united kingdom
ukraine

RPO z uwagami do rządowego projektu ustawy o asystencji

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Niewystarczająca liczba godzin wsparcia asystenta osoby z niepełnosprawnością, zróżnicowanie w dostępie do usługi dzieci i dorosłych czy wykluczenie osób powyżej 65. roku życia z możliwości skorzystania ze wsparcia asystenta to niektóre uwagi zgłoszone przez rzecznika praw obywatelskich do rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwraca też uwagę na konieczność zmiany systemu orzeczniczego i jego ujednolicenia.

17.01.2025

Ruszył Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej

Samorząd terytorialny

Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja. Rejestr zawiera ponad 90 proc. danych udostępnionych przez powiaty.

15.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

Odśnieżanie to obowiązek, za niedopełnienie można odpowiedzieć

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. Takimi zarządcami w odniesieniu do dróg są też samorządy – odpowiednio dla dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. A za nieodśnieżony i śliski chodnik właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1 500 złotych.

14.01.2025

Karta parkingowa będzie ważna do dnia wydania ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny planuje nowelizację przepisów, które określą ważność karty parkingowej na takich samych zasadach, jak orzeczeń o niepełnosprawności. Powstanie zapowiadana od dawna centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która ma być instrumentem zapobiegania nieuczciwemu korzystaniu z nich. Nie będzie też trzeba podpisywać wniosku o wydanie karty parkingowej w zespole orzeczniczym.

14.01.2025

Gminy muszą złożyć nowe oświadczenie do sprzedawcy energii

Samorząd terytorialny Energetyka

Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej, aby skorzystać z ochrony ceny maksymalnej energii muszą złożyć oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej do 31 stycznia 2025 r. Ważne, aby to zrobiły na nowym wzorze oświadczenia, który właśnie został opublikowany.

14.01.2025

Informacja publiczna - czy po 24 latach trzeba zmienić przepisy

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie dostępu do informacji publicznej to dla obywatela często droga przez mękę. Podmioty zobowiązane do jej udzielenia opóźniają moment przekazania informacji - np. twierdzą, że nie jest publiczna albo - jak spółki należące do Skarbu Państwa - że stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W efekcie są sprawy, które trwają po 9 lat, a wyroki sądowe niewiele zmieniają. Sprawa o dostęp do kalendarza Julii Przyłębskiej została wygrana dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy.

14.01.2025

Za dużo kategorii, za mało różnic – wynagrodzenia w samorządach do poprawy

Samorząd terytorialny

Wyodrębnienie trzech grup stanowisk w samorządach: urzędniczych, merytorycznych oraz innych niż stanowiska urzędnicze. Zmiany w przyznawaniu dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Powiązanie wynagrodzenia z waloryzacją minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmniejszenie liczby kategorii zaszeregowania - to niektóre z postulatów zmian zasad wynagradzania w samorządach.

14.01.2025

NFOŚiGW dofinansuje inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową

Samorząd terytorialny Środowisko

Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne oraz spółki wodne mogą już wnioskować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków. Nabór trwa do 11 kwietnia 2025 roku, a budżet wynosi 570 mln złotych, z możliwością jego zwiększenia.

13.01.2025

Powiaty nie wiedzą, na jakich zasadach mają zapewnić usługę asystencji

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Jednym z realizatorów usługi asystencji dla osób z niepełnosprawnościami finansowanej z budżetu państwa będą mogły być powiaty. Z zaproponowanych przepisów na razie nie wynika, na jakich zasadach mają działać, ani jakie pieniądze otrzymają na realizację zadania. Z drugiej strony, powiat za nierealizowanie usługi asystencji może zostać ukarany finansowo. Asystencję będą też mogły realizować organizacje pozarządowe, ale spełniające ściśle określone warunki.

13.01.2025

Powiaty i województwa powinny mieć więcej własnych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje reforma finansowania samorządów. W założeniu za główne źródło dochodów samorządów służyć teraz będą dochody podatkowe, a nie subwencje z budżetu państwa. Jak ocenia ekspertka Fundacji Batorego, powiaty i województwa pozbawione są w praktyce własnych, zależnych od ich decyzji dochodów. Powinna więc wrócić dyskusja o własnych dochodach dla samorządów wszystkich szczebli.

11.01.2025

WSA: CB-radio nie wystarczy, aby nie płacić w strefie płatnego parkowania

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Właściciel pojazdu, uprawniony do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych, nie uiścił opłaty za postój w strefie płatnego parkowania. Tłumaczył, że wszystkie miejsca uprzywilejowane były zajęte, dlatego zajął miejsce ogólnodostępne, auto jest wyposażone w CB radio, co oznacza, że korzysta również ze zwolnienia dla pojazdów ratowniczych.

11.01.2025

Gminy znów będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki - jest projekt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Ponownie wyłączną kompetencją rady gminy będzie zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie mogłyby ingerować w taryfy tylko w ograniczonym zakresie w dwóch przypadkach. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

10.01.2025

Samorządowcy chcą więcej praktyki, a wojewodowie boją się, kto przeszkoli z OC

Samorząd terytorialny Obrona cywilna

Przedstawiciele urzędów wojewódzkich uważają, że przyjęte przez MSWiA kryteria mogą spowodować, że zabraknie szkolących z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Nie wszystkich przekonuje też zaproponowany zakres szkoleń. Samorządowcy uważają, że za dużo tam teorii, za mało praktyki, choćby odpowiedzi na wnioski płynące z wrześniowej powodzi czy konfliktu w Ukrainie.

10.01.2025

Ministerstwo Klimatu chce uszczelnić system opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Podatki i opłaty lokalne Ochrona danych

Ministerstwo Klimatu rozpoczęło pracę nad zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy i podmioty, którym powierzono gospodarowanie odpadami mają uzyskać większy dostęp do rejestrów i danych, aby mogły zweryfikować złożone deklaracje odpadowe.

09.01.2025

Kto musi złożyć wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 1 stycznia można już składać wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej, choć pierwsze wypłaty będą dopiero w maju. Wniosek muszą złożyć osoby, które na dzień 1 stycznia nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji a mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy. Dodatek dopełniający wynosi 2520 zł.

08.01.2025

W 2025 roku do kwalifikacji wojskowej stanie 230 tysięcy osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r.

08.01.2025

Organ JST sam musi ustalić, czy jest uprawniony do zajęcia się sygnalistą

Samorząd terytorialny Sygnaliści

Organ jednostki samorządu terytorialnego powinien ustalić swoją kwalifikację jako organu publicznego w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów. Jeżeli dany organ może prowadzić działania następcze w zakresie przedmiotowym wskazanym w ustawie, to powinien wprowadzić procedurę zgłoszeń zewnętrznych - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi przesłanej serwisowi Prawo.pl. Część ekspertów jest zdania, że może to doprowadzić do niejednolitego stosowania przepisów.

08.01.2025

Zamówienia publiczne z rynku wtórnego? To racjonalne ekonomicznie

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Niedopuszczenie do procedury zamówień publicznych ofert na oprogramowanie z rynku wtórnego zgodnie z Dyrektywą 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych może być uznane za sztuczne zawężenie konkurencji „z zamiarem nieuzasadnionego działania na korzyść lub niekorzyść niektórych wykonawców”. Zbliżone rozwiązania prawne zostały również przyjęte na poziomie krajowym - pisze Michał Baudys z Forscope.

07.01.2025

Gminy przegrały z systemem kaucyjnym, szykują się podwyżki

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Opóźnienie wejścia w życie systemu kaucyjnego o trzy kwartały przysporzy problemów samorządom i podmiotom zajmującym się gospodarką odpadami. Konieczne może okazać się renegocjowanie zawartych, nawet kilka miesięcy temu, umów. Zmiany odbiją się zapewne też na cenach odbioru odpadów dla mieszkańców.

07.01.2025