Czy wszyscy pracownicy samorządowi podlegają ocenie okresowej?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Ocenom okresowym podlegają wszyscy pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych urzędniczych, niezależnie od stanowiska i zakresu obowiązków - wyjaśnia ekspert z programu LEX.

15.11.2024

Jak gmina powinna zakwalifikować zakup osuszaczy dla powiatu?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Powódź

Wydatek na zakup osuszaczy kwalifikuje się do ujęcia jako zakup związany z utrzymaniem i funkcjonowaniem jednostek. Innych specjalnych podziałek rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych nie przewiduje - wyjaśnia Marcin Nagórek, ekspert z LEX.

24.09.2024

Trzeba wybrać: Albo mandat radnego, albo praca na rzecz gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Wykonywanie mandatu radnego ma być służbą na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego oprócz diety radny nie może liczyć na dodatkowe korzyści majątkowe, w tym na możliwość preferencyjnego zatrudnienia albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z gminą. Od istniejących zakazów są jednak wyjątki.

30.08.2024

W pożarze w Poznaniu zginęło dwóch strażaków, sprawcy może grozić nawet osiem lat

Policja i prokuratura będą wyjaśniać okoliczności, przyczyny pożaru i wybuchu, do których doszło w kamienicy w Poznaniu. W trakcie akcji poszkodowanych zostało 11 strażaków, 2 zginęło. Do szpitala trafiły także trzy postronne osoby, które też zostały ranne w tym zdarzeniu. Sprawa może być rozpatrywana m.in. w kierunku sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, należy do niego też pożar.

25.08.2024

Korzystanie z odpisów dokumentów urzędowych w postępowaniu administracyjnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.

15.06.2024

Rada gminy nie tylko stanowi prawo , ale pełni też funkcje kontrolne

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Rada gminy jest jednocześnie organem stanowiącym i kontrolnym, przy czym funkcję kontrolną sprawuje przez komisję rewizyjną. W zależności od potrzeb może powołać również inne komisje stałe lub doraźne, określając ich zadania. Kompetencji kontrolnych nie może jednak przenieść na inny podmiot, np. na przewodniczącego rady gminy lub na swoje organy pomocnicze.

29.05.2024

Opłata planistyczna - wyjaśniamy procedurę w sprawie nałożenia opłaty

Samorząd terytorialny Nieruchomości Ład Przestrzenny

Opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowana uchwaleniem bądź zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest ustalana zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Procedurę można wszcząć w ciągu pięciu lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. W tym czasie właściwy organ ma obowiązek doręczyć zbywcy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia opłaty planistycznej. Ustalenie jej wysokości to kolejny etap.

22.05.2024

Rozpalenie ogniska na własnej posesji bez zezwolenia gminy, ale z rozwagą

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, a przy drodze publicznej nie może ograniczać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu. Często za rozpalenie ogniska można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

30.04.2024

Dla ustalenia obowiązku renty planistycznej muszą wystąpić łącznie trzy przesłanki

Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny

Renta planistyczna to potoczna nazwa opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego uchwaleniem bądź zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest ona ustalana zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sam wzrost wartości nieruchomości z powodu uchwalenia bądź zmiany miejscowego planu nie jest jedyną przesłanką do naliczenia renty planistycznej. Drugim warunkiem jest zbycie nieruchomości w terminie pięciu lat.

29.03.2024

Radny nie dorobi w urzędzie, ale w jednostce gminnej już tak

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Łączenie mandatu radnego z pracą w urzędzie gminy lub na kierowniczym stanowisku w podległej gminie jednostce, skutkuje wygaszeniem mandatu. Radny może jednak pracować na niższym stanowisku w jednostce gminnej oraz urzędzie innym niż ten, który obsługuje jednostkę, w której uzyskał mandat.

25.03.2024

Kiedy decyzja utrzymana w mocy przez organ odwoławczy staje się ostateczna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Skuteczne doręczenie decyzji stronie postępowania zawsze jest niezwykle istotnym zagadnieniem, ale nie przesądza o większości skutków samej decyzji. Tu kluczowe jest jej wydanie, czyli przeważnie dzień wydania. Ma to znaczenie również w przypadku postępowania odwoławczego. Decyzje ostateczne można uchylić bądź je zmienić tylko w wyjątkowych przypadkach.

