NSA: Radni nie muszą uzasadniać, dlaczego nie ufają burmistrzowi

Samorząd terytorialny

Radni nie muszą uzasadniać uchwały w sprawie nieudzielenia burmistrzowi wotum zaufania. Motywów głosowania radnych można natomiast poszukiwać w protokole debaty przeprowadzonej na temat raportu burmistrza o stanie miasta. Ich brak nie podważa jednak ważności uchwały. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

14.09.2023

WSA: Komisarz wyborczy wątpliwości dotyczące nazwiska powinien zweryfikować w bazie PESEL

Samorząd terytorialny Wybory

Prawo do odwołania prezydenta miasta w drodze referendum gwarantuje Konstytucja. Ustawy regulują wyłącznie zasady i tryb jego przeprowadzania. I w takim duchu należy dokonywać wykładni ustawy o referendum lokalnym i kodeksu wyborczego - bez nadmiernego rygoryzmu i formalizmu. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.09.2023

WSA: Rada gminy nie chciała zdominować wójta, ale dbała o wspólny interes

Samorząd terytorialny

Nieodpłatnie nabycie nieruchomości nie zawsze oznacza nabycie bezobciążeniowe. Rada gminy ma więc prawo przed zawarciem umowy rozważyć sytuację i podjąć uchwałę w tej sprawie. Nie można twierdzić, że wkracza tym samym w autonomię wójta. Wynika to z wydanego niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

02.09.2023

WSA: Kwestionowanie obszaru strefy parkingowej przy egzekucji opłaty dodatkowej nie ma sensu

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Naliczenie opłaty dodatkowej za parkowanie w strefie zależy od dwóch czynników: pozostawienia pojazdu w strefie oraz nieuiszczenia opłaty parkingowej. Kwestionowanie obszaru strefy w postępowaniu o egzekucję opłaty dodatkowej jest zatem bezskuteczne. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

31.08.2023

WSA: Burmistrz musi ustalić rzeczywisty rodzaj źródła ciepła przy dodatku węglowym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Dodatek węglowy przysługuje szerokiemu kręgowi uprawnionych. Organy administracji powinny zatem podjąć wysiłek, by móc go wypłacić. Jeżeli pojawią się wątpliwości czy dany wniosek uwzględnić, aby je rozwiać, oprócz danych z CEEB muszą sięgnąć do innych dowodów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

21.08.2023

WSA: 500+ też dla babci, która nie wystąpiła o przysposobienie wnuczki

Pomoc społeczna Domowe finanse

Nie każdy opiekun faktyczny małoletniego ma prawo do świadczenia wychowawczego. Zdaniem Sądu Administracyjnego w Łodzi, każdy powinien mieć jednak prawo do domagania się od państwa pomocy w jej sprawowaniu, w tym również pomocy materialnej. Dlatego ZUS nie może odmówić wypłaty, także wówczas, gdy opiekun nie wystąpił o przysposobienie dziecka.

17.08.2023

NSA: Aresztowany wójt wygrał wybory, ale gminą będzie rządził nominat premiera

Prawo karne Samorząd terytorialny

Wójt obejmuje mandat po złożeniu ślubowania. Jeżeli jest tymczasowo aresztowany, jego obowiązki przejmuje osoba powołana przez premiera. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wójta gminy Daszyna, wybranego na drugą kadencję, mimo ciążących na nim zarzutów karnych. Fakt, że w poprzedniej kadencji powołało zastępcę wójta, który jego zdaniem powinien kierować pracami gminy, jest bez znaczenia.

16.08.2023

SN: 100 tys. podpisów pod projektem ustawy to co innego niż pod utworzeniem komitetu

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Ograniczenie liczby podpisów w celu utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej, które można zaliczyć na poczet spełnienia wymogu zebrania 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, wynika z tego, że podpisy zbierane są na znacznie łagodniejszych zasadach niż podpisy zbierane po dokonaniu tego zgłoszenia. Sąd Najwyższy oddalił zatem skargę Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy Uczciwa Polska na odmowę nadania biegu projektowi ustawy.

15.08.2023

NSA: Organizator zgromadzenia nie płaci za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Drogi

Zajęcie pasa drogowego na cele organizacji pokojowego zgromadzenia publicznego nie wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Wymóg taki stanowiłby bowiem ukrytą przeszkodę w wykonywaniu prawa do wolności pokojowego zgromadzania się. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie protestów w obronie sądów w 2017 roku.

