Przetargi już tylko elektroniczne - rząd konsultuje rozporządzenia

Zamówienia publiczne

Trwają konsultacje projektów rozporządzeń do nowego prawa zamówień publicznych, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Nie wprowadzają one rewolucyjnych zmian, ale warto zwrócić uwagę na zapisy o postaci elektronicznej oświadczeń, konieczności posiadania systemu, w którym konto musi mieć każdy użytkownik czy poświadczaniu dokumentów zagranicznych wykonawców przez notariuszy.

21.09.2020

Partnerstwo innowacyjne będzie atrakcyjną formą zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

W zamówieniach publicznych jest już możliwe partnerstwo innowacyjne, ale wchodzące w życie 1 stycznia 2021 roku nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza zmiany, które powinny uczynić stosowanie tego trybu bardziej atrakcyjnym dla wykonawców i zamawiających – m.in. znosi solidarną odpowiedzialność wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

14.09.2020

Kara umowna nie może być naliczana w nieskończoność

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Kara umowna jest często i chętnie wykorzystywana w obrocie prawnym. Jest to szczególnie widoczne na tle spraw dotyczących realizowania robót budowlanych. Jednak kary umownej nie możemy zastrzec w każdej sytuacji i w dowolny sposób, a także na czas nieokreślony - pisze Paweł Milewski z kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka.

04.09.2020

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na dowóz uczniów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Przedsiębiorcy z Małopolski, którzy w ramach zmowy przetargowej działali na niekorzyść gmin i placówek edukacyjnych zostali ukarani przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z analizy Urzędu wynika, że przedsiębiorcy stosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

06.08.2020

Rewolucyjna zmiana w przetargach - kary umowne będą ograniczone

Zamówienia publiczne

Łączna maksymalna wysokość kar umownych, które może dochodzić nie tylko zamawiający, ale i wykonawca nie może przekroczyć 20 proc. wartości netto umowy. Taką zmianę przewiduje nowelizacja nie obowiązującego jeszcze nowego prawa zamówień publicznych. Prawnicy i wykonawcy cieszą się z niej i liczą, że nie zniknie z projektu w trakcie prac legislacyjnych.

30.07.2020

Rząd przekaże 12 mld zł na inwestycje lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse publiczne

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rząd proponuje udzielenie wsparcia samorządom na łączną kwotę 12 mld złotych - wynika z informacji przekazanych w czwartek przez wiceszefa MSWiA, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem Pawła Szefernakera. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

23.07.2020

Kara umowna za brak zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy dopuszczalna

Zamówienia publiczne

Obrona wykonawców polegająca na próbie wykazywania, iż taka kara umowna jest nieważna, w zdecydowanej większości wypadków będzie skazana na niepowodzenie. To za sprawą najnowszej uchwały Sądu Najwyższego. Spowoduje to zapewne mniejszą chęć zamawiających do zawierania ugód - pisze Michał Siembab, adwokat i partner w kancelarii GKR Legal.

09.07.2020

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

NIK: Publiczny miniPortal nie zapewnia bezpieczeństwa uczestnikom przetargów

Zamówienia publiczne

Prawo.pl dotarło do raportu Najwyższej Izby Kontroli o informatyzacji zamówień publicznych. Izba ma cztery zastrzeżenia do miniPortalu. Jedno z nich dotyczy problemu z bezpiecznym przechowywaniem elektronicznej dokumentacji z powodu braku modułu archiwizacji. Tworzona Platforma eZamówienia też go nie będzie miała.

17.06.2020

W nowym prawie zamówień zasada efektywności istotnie wpłynie na kryteria oceny ofert

Zamówienia publiczne

Już 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. W art. 17 ust. 1 tej ustawy wyrażona została tzw. zasada efektywności ekonomicznej. Jej realne stosowanie wymagać będzie skoncentrowania postępowania (a zwłaszcza jego przygotowania) wokół przedmiotu zamówienia, m.in. w celu realnego stosowania jakościowych kryteriów oceny ofert - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

15.06.2020

Koronawirus pozwala zmienić umowę o zamówienie publiczne

Zamówienia publiczne

Wystąpienie siły wyższej samo w sobie nie powoduje, że zmienia się treść umowy, a jedynie ma znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności za jej niewykonanie. Strony mogą jednak chcieć – zamiast rozliczać się z tytułu niewykonania umowy, co może być problematyczne – zmodyfikować ją tak, aby dostosować ją do zaistniałego stanu rzeczy - pisze dr Łukasz Pożoga

30.05.2020

Tarcza 4 zmieni rynek zamówień publicznych. Wykonawcy mają mieć łatwiej

Zamówienia publiczne Koronawirus

Tracza antykryzysowa 4 przewiduje dużo dobrych zmian dla wykonawców. Część z nich, jak możliwość rezygnacji z wadium przez zamawiających czy wypłaty zaliczek, obejmie jednak tylko postępowania ogłoszone po wejściu w życie nowych przepisów. Ponadto jednostki sektora finansów publicznych będą mogły wybrać prowadzących PPK bez ogłaszania przetargu.

26.05.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

Należyta staranność wykonawcy nie wymaga nieustannego monitorowania e-platformy

Zamówienia publiczne

Elektronizacja usprawnia proces wyboru wykonawcy, ale też generuje nowe problemy, np. z określeniem momentu momentu doręczenia. Skoro nikt nie wymaga od wykonawców, by codziennie sprawdzali w urzędzie pocztowym czy oczekują na nich nowe listy, to analogicznie trudno nakazywać nieustanne monitorowanie platformy elektronicznej - piszą Michał Wojciechowski i Michał Gajdek z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

07.05.2020

Przedsiębiorcy ruszyli po zwolnienia ze składek ZUS

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy złożyli do ZUS i urzędów pracy ponad 2,39 mln wniosków zo pomoc w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej, bo prawie 1 mln 278 tys. dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

28.04.2020

Koszt jako kryterium oceny ofert

Zamówienia publiczne Koronawirus

Dyrektywy 2014/24 oraz 2014/25 kładą nacisk na efektywność kosztową zamówień publicznych. Stosowanie kryterium kosztu jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu. UZP opublikował niedawno nowe narzędzia do kalkulacji kosztów cyklu życia. Warto jeszcze raz przyjrzeć się kryterium kosztu, może ono bowiem przyczynić się do realnego zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych - pisze Kalikst Nagel, radca prawny.

23.04.2020

Kryteria oceny ofert – nie tylko cena

Zamówienia publiczne

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zawsze zmierza do wyboru oferty najkorzystniejszej i zawarcia umowy. Taki jest jego sens. To, która oferta zostanie wybrana, zależy od liczby punktów przypisanych każdej z ofert w wyniku ich ewaluacji dokonanej przez pryzmat kryteriów oceny. Odpowiednio sformułowane kryteria oceny ofert mają zatem kluczowe znaczenie z punktu widzenia realizacji interesów zamawiającego, a jednocześnie uczciwej konkurencji wykonawców - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

20.04.2020

UZP pracuje nad przywróceniem orzekania w sprawie przetargów

Zamówienia publiczne Koronawirus

Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania

08.04.2020

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus

W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.

06.04.2020