06.01.2024

Nieruchomości to nie tylko benefity, ale i odpowiedzialność

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości to nie tylko dobra inwestycja i lokata kapitału, ale także obowiązki, z którymi muszą się liczyć ich właściciele. Prawo budowlane nakłada na nich zadania związane z utrzymaniem obiektu budowlanych w należytym stanie technicznym, których niedopełnienie niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Włącznie z wszczęciem i prowadzeniem egzekucji administracyjnej, zagrożonej karą grzywny lub kosztownym wykonaniem zastępczym.

09.11.2023

Przetarg bez pieniędzy zabezpieczonych w budżecie jest ryzykowny

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

W momencie wszczynania postępowania zamawiający nie ma obowiązku posiadać środków finansowych niezbędnych na sfinansowanie zamówienia. O ile do momentu zawarcia umowy pozyska odpowiednie środki finansowe, nie zajdą żadne konsekwencje prawne z tym związane. W przeciwnym wypadku konieczne może się okazać poszukiwanie podstawy unieważnienia postępowania albo zawarcie umowy mimo braku środków.

29.08.2023

Awans wewnętrzny możliwy jest wyłącznie w ramach tej samej grupy stanowisk

Samorząd terytorialny

Awans wewnętrzny oznacza przeniesienie pracownika samorządowego na wyższe stanowisko u danego pracodawcy samorządowego, zgodnie z wykazem stanowisk określonych w rozporządzeniu płacowym. Awansowany pracownik obsadza wolne stanowisko, uwalniając pracodawcę od konieczności przeprowadzania naboru zewnętrznego.

05.08.2023

Przebieg linii elektroenergetycznych nie może utrudniać użytkowania budynków

Administracja publiczna Budownictwo

Odległość linii elektroenergetycznych od budynków i dróg wyznaczają normy oraz obowiązujące przepisy. Wpływ mają również inne czynniki: izolacja przewodów, maksymalna temperatura przewodu, obciążenie oblodzeniem ale też konstrukcja danego budynku czy warunki lokalne.

29.07.2023

Aby można było nadać numer budynkowi, ulica musi posiadać urzędową nazwę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie można nadać numeracji budynkom w mieście, jeśli droga, przy której się znajdują i z której odbywa się ich obsługa komunikacyjna nie posiada urzędowej nazwy. Jeżeli jest to skutkiem zaniedbania właścicieli drogi, powinni oni podjąć odpowiednie kroki, by umożliwić gminie podjęcie uchwały o nadaniu wymaganej nazwy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.07.2023

Organizacja ruchu na gminnej drodze wewnętrznej

Samorząd terytorialny Transport

Droga gminna, nie zaliczona do kategorii dróg publicznych, jest drogą wewnętrzną. Zarządzanie nią i organizacja ruchu należy do gminy. Do gminnej drogi wewnętrznej nie mają zastosowania wymogi dotyczące dróg publicznych. Stosuje się na niej oznakowanie wynikające z przepisów Prawa ruchu drogowego. Ani organizacja ruchu, ani jego zmiana, nie podlegają kontroli sądu administracyjnego.

06.07.2023

Można usunąć drzewa i krzewy, aby przywrócić użytkowanie rolnicze gruntu

Samorząd terytorialny Środowisko

Usuwanie drzew lub krzewów w celu rolniczego wykorzystania gruntu nie wymaga zezwolenia i ponoszenia opłaty. Jeżeli cel jest nierolniczy, trzeba jednak uzyskać zezwolenie. Ponadto, usuwane drzewa lub krzewy muszą spełniać ustawowe wymogi, a przywrócenie gruntu do nierolniczego użytkowania musi być zgodne z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy.

14.06.2023

Uprawienie do zasiłku pielęgnacyjnego wygasa z chwilą śmierci osoby uprawnionej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Zasiłek pielęgnacyjny ma charakter osobisty, co oznacza, że prawo do zasiłku wygasa wraz ze śmiercią uprawnionego i nie przechodzi na jego spadkobierców. Zasiłek jest jednak niepodzielny i przysługuje w całości za pełny miesiąc. Dlatego wypłacony przed śmiercią uprawnionego za niepełny miesiąc nie podlega zwrotowi.

02.06.2023