15.08.2023

WSA: Wójt nie zawsze kosztami rozgraniczenia obdzieli po połowie

Samorząd terytorialny

Wszczęcie i prowadzenie postępowania rozgraniczeniowego wymaga istnienia między właścicielami sporu o przebieg granicy. W razie jego braku, obciążenie obu stron postępowania kosztami pracy geodety będzie nieuzasadnione - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

11.08.2023

WSA: Bezprawny maszt na dzwonnicy, inspektor dwa lata nie reagował

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Budownictwo

Mimo że inspektor nadzoru budowlanego ma obowiązek wszczynać postępowanie z urzędu, gdy dochodzi do nielegalnej budowy, to nie może milczeć, gdy obywatele skarżą się na uciążliwości – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. I zobowiązał powiatowego inspektora do wydania aktu lub dokonania czynności w terminie 14 dni. Budowa urządzenia telefonii komórkowej na dzwonnicy kościelnej szkodziła zdrowiu pobliskich mieszkańców.

03.08.2023

WSA: Pokrewieństwo to za mało, by udostępnić dane z rejestru PESEL

Domowe finanse Administracja publiczna

Wnioskodawczyni chciała pozwać swoją córkę o alimenty. W tym celu potrzebowała jej adresu, więc zwróciła się o udostępnienie informacji do prezydenta miasta. Organ jednak odmówił. Uznał, że wnioskodawczyni nie wykazała interesu prawnego. Z poglądem tym zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który podkreślił, że samo pokrewieństwo nie jest wystarczającą podstawą do udostępnienia danych z rejestru PESEL.

29.07.2023

NSA: Rada gminy musi być pewna, że radny zmienił miejsce zamieszkania

Samorząd terytorialny Wybory

Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego musi być oparte o mocne dowody. Instytucja ta stanowi bowiem ingerencję w wynik demokratycznych wyborów, i to zarówno z punktu widzenia samego radnego, jak i wyborców, którzy na tego radnego oddali swój głos - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wygaszenie mandatu nie może być także wykorzystywane instrumentalnie.

24.07.2023

WSA: Rada gminy nie decyduje o wszystkim w sprawie cmentarza komunalnego

Samorząd terytorialny

Regulamin korzystania z cmentarza komunalnego wprowadza zarządzeniem wójt (burmistrz, prezydent miasta). Do niego należy też decyzja w sprawie powołania administratora cmentarza. Tak powołany zarządca nie może mieć jednak szerszych uprawnień od tych wyrażonych w ustawach kompetencyjnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

17.07.2023

NSA: Strażnik graniczny odpowie za dopuszczanie do nielegalnego przekroczenia granicy

Prawo karne Administracja publiczna

W sytuacji gdy strażnik graniczny zdaje sobie sprawę, że jednoosobowo nie jest w stanie zabezpieczyć wydzielonego odcinka granicy państwowej, powinien poinformować o tym przełożonych. Gdy tego nie zrobi, a podjęto próbę nielegalnego przekroczenia granicy, może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną - potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

14.07.2023

TK: Rozszerzające traktowanie zakazu prowadzenia pojazdów jest niezgodne z Konstytucją

Samorząd terytorialny

Fakt niewydania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów kategorii C i D w sytuacji, gdy na daną osobę nałożono zakaz kierowania pojazdami kategorii B, jest niedopuszczalnym rozszerzeniem sankcji – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie doszli do wniosku, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami w tym zakresie są niezgodne z ustawą zasadniczą. Orzeczenie zapadło większością głosów.

04.07.2023

WSA: Burmistrz powinien przeanalizować kolejny wniosek o dodatek węglowy z tego samego adresu

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Kolejny wniosek o wypłatę dodatku węglowego spod tego samego adresu organ może pozostawić bez rozpoznania. Aby jednak nie narazić się na bezczynność powinien ustalić, czy do dnia 30 listopada 2022 r. było możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

28.06.2023

SN: Zasiedzenie lasów państwowych jest możliwe

Środowisko Administracja publiczna

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, stanowiącą, że ustawa o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza zasiedzenia lasu państwowego. Ustawa zasobowa nie eliminuje też zastosowania Kodeksu cywilnego. Do uchwały zgłoszone zostały dwa zdania odrębne.

23.06.2023

WSA: Trzeba ujawnić ofertę zwycięzcy konkursu na wykonanie zadania publicznego

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Starosta nie chciał udostępnić oferty podmiotu, który wygrał konkurs na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wskazał, że złożona oferta odnosiła się do projektowanego sposobu wykonania zadania publicznego, które było finansowane ze środków publicznych. Tym samym stanowiła ona informację publiczną oraz podlegała udostępnieniu.

21.06.2023

NSA: Można zabijać zwierzęta chronione, ale chore

Samorząd terytorialny

Eliminacja maksymalnie 12 żubrów nie wpłynie negatywnie na stan gatunku. Zabicie osobników chorych i rannych poprawi kondycję zdrowotną całej populacji. Przed wydaniem decyzji nie trzeba wskazywać, które osobniki zostaną zabite. Odstrzał nie ma też negatywnego wpływu na cele ochrony obszaru Natura 2000. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

20.06.2023