Rada powiatu uchwaliła, że tylko apteki z miasta położonego geograficznie w centrum powiatu bedą prowadziły dyżury w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Spółka zaskarżyła podjętą w tej sprawie uchwałę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stanął po stronie samorządu i wskazał, że dzięki temu zagwarantowano możliwie szybki i krótki dojazd dla wszystkich mieszkańców powiatu.

14.02.2022

Amantadyna nie działa w leczeniu chorych na Covid-19. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał stosowania

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.

11.02.2022

Testowanie i badanie pacjentów w aptekach z wątpliwą podstawą prawną

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.

04.02.2022

Raport GUS: Branża farmaceutyczna jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce

Farmacja

Branża farmaceutyczna to jedna z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce – wynika z najnowszego raportu GUS.  Krajowa produkcja farmaceutyczna od lat klasyfikuje się w pierwszej trójce liderów innowacji. Mamy ogromny potencjał, który przy odpowiednim wsparciu zapewni nie tylko bezpieczeństwo lekowe Polski, ale i będzie podnosił poziom innowacyjności naszej gospodarki – mówi ekonomista dr Artur Bartoszewicz z SGH w Warszawie. 

02.02.2022

Nabici w Molnupiravir. Lek widmo na Covid-19

Farmacja Koronawirus

Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia Covid-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która zgłosiła takie zapotrzebowanie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni twierdzą jednak, że leku nie dostali. Nie mają też możliwości zamówienia go w systemie RARS.

26.01.2022

NIK: Suplementy diety wciąż bez solidnego nadzoru

Opieka zdrowotna Farmacja

Nawet przez kilka lat, nieświadomi zagrożenia nabywcy, mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy diety - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Pokazała ona, że system nadzoru nad wprowadzaniem takich produktów na rynek nie zapewnił konsumentom właściwej ochrony. Główna Inspekcja Sanitarna analizowała zaledwie co 10 taki produkt.

18.01.2022

Rząd szykuje strategię dla sektora biomedycznego

Farmacja

Rząd chce przyjąć uchwałę w sprawie planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021 – 2030. Do wykazu prac legislacyjnych trafiły założenia w tej sprawie. Rząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo – Wschodniej. Rząd miałby przyjąć go w pierwszym kwartale tego roku. Co ciekawe, projekt dotyczy także roku 2021 roku.

13.01.2022

Wzrosną opłaty za badania jakościowe nad lekami i produktami leczniczymi

Farmacja

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostek organizacyjnych, które prowadzą badania jakościowe produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych, a także opłat pobieranych za badania. O 20 proc. wzrosną opłaty za badania jakościowe leków.

07.01.2022