Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków zrzesza kilkanaście największych działających w Polsce firm farmaceutycznych, które dostarczają prawie połowę kupowanych w aptekach leków refundowanych.
Związek działa już 20 lat
PZPPF zarejestrował swoją działalność 2 września 2002 roku – reprezentuje kilkunastu wiodących krajowych producentów leków. Zabiega o wprowadzanie racjonalnych rozwiązań w zakresie rejestracji i refundacji leków zapewniających polskim pacjentom dostęp do nowoczesnej farmakoterapii. Jak mówi prezes PZPPF Krzysztof Kopeć, związek promuje regulacje prawne zapewniające przejrzystość systemu i zgodność z prawem UE, które uwzględniają uwarunkowania ekonomiczne systemu ochrony zdrowia i konieczność zwiększania produkcji leków w Polsce. – Wspieramy uczciwą konkurencję na rynku leków oraz przestrzeganie Kodeksu Etycznego w zakresie działań marketingowych. Pozostajemy aktywnym członkiem dialogu dotyczącego kształtu systemu ochrony zdrowia w Polsce – podsumowuje.
Czytaj też: Pozarejestrowe stosowanie leków (off label use) >
Krajowi Producenci leków stanowią podstawę bezpieczeństwa lekowego kraju
Krajowi Producenci leków stanowią podstawę bezpieczeństwa lekowego kraju dostarczając, co drugi kupowany w polskiej aptece lek refundowany. Eksperci twierdzą jednak, że to za mało. Dlatego Związek zabiega o wdrożenie narzędzi zachęcających do lokowania produkcji farmaceutyków na terenie Polski, co uniezależni Polskę lekowo. – Udowodniliśmy w trakcie pandemii, że w czasie kryzysów jesteśmy odpowiedzialnym partnerem Rządu gotowym dołożyć wszelkich starań, aby Polakom nie zabrakło leków – tłumaczy wiceprezes PZPPF Barbara Misiewicz- Jagielak, i dodaje, że warto wspierać rozwój produkcji leków w Polsce, bo gwarantuje to suwerenność naszego kraju w tym obszarze.
Krajowi producenci leków opracowują i wdrażają na polski rynek leki nieprodukowane dotychczas w Polsce, których potrzebują miliony Polaków. Rozpoczęcie produkcji takich leków wymaga specjalistycznych kompetencji, doświadczenia, know-how, wysoko wykwalifikowanej prowadzącej prace badawczo-rozwojowe kadry oraz nowoczesnych zakładów i jest działalnością innowacyjną. Krajowa branża farmaceutyczna jest jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce i od lat klasyfikuje się w pierwszej trójce liderów innowacji. – Krajowe firmy przeznaczają na badania i rozwój niemal 50 proc. swoich zysków. Zatrudniają znakomicie wykształcony personel i współpracują z krajowymi naukowcami i ośrodkami naukowymi. Dają nie tylko dobrze płatne miejsca pracy, ale i możliwość rozwoju i nabywanie wysokich kompetencji. A co najważniejsze, kompetencje te zostają w kraju – podkreśla wiceprezes PZPPF Katarzyna Dubno.
Sprawdź też: Co powinny zawierać ulotki leków homeopatycznych? Omówienie wyroku TS z dnia 23 kwietnia 2020 r., C-101/19 >
PZPPF i zwiększanie dostępności leczenia biologicznego
Krajowi Producenci Leków przyczyniają się też do zwiększania dostępności leczenia biologicznego, która w Polsce jest jedną z najbardziej ograniczonych w UE. Tymczasem lepszy dostęp do terapii biologicznych to nie tylko korzyść dla pacjentów. Pozwoliłby też krajowym firmom na zwiększanie inwestycji w dynamicznie rozwijającą się biotechnologię oferującą terapię chorób, z których leczeniem do tej pory sobie nie radziliśmy. Jak wskazuje wiceprezes PZPPF Grzegorz Rychwalski, aby dogonić Europę i osiągnąć 20-30 proc. poziom odsetka pacjentów leczonych lekami biologicznymi w chorobach autoimmunizacyjnych, należy udostępnić ich ordynację nie tylko w szpitalach, ale i w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz refundację apteczną z jednoczesnym utrzymaniem obecności tychże leków w programach lekowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.