Prokuratoria Generalna ma mediować w sporach o zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Już teraz Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP zajmuje się mediacjami, jest zatem dobrze przygotowany do prowadzenia postępowań ugodowych. Dlatego to właśnie ta instytucja będzie prowadzić nowe postępowania koncyliacyjne – mówi Joanna Knapińska, zastępca dyrektora departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

04.06.2019

Będzie nowy przetarg na Platformę e-Zamówienia

Zamówienia publiczne

Platforma e-Zamówienia nie będzie tylko repozytorium danych. Ma umożliwić ogłaszanie zamówień, także powyżej progów unijnych, przygotowanie oferty z pomocą ujednoliconych formularzy elektronicznych, przesłanie jej i otwarcie. Co więcej wszystko wskazuje, że podpis elektroniczny będzie potrzebny tylko do założenia w systemie konta.

22.05.2019

Otwarcie ofert na przekop Mierzei Wiślanej bez problemów

Zamówienia publiczne

Warto poznać elektronizację zamówień publicznych z najlepszej strony. Nawet największe inwestycje, w których zamawiający muszą z wykonawcami przesyłać duże i liczne załączniki przebiegają...

22.05.2019

Ministerstwo Finansów nie chce jednego sądu dla zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje powołanie jednego sądu do rozstrzygania sporów z tej dziedziny. Jednak pomysłowi temu sprzeciwia się Ministerstwo Finansów. Resort ten nie zgadza się na wzrost wydatków z tego tytułu - chodzi o niecałe 3 mln zł rocznie. Decyzję ma podjąć Komitet Stały Rady Ministrów.

20.05.2019

Skan dopuszczalną postacią elektronicznej oferty, ale trzeba zachować czujność

Zamówienia publiczne

Wydane przez Urząd Zamówień Publicznych korzystne stanowisko w sprawie skanów ofert nie rozwiązuje wszystkich problemów wykonawców. Nie jest ono bowiem wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Dlatego póki nie pojawią się pierwsze orzeczenia sądowe wykonawcy powinni zachować ostrożność.

04.05.2019

Platforma do e-fakturowania już działa

Zamówienia publiczne

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uruchomiło do obsługi e-faktur bezpłatną Platformę Elektronicznego Fakturowania. Mogą z niej korzystać i przedsiębiorcy, i administracja. Od 18 kwietnia zamawiający mają bowiem obowiązek odebrania od wykonawców tzw. strukturyzowanych e-faktur.

18.04.2019

E-zamówienia krajowe mogą być bez e-podpisu

Zamówienia publiczne

Obowiązkowa elektronizacja zamówień publicznych poniżej progów unijnych będzie przesunięta. Papierowe oferty mają zniknąć 1 stycznia 2021 roku. Z zapowiedzi resortu przedsiębiorczości i technologii wynika, że te elektroniczne nie będą musiały być opatrzone podpisem kwalifikowanym.

16.04.2019

Przetargi: skan oferty z e-podpisem nie dyskwalifikuje wykonawcy

Zamówienia publiczne

Ofertę pierwotnie sporządzoną w postaci papierowej następnie przekształconą do postaci elektronicznej np. poprzez jej zeskanowanie, winno uznać się za dokument elektroniczny. Takie stanowisko opublikował właśnie Urząd Zamówień Publicznych.

12.04.2019

UOKiK sprawdza, czy w przetargach poczty i gminy Tarnobrzeg nie było zmowy

Zamówienia publiczne

Gmina Tarnobrzeg i Poczta Polska mogą być pokrzywdzone na nawet 700 tys. złotych po zorganizowaniu przetargów. Firmy, które wygrały, nagle zrezygnowały, prawdopodobnie po to, żeby wybrane zostały inne, będące z nimi w zmowie. Te jednak zaoferowały dużo wyższą cenę.

30.03.2019

NSA: I prezes SN nie przewlekała rażąco wniosków o udostępnienie umów

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skoro I prezes Sądu Najwyższego miała przeświadczenie o poprawności dokonanej wykładni ustawy o dostępie do informacji publicznej, to nie można mówić o rażącej przewlekłości postępowania. Sąd administracyjny nie wymierzy w tej sytuacji kary finansowej.

19.03.2019

Bez ePlatformy rynek zamówień nie padnie

Zamówienia publiczne

Działający na rynku zamówień publicznych po raz kolejny zostali mocno zaskoczeni, i zastanawiają się, co będzie dalej. Tym razem to nie Krajowa Izba Odwoławcza, ale Minister Cyfryzacji wywołał w nich niepokój rozwiązując umowę na budowę Platformy e-Zamówienia. Tak naprawdę ta decyzja nie wpłynie na prowadzenie postępowań w formie elektronicznej. Dlaczego - pisze Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes PortalPZP.

14.03.2019

Platforma e-Zamówienia nie powstanie do końca roku

Zamówienia publiczne

Ministerstwo Cyfryzacji odstąpiło od umowy z DXC Technology na stworzenie Platformy e-Zamówienia. Kontrakt był wart 16 mln zł. UZP zapewnia, że będzie kontynuował prace nad elektronizacją zamówień.

13.03.2019

Fala uwag do projektu nowego prawa zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Blisko 50 podmiotów złożyło uwagi do projektu nowego prawa zamówień publicznych. Większość stanowisk liczy nawet kilkanaście stron. Pracodawcy krytykują przepisy dotyczące waloryzacji umów, UOKiK pomysł spotkania informacyjnego, a Rządowe Centrum Legislacji te dotyczące nowego postępowania koncyliacyjnego.

12.03.2019

Przetargi: Skany ofert z e-podpisem pod lupą urzędników i ekspertów

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych przygotowuje opinię wyjaśniającą jak należy traktować skan oferty podpisany elektronicznie. Swoje stanowisko wyraziło już Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. To reakcja na niedawne orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, według którego taka oferta jest nieważna.

28.02.2019

Krajowa Izba Odwoławcza prostuje orzecznictwo w sprawie e-przetargów

Zamówienia publiczne

Wszystko wskazuje, że Krajowa Izba Odwoławcza zmienia zdanie w dwóch kluczowych dla zamówień publicznych kwestiach. Z najnowszych orzeczeń wynika, że skan oferty opatrzony podpisem kwalifikowanym oraz dokumenty podpisane z użyciem algorytmu skrótu SHA-1 są ważne.

18.02.2019

Minister: Wkrótce projekt nowego prawa zamówień publicznych będzie gotowy

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Szybkie zakończenie prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych zapowiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (fot.). Jak podkreśliła, nowa ustawa pozwoli m.in. uporządkować przepisy i uprościć procedury, co ma umożliwić małym i średnim przedsiębiorstwom start w przetargach.

16.02.2019

Ministerstwo Cyfryzacji: e-podpisy z SHA-1 są ważne

Zamówienia publiczne

Algorytm funkcji skrótu SHA-1 w podpisie kwalifikowanym jest nierekomendowany, co nie znaczy wycofany. Tak brzmi najnowsze stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji. W konsekwencji prezes Urzędu Zamówień Publicznych uznał, że opatrzone taki podpisem dokumenty są prawidłowe.

15.02.2019