Prawo.pl
Wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych - to cel skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
Krzysztof Sobczak
30.10.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Senat opowiedział się za przyjęciem - z poprawkami - nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Zmiany mają dostosować polskie przepisy w tym zakresie do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.
Jolanta Ojczyk
29.10.2021
Protestujacy przed kancelarią premiera przedstawiciele środowisk medycznych zapowiadają przekształcenie formy protestu. Zapowiadają, że bedą zachęcać medyków, aby zadbali o swoje zdrowie i nie przekraczali limitowanego etatem czasu pracy. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że placówki medyczne nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie norm zatrudnienia, ponieważ wtedy nie zepną się grafiki.
Krzysztof Sobczak
29.10.2021
Prawo pracy Zawody medyczne
Dokładnie dwa miesiące temu minister zdrowia zapowiedział, że przy wzroście zakażeń wrócą ograniczenia regionalne. Obecnie czerwonymi strefami powinny być już dwa województwa, tymczasem rząd przedłuża aktualnie obowiązujące ograniczenia do końca listopada. Zdaniem ekspertów brak jakichkolwiek działań sprawi, że Polska będzie przodować w rankingu zgonów nadmiarowych.
Jolanta Ojczyk
29.10.2021
Koronawirus a prawo
​Organizacje reprezentujące branżę farmaceutyczną są zaniepokojone przedłużaniem się prac nad ustawą o badaniach klinicznych. Alarmują, że dalsza zwłoka może oznaczać paraliż w sektorze badań klinicznych, skutkujący brakiem możliwości udziału w tych badaniach polskich pacjentów oraz wymiernymi stratami dla sektora i ośrodków badawczych.
Katarzyna Redmerska
28.10.2021
Farmacja
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chce zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy, by szybciej trafili oni na rynek. To jednak oznacza, że nie będzie musiało finansować praktycznej nauki zawodu. Problem w tym, że na oszczędnościach w budżecie stracą i pacjenci, i młodzi lekarze. W środę pod petycją w sprawie pozostawienia stażu, bo studia są zbyt teoretyczne, podpisało się już ponad 5 tys. osób.
Jolanta Ojczyk
28.10.2021
Zawody medyczne
Przywrócono obowiązek noszenia maseczek na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Chodzi o to, by podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni byli z obowiązku zasłaniania ust i nosa
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada stworzenie sieci ośrodków w ramach trzech poziomów referencyjnych. Każdy poziom referencyjny będzie udzielał pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych - zapowiada Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Jolanta Ojczyk
27.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.
Jolanta Ojczyk
27.10.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Postulaty poparło Ministerstwo Zdrowia - minister podkreślił, że za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia przygotowanie lekarzy i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.
Monika Sewastianowicz
26.10.2021
Zawody medyczne
Po zmianie przepisów w 2018 roku dostępność nowych narkotyków, wcześniej zwanych dopalaczami, została ograniczona, a liczba zatruć spowodowana ich zażywaniem spadła niemal o połowę. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że wciąż nie udało się rozwiązać problemów związanych z handlem nowymi narkotykami przez internet i aktualizacją list tych substancji.
Agnieszka Matłacz
26.10.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 
Beata Lisowska Józef Kielar
26.10.2021
Dla studenta Zawody medyczne
Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń na święta 1-2 listopada - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podobnie zapewniał już wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne obostrzenia epidemiczne na uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.
Agnieszka Matłacz
25.10.2021
Koronawirus a prawo
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że od 2 listopada planowane jest rozpoczęcie szczepienia dawką przypominającą wszystkich chętnych pełnoletnich osób. Obecnie prawo do takich szczepień mają osoby powyżej 50 roku życia i personel medyczny.
Agnieszka Matłacz
25.10.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.
Katarzyna Redmerska
25.10.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Wystawienie przez lekarza zapotrzebowania na zakup leków niewykorzystywanych w procesie leczniczym w sposób ewidentny narusza zasady etyki, a zwłaszcza powołanie lekarskie - orzekł w Izbie Karnej Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową wymierzoną przez sądy lekarskie. Potwierdził raz jeszcze, że udział lekarzy i farmaceutów w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji leków godził w interes pacjentów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Noszenie maseczek wciąż obowiązkowe

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Zasady dotyczące noszenia maseczek określa par. 25 rozporządzenia epidemicznego - i choć większość społeczeństwa zdążyła już o tym zapomnieć, to nakaz ten wciąż obowiązuje. W październiku dodano też przepis, który doprecyzował obowiązek zasłaniania ust i nosa na uczelniach.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Renata Krupa-Dąbrowska
25.10.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo

SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.
Dorian Lesner
23.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Przeciążenie pracą odbywa się również kosztem życia rodzinnego i utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska i zarekomendowała lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpiecznych dla nich samych i ich pacjentów.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W województwie lubelskim w 18 z 40 szpitali nie ma już wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. W przypadku intensywnej terapii na 22 placówki brakuje miejsc w 15 placówkach. Chorzy na COVID-19, którzy trafiają do szpitali w województwie lubelskim, to głównie osoby niezaszczepione. Lubelszczyzna przoduje pod względem odsetka osób niezaszczepionych. 
Katarzyna Redmerska
22.10.2021
Koronawirus a prawo

SN: Lekarka uniewinniona, bo źle odczytano opinię biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Lekarka stanęła przed sądem obwiniona o błędną diagnozę. Nie dostrzegła w badaniu EKG choroby niedokrwiennej serca. Pacjent zmarł. Zaś sąd lekarski drugiej instancji ją uniewinnił, bo błędnie odczytał opinię biegłego sporządzoną na użytek postępowania karnego. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania, nie sugerując jednak, że ta lekarka jest winna śmierci pacjenta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Trzecia dawka szczepienia wkrótce dla wszystkich pełnoletnich

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rząd ma przychylić się do rekomendacji Rady Medycznej dotyczącej możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. Potwierdził to w środę dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. W najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne.
Krzysztof Koślicki
20.10.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Minister zdrowia: Koniec z apelami, będą mandaty

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Polityka upomnień czy zwracania uwagi na obowiązki związane z pandemią zmienia się na politykę wystawiania mandatów - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mamy uzgodnienie z policją takie, że ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła – dodał. Kontrole mają być prowadzone przede wszystkim w zagrożonych regionach, czyli m.in. w województwach lubelskim i podlaskim.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Niezbędna jest pilna nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Powinna ona określić rolę centrów zdrowia psychicznego, leczenia specjalistycznego oraz status klinik. Prace nad nowelizacją zostały niestety wstrzymane - zauważa dr Marek Balicki, członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, były minister zdrowia.
Józef Kielar
20.10.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że do programu rehabilitacji po przebyciu COVID-19 będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Dotychczas było na to pół roku. Nowe przepisy, wchodzące w życie we wtorek, mają mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października.
Krzysztof Sobczak
19.10.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek nowelę rozporządzenia covidowego, która precyzuje procedurę przyznawania paszportów covidowych osobom, które zaszczepiły się poza Unią Europejską. Możliwe będzie przyznanie tego dokumentu także tym, którzy zaszczepili się innym preparatem niż te, z których można skorzystać w Polsce.
Monika Sewastianowicz
18.10.2021

SN: Dentystka słusznie ukarana za powiększanie piersi

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne
Sąd Najwyższy rozpoznawał skargę kasacyjną w sprawie dentystki ukaranej za przeprowadzenie zabiegu powiększania piersi. Linia obrony koncentrowała się na tym, że czynności z zakresu medycyny estetycznej nie są świadczeniami zdrowotnymi, a jedynie usługami wykonywanymi na rzecz konsumentów. Sąd Najwyższy jednak się z tym nie zgodził.
Dorian Lesner
18.10.2021
Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne
Jesienne "kaszle" i "katarki" coraz mocniej doskwierają rodzicom. Dzieci we wrześniu żwawo wróciły do szkół, teraz gromadnie zalegają w domowych pieleszach. A przy okazji "sprzedają" wirusy dorosłym. Służba zdrowie "chora" na covid - więc ledwie zipie i to nie tylko publiczna. Także w placówkach prywatnych łatwiej wyzdrowieć niż dostać się do lekarza.
Patrycja Rojek-Socha
17.10.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Gdy rodzina nie odbiera pacjenta, szpital zawiadamia gminę

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Szpital nie ma prawnych możliwości przymuszenia rodziny pacjenta do opieki nad nim. Po zakończeniu leczenia szpitalnego, w sytuacji, gdy rodzina pacjenta małoletniego lub osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji nie odbiera jej z placówki, szpital zawiadamia właściwą gminę, organizując przewóz na do miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta.
Marek Sondej
15.10.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
To nie jest porozumienie, ale niezrozumienie przez rządzących - mówią medycy. Tak oceniają przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia porozumienie, zakładające dodatkowych prawie 6 mld zł na wzrost wynagrodzeń minimalnych. Dlatego przedstawili własny projekt porozumienia, w którym podwyżki rozłożyli na dwa lata. Protest medyków trwa od 11 września. Ich postulaty mają kosztować 100 mld zł.
Jolanta Ojczyk
15.10.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne