Ogłoszono wyniki VI Konkursu Gospostrateg w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych – „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków”. Drugie miejsce na liście rankingowej, zajął wniosek złożony przez konsorcjum składające się z Uniwersytetu Warszawskiego (UW), Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytet Ekonomicznego w Poznaniu (UEP) pt. „Monitorowanie działalności innowacyjnej firm i ocena skutków regulacji jako wsparcie dla polityki gospodarczej”. Prace nad wnioskiem prowadził Departament Analiz Podatkowych. Projekt będzie trwał maksymalnie 36 miesięcy.
Zobacz w LEX: Rogowski Waldemar, Ocena efektywności inwestycji >
Założenia projektu
Projekt zakłada wsparcie Ministerstwa Finansów w działalności analitycznej, poprzez wykorzystanie zasobów dwóch uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
- To cenna możliwość uzyskania efektu synergii poprzez połączenie sił i zasobów Ministerstwa Finansów oraz dwóch wiodących ośrodków naukowych. Ministerstwo Finansów konsekwentnie stawia na coraz szerszą współpracę z uczelniami wyższymi, realizowaną na różnorodnych płaszczyznach, od staży, praktyk i programów szkoleniowych, aż po rekomendowanie tematów prac magisterskich – zaznacza wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Dodaje również, że projekt Gospostrateg jest kolejnym przykładem takiej bliskiej współpracy. Wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań wspierających innowacje, po stronie Ministerstwa Finansów istnieje potrzeba ich rzetelnej, dokładnej i wielopłaszczyznowej ewaluacji, która będzie dotyczyć zarówno zainteresowania firm nowymi narzędziami, jak i propozycji zmian ich treści, na jeszcze lepiej odpowiadającą realnym potrzebom przedsiębiorców.
- Udział w projekcie UW oraz UEP gwarantuje, że dzięki zaangażowaniu zasobów naukowych i eksperckich, możliwe będzie wspólne przeprowadzenie kompleksowych i pionierskich badań i analiz. Ich wyniki, przekazane Ministerstwu Finansów, będą miały wpływ na kierunki zmian legislacyjnych, które przełożą się na jeszcze bardziej atrakcyjną i efektywną ofertę podatkową Polski dla innowacyjnych firm – wskazuje wiceminister Sarnowski.
Zobacz również: Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach >>
Zobacz w LEX: Polski Ład - wzory wniosków i oświadczeń >
Cele projektu
Główne cele projektu to:
- wypracowanie instrumentów oceny skutków rozwiązań podatkowych dla rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw i przedsiębiorczości osób fizycznych,
- określenie metod poprawy jakości systemów informacyjnych ewidencji podatkowej i bilansu płatniczego oraz obniżenia obciążeń administracyjnych po stronie przedsiębiorców,
- oszacowanie skali zjawiska międzynarodowego transferu zysków związanego m.in. z prawami własności intelektualnej,
- ocena efektów w firmach zagranicznych dla innowacyjności i konkurencyjności firm krajowych,
- zaproponowanie rozwiązań metodologicznych pomiaru potencjału innowacyjnego mikrofirm z uwzględnieniem różnych systemów ewidencji księgowej oraz możliwości korzystania z ulg B+R i IP box.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.