Pomoc lekarska w święta Wielkiej Nocy

Pacjent

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Aby otrzymać pomoc medyczną w święta, nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjenta przyjmie każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - nawet poza miejscem zamieszkania.

29.03.2024

Coraz więcej przypadków boreliozy. Wycena leczenia - niska

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Z roku na rok wzrasta liczba osób zakażonych boreliozą, a eksperci przestrzegają, że ten trend się utrzyma. Tymczasem w Polsce wciąż za mało jest specjalistów i poradni chorób zakaźnych, a wycena procedur diagnostycznych i terapeutycznych związanych z boreliozą jest za niska. Stosowana metoda ILADS w leczeniu boreliozy nie jest potwierdzona naukowo i nie jest rekomendowana przez konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Obecnie na świecie trwają prace nad szczepionką przeciwko boreliozie.

29.03.2024

Centra zdrowia psychicznego mają działać w całym kraju

Pacjent

Odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady ds. Zdrowia Psychicznego. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił na nim, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził i wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na tworzenie centrów. Resort chce, aby działały one w całym kraju, bo zyskają na tym pacjenci.

28.03.2024

Lifting etyki lekarskiej. Problemy kobiet zostają

Zawody medyczne

W przestrzeganiu prawa kobiet do legalnej aborcji niewiele zmienią korekty w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma z niego co prawda zniknąć zdanie, że obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem, jednak - jak przekonują prawnicy - kluczowe jest to, jak lekarze korzystają z klauzuli sumienia. W projekcie nie zdecydowano się też na zastąpienie słowa dziecko terminami: zarodek i płód. - Lekarze mają prawo do tworzenia własnych zasad etycznych - przekonuje konstytucjonalista.

28.03.2024

Znieczulenie ogólne w stomatologii dla dzieci - będą zmiany

Pacjent

Udostępnienie świadczenia znieczulenia ogólnego dzieciom i młodzieży, u których występują alergie na środki znieczulenia miejscowego; dzieciom i młodzieży z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, w których stres związany z zabiegiem stomatologicznym może negatywnie wpłynąć na stan ogólny pacjenta oraz dzieciom i młodzieży niewspółpracującym zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia skierowany w środę do konsultacji.

27.03.2024

Zgonów z powodu wad letalnych nikt nie liczy

Pacjent Opieka zdrowotna

Wzrost wskaźników dotyczących zgonu w pierwszej dobie życia, w pierwszym tygodniu lub później, dotyczy takich przypadków, które najprawdopodobniej są zgonami z powodu wrodzonych wad letalnych. Taką opinię przekazał konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Nie wiadomo jednak, ile dzieci z wadami letalnymi urodziło się przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a ile po nim. Nikt bowiem tych danych nie zebrał.

27.03.2024

Narodowa Strategia Onkologiczna. Rząd przyjął harmonogram na 2024 r.

Opieka zdrowotna

Harmonogram na 2024 rok obejmuje zadania, które zostały ujęte w programie wieloletnim Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Dotyczy to przede wszystkim poprawy sytuacji kadrowej w onkologii oraz zwiększenia potencjału badań naukowych i projektów innowacyjnych. We wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia harmonogramu.

26.03.2024

Za ulgę w finansowaniu zdrowia dla przedsiębiorców zapłacą najubożsi

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najbogatszych nie stać na opłacenie terapii genowych, a leczenie raka innowacyjnymi metodami jest poza zasięgiem klasy średniej. Dostęp do nich jest możliwy tylko w publicznym systemie, który działa na zasadzie solidarności. Rząd przyznając ulgę przedsiębiorcom i opierając finansowanie na pracownikach najemnych, solidarność tę rażąco narusza – przekonują eksperci. Przewidują, że w efekcie publiczny system może stać się jeszcze mniej wydolny i pogłębi komercjalizację leczenia.  

26.03.2024

Samorząd lekarski uruchomił skrzynkę do zgłaszania nieprawidłowości

Pacjent Zawody medyczne

Na adres e-mail: naruszenia@nil.org.pl można anonimowo zgłosić postępowania lekarzy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną (EBM), Kodeksem Etyki Lekarskiej, dotyczące treści w social mediach wymagające interwencji oraz takie, które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko - poinformowała Naczelna Rada Lekarska.

