PKW: Nie było naruszeń wpływających na wynik wyborów

RODO Wybory

Nie stwierdzono naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów prezydenta RP - stwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza w ogłoszonym we wtorek sprawozdaniu z wyborów. Na tej podstawie oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych, Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyboru prezydenta.

28.07.2020

Poprawka do ustawy o zdrowiu pozwoli zwrócić Poczcie wydatki za druk pakietów wyborczych

Finanse publiczne Wybory

Wprowadzona do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu poprawka pozwala na przyznanie jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich, która dopuszczała możliwość głosowania korespondencyjnego.

24.07.2020

WSA zbada decyzję ws. powierzenia Poczcie Polskiej organizacji niedoszłych wyborów

Wybory

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie umorzył jako bezprzedmiotowy wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji premiera z 16 kwietnia 2020 r. Polecała ona Poczcie Polskiej przygotowanie na 7 maja wyborów prezydenta RP w trybie wyłącznie korespondencyjnym. Sąd dokona zaś merytorycznej kontroli zaskarżonej przez Rzecznika decyzji Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia.

23.07.2020

Pieniądze za nieudane wybory w ustawie dotyczącej zdrowia

Finanse publiczne Wybory

Na nocnym posiedzeniu komisji zdrowia do ustawy regulującej funkcjonowanie służby zdrowia podczas epidemii wprowadzono poprawkę, która ma umożliwić pokrycie kosztów wyborów, które nie odbyły się 10 maja. Chodzi o możliwość i zasady rozliczenia 70 mln zł wydanych na wydrukowanie pakietów do głosowania korespondencyjnego.

22.07.2020

Już 5,7 tys. protestów wyborczych w SN i to jeszcze nie koniec

Wybory

Do Sądu Najwyższego wpłynęło 5,7 tys. protestów wyborczych. Tyle odnotowało biuro podawcze sądu do wtorkowego popołudnia, ale cały czas są one rejestrowane, w repertorium zarejestrowanych zostało dotąd ponad 3,5 tys. Protesty są rozdzielane tematycznie na różne grupy w celu przedstawienia Prokuratorowi Generalnemu i Państwowej Komisji Wyborczej

21.07.2020

Protesty wyborcze można składać do 16 lipca - upływa termin

Wybory Koronawirus

Tylko w czwartek 16 lipca - do godziny 16 osobiście w Sądzie Najwyższym, a do końca dnia pocztą - można składać protesty wyborcze dotyczące wyborów prezydenckich. Trzeba je złożyć koniecznie na piśmie - bezskuteczne będzie przesłanie protestu za pośrednictwem maila, faksem lub przez portal ePUAP. SN powinien orzec o ważności wyborów do 3 sierpnia.

16.07.2020

SN: Wyborca nie może zainicjować procedury stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich

Wybory

Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.

16.07.2020

Warto składać protesty wyborcze, liczy się "efekt skali"

Wybory Koronawirus

Według ekspertów największą szansę na uznanie przez Sąd Najwyższy mają te protesty wyborcze, które dotyczą pozbawienia prawa do głosowania. Wśród powodów może być niedostarczenie pakietów wyborczych na czas. Udowodnienie wpływu na wynik wyborów zależy jednak od tego, jak dużo takich protestów będzie. A jeśli SN nie zdąży na czas, wybory trzeba będzie powtórzyć.

14.07.2020

Prezes Lemańska "wyłącza się" od protestów wyborczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Protesty wyborcze, które napływają i będą napływać w związku z zakończonymi wyborami prezydenckimi rozpatrywać ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To ona oceni też ich ważność. Jak ustaliło Prawo.pl, z rozpatrywania tych spraw wyłączy się jednak prezes Izby - Joanna Lemańska.

14.07.2020

Ostateczne wyniki wyborów: Andrzej Duda prezydentem na drugą kadencję

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek wieczorem informację o wynikach głosowania ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych. Andrzej Duda otrzymał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 68,18 procent, w tym ponad 600 tys osób głosowało korespondencyjnie.

13.07.2020

Przedwyborczy alert - czyli idź, zamiast zostać w domu

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Alert RCB umożliwia szybkie dotarcie informacji do szerokiego grona odbiorców. Zazwyczaj jest wysyłany, żeby ostrzec przed niebezpieczeństwem. Przed drugą turą głosowań były wysyłane sms-y przypominające o pierwszeństwie obsługi w lokalach wyborczych. Mimo interpretacji, że celem było zapewnienie bezpieczeństwa w pandemii, są wątpliwości co do zgodności z prawem.

13.07.2020

Druga kadencja Dudy - będą kolejne zmiany w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wprawdzie obaj uczestnicy drugiej tury wyborów prezydenckich unikali w kampanii tematów związanych z praworządnością, ale zwycięstwo Andrzeja Dudy bez wątpienia oznacza przygotowania do kolejnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Z wypowiedzi polityków obozu rządzącego wynika, że na pierwszy ogień może pójść tzw. spłaszczanie struktury sądownictwa oraz ograniczanie przywilejów sędziów,

13.07.2020

PKW: W drugiej turze więcej wykroczeń w związku z wyborami

Wybory

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę, że nastąpił wzrost wykroczeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury. Policja przypomina, że do niej trzeba zgłaszać naruszenia ciszy wyborczej, takie jak rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień

12.07.2020

Frekwencja w drugiej turze o godzinie 17 wyniosła 52,1 procent

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane o frekwencji w drugiej turze na godz. 12 - 24,73 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach. To więcej niż podczas pierwszej tury o około 100 tysięcy. Może to oznaczać jeszcze wyższą frekwencję niż 28 czerwca, kiedy finalnie wyniosła 64,51 procent. O 30 procent zwiększyła się też liczba chętnych do głosowania za granicą.

12.07.2020

KBW zachęca do społecznej kontroli wyborów, obserwatorzy działają w lokalach

Wybory

Nawet do końca pracy lokali wyborczych fundacje, stowarzyszenia i organizacje mogą wyznaczyć społecznych obserwatorów wyborów. Przebieg dnia głosowania kontrolują specjalnie przygotowane osoby. Punktują między innymi braki w wyszkoleniu członków komisji, postępowanie z pakietami korespondencyjnymi czy stemplowanie kart do głosowania.

12.07.2020

Trwa druga tura wyborów prezydenckich, lokale są czynne od 7 do 21, seniorzy bez kolejki

Wybory

Lokale wyborcze są czynne w niedzielę 12 lipca w godzinach od 7 do 21. W tym roku głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym, wyborcy są więc zobowiązani do przestrzegania specjalnych zasad postępowania. Muszą zachować odstęp od innych osób i zakryć usta i nos. Oprócz dowodu osobistego warto zabrać swój długopis. W drugiej turze wybrane grupy osób głosują bez kolejki.

12.07.2020

Cisza wyborcza jest łamana, nawet gdy lajkujemy

Wybory LegalTech

W sobotę w całym kraju doszło do około 140 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich polegała na zrywaniu plakatów i umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów - takie informacje płyną z Komendy Głównej Policji. Eksperci uznają, że polajkowanie wpisu w mediach społecznościowych też jest naruszeniem ciszy.

11.07.2020

Zakończyło się doręczanie pakietów wyborczych

Wybory Koronawirus

Poczta Polska przypomina, że wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie, a nie wrzucili pakietu do skrzynki pocztowej, w dzień wyborów 12 lipca br. mogą z nim przyjść do lokalu wyborczego i wrzucić do urny w Obwodowej Komisji. Około 80 proc. pakietów zostało doręczonych do skrzynek, a ok. 19 proc., zgodnie z dyspozycją umieszczoną na przesyłce - "do drzwi lokalu”.

11.07.2020