Premier o Tarczy Wschód

Samorząd terytorialny Wojsko

Tarcza Wschód była nowoczesnym pomysłem, w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu elementów infrastruktury i środowiska naturalnego; to inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony - mówił premier Donald Tusk, który odwiedził w sobotę pierwszy wybudowany odcinek umocnień. Podkreślił, że w związku z budową tarczy "nie przewidujemy żadnych przymusowych wysiedleń".

30.11.2024

Ryzykowna baza danych o ludziach w czipie psa lub kota

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Rząd chce w końcu zająć się oznakowaniem i zarejestrowaniem psów i kotów. W tym celu ma powstać krajowy rejestr. Właścicieli kotów i psów może być w Polsce 12 milionów. W rejestrze miałyby być przetwarzane ich dane osobowe, w tym numery telefonów i PESEL. Każda osoba dysponująca numerem czipa, mogłaby te dane pozyskać za pomocą prostego urządzenia, kiedy np. pupil jest na spacerze.

30.11.2024

Ustawa o asystencji osobistej wpisana do wykazu prac rządu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej. Zakłada on przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok. Na ustawę czeka ponad 100 tys. osób z niepełnosprawnością i kilkaset tysięcy ich bliskich.

29.11.2024

Fundusz zawiesił program „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesił przyjmowania nowych wniosków do programu „Czyste powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uzasadnia, że w obecnej formule, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, fundusz nie spełnia swojej roli.

28.11.2024

Kontrola niepublicznych szkół przez KAS - pomysł budzi kontrowersje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Przedstawiciele powiatów z województwa pomorskiego proponują, aby ustawodawca zdjął z samorządów obowiązek kontroli dotacji, które przyznają szkołom niepublicznym. Uważają, że pomiotem właściwym była Krajowa Administracja Skarbowa, która ma do tego odpowiednie kompetencje. Eksperci są podzielni w kwestii tego pomysłu.

28.11.2024

Stopnie alarmowe Bravo i Charlie-CRP przedłużone do końca lutego 2025 roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Premier Donald Tusk przedłużył do 28 lutego 2025 r. obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO BRAVO-CRP-na obszarze Polski i wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami. Drugi stopień alarmowy Bravo dotyczy przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym. BRAVO-CRP dotyczący zagrożenia cyberterroryzmem.

27.11.2024

Sejmowa komisja za poprawkami Senatu do ustawy o ochronie ludności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła w środę 22 poprawki Senatu do ustawy ochrony ludności i obronie cywilnej. Senatorowie wprowadzili do ustawy 22 poprawki. Senackie poprawki dotyczą m.in. zastrzeżenia części danych w prowadzonej przez szefa MSWiA ewidencji schronów, uzupełnienia zadań wojewody o zakres alarmowania i powiadamiania ludności na obszarze województwa.

27.11.2024

Razem poprawmy prawo - czekamy na zgłoszenia

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Jaki przepis rozporządzenia lub ustawy odnoszący się do szeroko rozumianego samorządu i administracji jest wadliwy? W jaki sposób należałoby go poprawić. Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Czekamy na Wasze zgłoszenia do 31 grudnia 2024 roku.

25.11.2024

WSA: Wójt przyznał nagrody, ale nie chciał powiedzieć komu i ile

Samorząd terytorialny

Wynagrodzenia pracowników samorządowych są jawne, zarówno gdy chodzi o składniki stałe, fakultatywne, jak i uznaniowe. Gdyby jednak taka informacja pozwalała na identyfikację pracownika z imienia i nazwiska, musi on wcześniej wyrazić na to zgodę. Wymóg ten nie dotyczy pracowników pełniących funkcje publiczne w jednostce - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

25.11.2024

Powiatowe zespoły do spraw orzekania chcą rozmów o swoich obowiązkach

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Członkowie powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności chcą zmian. Wyliczają, że ustawodawca dokłada im coraz więcej nowych, czasochłonnych obowiązków, nie dając wsparcia. Rośnie liczba wniosków o wydanie orzeczenia, a oni pracują najczęściej za minimalne wynagrodzenie. Czarę goryczy przelało nieuwzględnienie pracowników zespołów w dodatku motywacyjnym dla niektórych pracowników pomocy społecznej.