25.03.2024

Reklama leków - ograniczenia i zakazy

Zawody medyczne Farmacja

Reklamy leków – zarówno te kierowane do publicznej wiadomości, jaki i bezpośrednio do profesjonalistów wykonujących zawody medyczne – podlegają surowym przepisom, których nieprzestrzeganie grozi poważnymi konsekwencjami. Zakazane jest m.in. reklamowanie leków wydawanych na receptę, leków refundowanych, kierowanie reklam do dzieci, jak i występowanie w reklamach lekarzy i farmaceutów, nawet jeżeli byliby to tylko aktorzy występujący w roli wykonujących zawody medyczne.

24.03.2024

Poradnie dla młodzieży. Dwa systemy mają współpracować

Pacjent Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzmocnienie ośrodków I stopnia referencyjności, w których wykonywane będą badania przesiewowe. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które funkcjonują w systemie oświaty będą powiązane z poradniami podległymi pod resort zdrowia. Lepsza ma być także opieka psychologiczna w szkołach i więcej łóżek na oddziałach. Resort zdrowia przyjrzy się też poziomowi wyceny świadczeń.

23.03.2024

Kuracjusz sam nie wybierze uzdrowiska - projekt przepadł pod naciskami branży

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent skierowany do sanatorium miał sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu. Zmiany miały obowiązywać już w 2024 r. Ośrodki miały ze sobą konkurować pod względem m.in. warunków, infrastruktury, poziomu dopłat. Obecne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia z pomysłu się jednak wycofało. Wyjaśnia, że na tę decyzję wpłynęły liczne uwagi ze strony branży uzdrowiskowej.

22.03.2024

RPP grozi karą za leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną

Pacjent

Podmiotowi leczniczemu, który stosował metody leczenia boleriozy oraz terapii SOT, m.in. wobec pacjentów onkologicznych, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, grozi 500 tys. zł kary. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyki te naruszyły zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik oczekuje na zaniechanie tych praktyk, w innym przypadku na podmiot zostanie nałożona kara finansowa.

22.03.2024

Tabletka "dzień po". Niechciana ciąża ma być zagrożeniem zdrowia

Pacjent Farmacja

Doprecyzowanie przesłanki "zagrożenia zdrowia" jest konieczne, aby farmaceuta miał podstawę do wystawienia recepty na tabletkę "dzień po" kobiecie, która obawia się zajścia w ciążę. Kolejnym krokiem ma być lista lub jednolite oznakowanie aptek, w których pacjentka będzie mogła otrzymać tzw. antykoncepcję awaryjną. Wystawienie recepty jest bowiem prawem, a nie obowiązkiem farmaceuty.

22.03.2024

Krajowa Sieć Onkologiczna - nowelizacja odraczająca reformę opublikowana

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ministerstwo Zdrowia uznało, że konieczne są zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Więcej czasu potrzeba na wdrożenie centralnej e-rejestracji, kart e-DILO oraz przekazywanie danych o sprawowanej opiece onkologicznej do systemu KSO.

21.03.2024

Tłum studentów w gabinecie może naruszać prawa pacjenta

Zawody medyczne

Kilkunastu studentów przyglądających się intymnemu badaniu pacjenta w szpitalu klinicznym? Teoretycznie to możliwe, bo limit dla grup studentów kierunku lekarskiego wprowadzono tylko na VI roku. Porozumienie Rezydentów OZZL chce, aby Ministerstwo Zdrowia zmieniło obowiązujące rozporządzenie, zanim zacznie obowiązywać w zbliżającym się roku akademickim 2024/2025.

21.03.2024

NFZ: bez limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej

Pacjent Zawody medyczne

Projekt zarządzenia prezesa NFZ zakłada, że limity finansowe nie będą obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. Do tej pory ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.

20.03.2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowela ta przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 94 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

20.03.2024

Będą nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników o niepełnosprawności

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) pracuje nad nowymi wytycznymi dla lekarzy orzeczników o stopniu niepełnosprawności w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Zapowiada też nowe narzędzia nadzoru pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi.

20.03.2024

Fiasko pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej - dane niedokładne i niekompletne

Pacjent Opieka zdrowotna

Ośrodki pilotażowe zbierały dane bez jednolitego standardu, a mierniki oceniające kliniczną poprawę jakości leczenia dla grupy pacjentów z danym nowotworem były niewłaściwie dobrane. W efekcie, po pięciu latach i wydanych blisko 400 mln złotych publicznych pieniędzy, pilotaż nie potwierdził, że Krajowa Sieć Onkologiczna podniesie jakość opieki. Mimo to, rezygnacja z KSO jest mało realna, bo została wpisana w Krajowy Plan Odbudowy jako kamień milowy, od realizacji którego zależy wypłata pieniędzy.

19.03.2024