Studia mają przybliżyć zagadnienia z kryminologii w aspekcie ochrony środowiska, ekologii, przestępstw i terroryzmu ekologicznego. Adepci nowego kierunku zajmą się zagadnieniami z zakresu ochrony żywności, środowiska oraz poznają tajniki podejmowania działań specjalistycznych dotyczących tworzenia ekspertyz materiału dowodowego.
Monika Sewastianowicz
21.01.2022
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Rektor nie udostępnił informacji o tym, jakie zarzuty dyscyplinarne postawiono nauczycielowi akademickiemu, ponieważ stanowiły one część akt toczącego się postępowania. Wnioskodawca nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. Naczelny Sąd Administracyjny stanął jednak po stronie organu i stwierdził, że akta nie podlegały udostępnieniu.
Dorian Lesner
20.01.2022
Prawo karne Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Unijny projekt pozwoli na wsparcie studentów z autyzmem

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Wsparcie w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, oferowane studentom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - to cel ogólnopolskiego projektu „Asystent studenta z ASD”, realizowanego w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który jest finansowany z Funduszy Europejskich i wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych przeciwko COVID-19 grup w Polsce - wynika z danych publikowanych przez resort edukacji i nauki. Podano również, na jakich uczelniach jest najwyższy poziom wyszczepienia. Problemem może być natomiast to, skąd takie dane w ogóle pozyskano.
Monika Sewastianowicz
19.01.2022
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Zajęcia na uczelniach mogą odbywać się w trybie zdalnym, stacjonarnym czy hybrydowym, nie planujemy jakichkolwiek decyzji dotyczących wprowadzenia przymusu prowadzenia zajęć w określony sposób - powiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Dodał, że wszystko będzie zależeć od decyzji władz uczelni.
Monika Sewastianowicz
17.01.2022

Obecna aplikacja za droga dla młodego prawnika? Wraca temat "uniwersyteckiej"

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo
Jest drogo - bo oprócz kosztów aplikacji są te związane z dojazdami, książkami, wynajmem pokoju. Patroni nie zawsze płacą za pracę, a do tego dochodzi niejednolity program szkoleń - tak w skrócie można podsumować uzasadnienie petycji do Sejmu w sprawie ustanowienia aplikacji uniwersyteckiej. Do pomysłu sceptycznie nastawieni są adwokaci i radcy, ale i same uniwersytety.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
17.01.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

SN wyjaśni, czy studiowanie w szkole milicyjnej to służba w organach SB

Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Sąd Najwyższy wkrótce odpowie na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obecnie lustrowanych byłych studentów Zamiejscowego Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Chodzi o to, czy trzeba ustalać, że zwalczali oni opozycję, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2022
Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Wprawdzie studia prawnicze i administracyjne odbywają się z reguły na tych samych wydziałach, to co do zasady tylko absolwenci tych pierwszych mogą zostać adwokatami lub radcami prawnymi. Chyba, że administratywista zrobi doktorat z prawa, wtedy bez aplikacji może zdać egzamin zawodowy. Teoretycznie umożliwiają to przepisy, chociaż z wpisem na listę jest już problem.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.01.2022
Prawnicy Dla studenta Poprawmy prawo
Wielu nauczycieli akademickich korzysta z podwyższonych, autorskich kosztów uzyskania przychodu - nie będzie to miało wpływu na ich prawo do ulgi dla klasy średniej. Problemem może być natomiast kwota rocznego wynagrodzenia - nie zawsze wystarczy, by z ulgi skorzystać, zwłaszcza po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Szkolnictwo wyższe Polski Ład
To, co minister Czarnek proponuje szkołom wyższym, jest rozmyciem granic, osłabieniem uniwersytetu. Medyczna szkoła zawodowa? W Konstytucji dla nauki uniwersytet został sprowadzony do szkoły zawodowej. Teraz zaś bierzemy szkoły, które nie były uniwersytetami i robimy z nich nie wiadomo co. Za chwilę będziemy się bali pójść do lekarza - mówi dr hab. Joanna Hańderek.
Beata Igielska
11.01.2022
Szkolnictwo wyższe

Podatkowa konferencja w Krakowie już w tę środę

Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
12 stycznia 2022 roku w Krakowie odbędzie kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego "(Nie)bezpieczne podatki". Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSPUJ, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W konferencji można wziąć udział w formie zdalnej. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
W lutym Sąd Najwyższy zajmie się pytaniem, czy sam fakt studiowania w szkołach resortu spraw wewnętrznych na przełomie lat 1989-90 wystarczy do uznania za osobę, która pracowała lub służyła w organach bezpieczeństwa PRL w rozumieniu ustawy lustracyjnej. Pytanie do SN skierował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.
Monika Sewastianowicz
05.01.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo

Naukowcy zbadają efektywność podatkowego wsparcia innowacji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe
Naukowcy, na zlecenie resortu finansów, będą badać efektywność funkcjonujących w polskim systemie prawnym ulg wspierających inwestycje i innowacje. Wyniki posłużą ulepszeniu przepisów i wyeliminują bariery ograniczających. Wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, należy do grona zwycięzców VI konkursu Gospostrateg.
Krzysztof Koślicki
04.01.2022
Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe
Zapewnienie szczególnie uzdolnionym studentom warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego - to cel programu "Perły nauki". Rozpoczynający się właśnie nabór wniosków w ramach przedsięwzięcia potrwa od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r.
Monika Sewastianowicz
03.01.2022
Zarządzanie oświatą
System punktacji jest upolityczniony, ministerstwo narzuca czasopisma wysokopunktowane, pomijając w spisach niejednokrotnie te dotyczące badań kulturowych, czy dziedzin nauki źle widzianych przez rządzących - gender, tak jak ekologia, zaczynają być prawie zakazane. Punktacja jest łatwa do zmanipulowania i zideologizowania, zwłaszcza gdy w ministerstwie zatrudniani są sami swoi - mówi dr hab. Joanna Hańderek, profesor UJ.
Beata Igielska
03.01.2022
Szkolnictwo wyższe
Rok 2021 to ostatni rok, który brany jest pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - resort nauki kilkakrotnie zmienił w tym roku wykazy, które decydują o wynikach tego procesu. Zmianie uległo również rozporządzenie przesądzające o tym, kto decyduje, od jakiej wartości nalicza się kategorię decydującą dla uprawnień i finansowania danej uczelni.
Monika Sewastianowicz
31.12.2021
Szkolnictwo wyższe

Administratywista to specjalista w zakresie prawa administracyjnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna
Pojęcie administratywista jest pojęciem nowym, trudno je znaleźć w większości słowników. Pojęciem tym nie posługują się również akty prawne. Administratywista to także prawnik, który posiada jednak znacznie większą (specjalistyczną) wiedzę z zakresu prawa administracyjnego niż prawnik bez aplikacji.
Marek Sondej
27.12.2021
Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna

Będą nowe zasady udzielania świadczeń medycznych przez studentów

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Do końca przyszłego tygodnia powinien po raz pierwszy zebrać się zespół, którego zadaniem jest opracowanie propozycji rozwiązań prawnych i administracyjnych, regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Prace zespołu są niejawne.
Katarzyna Redmerska
27.12.2021
Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Na stronie Rządowego Centrym Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.
Monika Sewastianowicz
23.12.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Kolejny apel o punktowanie glos i prawniczych komentarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo
Glosy i komentarze powinny być punktowane, a co za tym idzie, brane pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - ten argument wraca m.in. z uwagą, że takie publikacje ma na koncie m.in. sam minister nauki. O punktowanie glos i komentarzy upominał się już rzecznik praw obywatelskich i jak dowiaduje się Prawo.pl, do tematu wróci on po nowym roku.
Monika Sewastianowicz
23.12.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo
W Polsce sędziowie muszą zajmować się licznymi sprawami, nie mają jednak zespołu osób, które stale by ich wspierały w tej pracy. Z tego powodu sędziowie często nie mają czasu, by zagłębiać się w trudnych problemach, mimo że wielu chętnie przeczytałoby monografię na dany temat - podkreśla dr Agnieszka Damasiewicz.
Aleksandra Partyk
22.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przemysław Czarnek zamiast dać na naukę więcej pieniędzy, dosypał więcej punktów. Te punkty to są tak naprawdę ruble transferowe, uwięzione między ministrem a uczelniami. To absolutnie nie podnosi ani poziomu naukowego ani nie dostarcza prawdziwej informacji zwrotnej naukowcom. Z rolą ewaluacji mamy od lat problemy, ale było zdecydowanie lepiej przed działaniami ministra.
Beata Igielska
22.12.2021
Szkolnictwo wyższe
Minister edukacji i nauki opublikował kolejną aktualizację wykazu czasopism punktowanych - zyskały m.in. takie czasopisma, jak "Pedagogika Katolicka". Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia jej wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów.
Monika Sewastianowicz
21.12.2021
Szkolnictwo wyższe
Zdawalność egzaminów na doradcę podatkowego na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 30 procent – poinformowało Ministerstwo Finansów. Mimo że pytania są jawne, kandydaci powinni skupić się bardziej na literze prawa, a nie na samych pytaniach. Obecnie wykaz zawiera około 1500 pytań testowych, 1300 pytań otwartych oraz 45 zadań. Egzamin obejmuje 100 pytań oraz jedno zadanie.
Wiesława Moczydłowska
21.12.2021
Prawnicy Doradca podatkowy Dla studenta

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci uniwersytetów „Unite!” – University Network for Innovation, Technology and Engineering. To organizacja, której celem jest innowacyjne kształcenie inżynierów, a jedną z możliwości jest uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej.
Monika Sewastianowicz
16.12.2021
Pracownicy krakowskich uczelni kierują apel do ministra edukacji i nauki, rządu i wszystkich partii politycznych w dniu czytania projektu budżetu państwa w Sejmie. O lepsze warunki pracy i płacy zaapelowali we wtorek przedstawiciele związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Monika Sewastianowicz
15.12.2021
Nie ma przepisów, które umożliwiałyby uczelniom podział na studentów zaszczepionych i niezaszczepionych - nie mogą tego robić nawet niepubliczne uczelnie i to nawet, gdy w grę wchodzą praktyki w szpitalach. Niektóre uczelnie próbowały nawet stosować takie zasady, ale obowiązujące obecnie rozporządzenie daje rektorom tylko możliwość przejścia na nauczanie zdalne lub hybrydowe.
Monika Sewastianowicz
14.12.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Prawo.pl