Prof. Izdebski: Dobrze, że głos samorządów będzie w parlamencie

Samorząd terytorialny Wybory

Łączenie funkcji samorządowych i parlamentarnych nie rodziłoby problemu należytego wypełniania obowiązków. Senat powinien być izbą refleksji, a to przecież samorządowcy mają wiele materiału do refleksji na podstawie tego, co mieli okazję poznać w zetknięciu z realnym życiem i problemami podczas pracy w samorządzie - mówi prof. Hubert Izdebski.

19.10.2019

Wybory – jaka jest rola Sądu Najwyższego?

Wybory

W okresie wyborczym wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oprócz Państwowej Komisji Wyborczej i innych organów stricte wyborczych, jak na przykład obwodowe komisje wyborcze, znamienną rolę odgrywa Sąd Najwyższy - pisze Aleksander Hyżorek.

15.10.2019

Przewodniczący PKW: Decyzja SN o ważności wyborów jest ostateczna

Wybory

Po wyborach parlamentarnych protesty wyborcze składa się do Sądu Najwyższego. Środka prawnego do zaskarżenia nie ma – decyzja SN jest ostateczna. Najważniejszy moment to publikacja obwieszczenia PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw. Od tego dnia można wnosić protesty – mówi Wiesław Kozielewicz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

14.10.2019

Główny ekonomista BGK: Jest przestrzeń do zadłużania się gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów

Przynajmniej do 2030 roku samorządy gminne będą w stanie inwestować i zadłużać się, ale pod warunkiem że środki, jakie pozostaną im po zapłaceniu bieżących zobowiązań, wzrosną. Czyli przestrzeń jest, ale jeśli ta nadwyżka spadnie, możliwości będą mniejsze. Nie znaczy to też, że każda gmina ma taki potencjał – mówi Mateusz Walewski

09.10.2019

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? Jak najbardziej

Wybory

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

04.10.2019

Ustawę o utrzymaniu czystości trzeba napisać od nowa

Samorząd terytorialny Środowisko

Wciąż gminy mają wiele wątpliwości wobec ustawy śmieciowej. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości fakultatywnego przystępowania przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych do systemu gminy bez określenia zasad. Pożądanym kierunkiem zmian systemu gospodarki odpadami byłoby napisanie nowej ustawy w tym zakresie – pisze Magdalena Sobczak.

02.10.2019

Samorządy nie wykorzystują potencjału 60+

Samorząd terytorialny

W starzejącym się społeczeństwie rady seniorów mogą być ważnym źródłem informacji dla władz lokalnych w zakresie polityki senioralnej. Dlaczego więc tworzone są zaledwie w co ósmej gminie w Polsce? - pyta Iwona Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

14.09.2019

PPP: Barier prawnych nie ma, przeszkodą jest niewiedza, koniunktura i… banki

Finanse publiczne Spółki

Z punktu widzenia burmistrza, który próbuje uzyskać dofinansowanie, dotacje unijne są relatywnie tańsze. Poza tym ceny rosną, więc przedsiębiorcy wolą skupić się na rynku tradycyjnych zamówień, niż szukać powodzenia w PPP. Bardzo trudno też pozyskać finansowanie, bo banki jeszcze się nie oswoiły z zabezpieczaniem płatności PPP – mówi Bartosz Korbus

08.09.2019

Lex deweloper po roku obowiązywania rzadko używany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Badanie Instytutu Metropolitalnego wykazało, że tylko w niewielu miastach inwestorzy postanowili skorzystać z postanowień specustawy mieszkaniowej. Mało wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji złożono, jeszcze mniejszej liczbie nadano bieg. Powód? Rygorystyczne wymagania formalne - pisze Kamil Olzacki z kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści.