25.11.2024

Aktywnie w żłobku - pierwsze wpłaty 29 listopada na rachunkach

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy Finanse

Pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym dniu Zakład przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5. dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

22.11.2024

Senat za przedłużeniem łagodniejszych rygorów zarządzenia budżetami samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Bez poprawek Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o finansach publicznych, która przedłuży do 2029 roku przepisy łagodzące rygory prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego. Ma to pozwolić przygotować samorządom w ustawowym terminie realistycznych budżetów na rok 2025 i wieloletnich prognoz finansowych. A także na realne zaplanowanie spłat rat kredytów i pożyczek na rok 2025 i kolejne lata.

22.11.2024

Także gminy będą tworzyć śródmiejskie strefy płatnego parkowania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Transport

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców, będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania - wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Oznacza to, że samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości. Takie rozwiązanie ma pomóc m.in. gminom uzdrowiskowym i miastom pielgrzymkowym.

21.11.2024

Samorządy ponoszą koszty ciągłych zmian stanowisk fiskusa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Sprawa gminy, która zakończyła się 30 sierpnia 2024 r. uchyleniem przez Naczelny Sąd Administracyjny decyzji organu podatkowego oraz wyroku sądu I instancji, pokazuje, z jak niespójną praktyką fiskusa i orzecznictwem dotyczącym VAT muszą się mierzyć samorządy. Ważne jest jednak, by nie poddawać się niekorzystnym rozstrzygnięciom na początkowym etapie postępowania - pisze Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

21.11.2024

Ubogiego poznasz po butach - dla kogo darmowa pomoc prawna

Samorząd terytorialny Prawnicy

Zdaniem powiatów, zniesienie oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów pomocy prawnej spowoduje, że instytucja darmowej pomocy prawnej trafi z deszczu pod rynnę. Umocni fikcję, gdzie z jednej strony instytucja ta dostępna jest w założeniu tylko dla tych, których nie stać na wynajęcie prawnika, z drugiej strony - nie da się zweryfikować tego faktu. Ministerstwo ripostuje, że nic się nie zmieni. Samorządowcy pytają, czy uprawnionego mają poznawać po butach, czy po samochodzie?

21.11.2024

WSA: Oszustwo wyborcze było, ale sołtysa wybrano prawidłowo

Samorząd terytorialny Wybory

Doszło do naruszenia zasad głosowania przy wyborze organów sołectwa – sołtysa i rady sołeckiej. Stwierdzona wadliwość nie miała jednak wpływu na wybór sołtysa. Dlatego burmistrz, jako organ kontrolujący wynik wyborów, nie mógł unieważnić obu wyborów, nawet gdy odbyły się jednego dnia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

20.11.2024

6 mld zł na budowę i przystosowanie schronów w samorządach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ok. 6 mld złotych rocznie zostanie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. To 0,15 pkt proc. PKB - poinformował we wtorek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zdaniem samorządowców schronów jest za mało, a nowe nie powstają.

19.11.2024

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w odpisie ubezpieczeniowym dla strażaków

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Regulacja przewiduje, że połowa pieniędzy przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe na cele ochrony przeciwpożarowej będzie trafiała do Zarządu Głównego Związku OSP RP. To powrót do zasad, jakie obowiązywały w 2017 roku, kiedy rząd PiS zmienił przepisy.

19.11.2024

Nadleśniczy mają bliżej współpracować z gminami i województwami

Samorząd terytorialny Środowisko

Nadleśnictwa w całej Polsce mają obowiązek regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych - wynika z zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

18.11.2024
1  2  3  4  5    942