04.09.2019

Ważny głos Sądu Najwyższego w obronie lasów państwowych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej lasów państwowych opowiedział się za koniecznością ich ochrony przyjmując, że nieruchomości te nie podlegają przekształceniom własnościowym w związku z roszczeniami kościelnych osób prawnych. To wyraźny, a zarazem kolejny już sygnał, że roszczenia kościelne nie zawsze zasługują na uwzględnienie - pisze Marek Jaślikowski

21.08.2019

Transmisje z obrad rad zwiększają transparentność, ale są problemy

Samorząd terytorialny

Wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku transmisji obrad wzmacnia regulację konstytucyjną, zgodnie z którą obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. To już działa, ale praktyka pokazuje, że przepisy nie są jednoznaczne, bo nie ma np. jednolitych wymagań co do standardów technicznych tych transmisji

17.08.2019

Dr hab. Krawiec: Samorządy nie mogą dyskryminować mniejszości

Samorząd terytorialny

Uchwalenie aktu godzącego np. w prawa mniejszości seksualnych narusza przewidzianą w Konstytucji zasadę równości wobec prawa. Takie akty są sprzeczne z różnymi przepisami prawa, w tym umowami międzynarodowymi. Osoby, które czują się dyskryminowane mają szereg środków prawnych do swojej ochrony – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.08.2019

Wiceprezydent Bydgoszczy: Musimy sfinansować podwyżki dla nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Jeśli podwyżki dla nauczycieli wprowadza się bez udziału samorządów i w trakcie roku budżetowego, to powinny być w całości sfinansowane z budżetu państwa – jako zobowiązanie rządu wobec nauczycieli. Dzisiaj my musimy dokonywać zmian w budżetach i rezygnować z ważnych dla naszych mieszkańców inwestycji – mówi Iwona Waszkiewicz

09.08.2019

Walka z wykluczeniem transportowym wymaga też niekonwencjonalnych działań

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Być może ustawodawca powinien poważnie rozważyć umożliwienie organizowania (bez współdziałania) przewozów do gmin sąsiednich, choćby jedynie do określonych miejsc, np. dworców. Mogłoby to być użytecznym uzupełnieniem obowiązujących przepisów o współdziałaniu samorządów - pisze Adrian Misiejko

31.07.2019

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

29.07.2019

Posiadanie psa to też obowiązek

Samorząd terytorialny

Właściciele czworonogów niestety często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i duży obowiązek. Brak dbałości o psa może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale i prawne, bo można dostać mandat - pisze ekspert ds. nieruchomości Mariusz Łubiński.

27.07.2019

Uchwały anty-LGBT. Czy są zgodne z prawem?

Samorząd terytorialny

Wśród samorządów, w szczególności rad gmin ze wschodu Polski, pojawił się ostatnio trend na podejmowanie tzw. uchwał anty-LGBT, które mają na celu, zdaniem ich autorów, zapobiec "seksualizacji dzieci". Należy się jednak zastanowić, czy takie działania jednostek są zgodne z prawem? - pisze Aleksander Hyżorek, prawnik w Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska.

26.07.2019

Frankiewicz: Brak rekompensat to mordowanie samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zwolnienie młodych z PIT czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku to ubytek w dochodach samorządów. To rocznie około 6,6 miliardów złotych w skali kraju - będziemy walczyli, aby zostały zrekompensowane. Dobrze, że część tych pieniędzy zostanie w kieszeniach Polaków, ale dlaczego dzieje się to bez opinii samorządów? Brak rekompensaty spowoduje, że duża część gmin nie będzie mogła uchwalić budżetów - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

23.07.2019

Kontrowersje wokół kontroli wizyjnej składowisk odpadów

Środowisko

Zbyt krótki okres vacatio legis, którego dotrzymanie może być niemożliwe, wątpliwości interpretacyjne i ryzyko dalszych wzrostów opłat dla mieszkańców – to zdaniem eksperta główne problemy, które powinny być rozwiązane w aktach wykonawczych do znowelizowanej niedawno ustawy o odpadach.

16.07.2019