Zmiana kategorii drogi to problem z opłatą za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Budownictwo Poprawmy prawo

W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, kiedy dochodzi do zmiany kategorii drogi. To rodzi niepewność przedsiębiorców, bo zarządcy dróg stosują w tym zakresie często odmienne zasady i różne stawki opłat. Sytuacji nie ułatwia też rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych.

13.01.2023

Senat chce więcej w budżecie dla NFZ, ale bez rekompensaty dla publicznej telewizji

Finanse publiczne Administracja publiczna

O 6,5 mld złotych ma zwiększyć się budżet Narodowego Funduszu Zdrowia - to jedna z poprawek zgłoszonych w czwartek przez Senat. Senatorowie opowiedzieli się również za wykreśleniem zapisu zgodnie z którym publiczna radiofonia i telewizja miałyby otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach jako rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu.

12.01.2023

Samorządy krytyczne wobec zmian w prawie wyborczym

Samorząd terytorialny Ordynacja

Rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji Kodeksu Wyborczego niepokoją organizacje samorządowe. Wytykają, że nawet 5-7 osób będzie mogło wnioskować o utworzenie obwodu wyborczego, a na barki gmin spadnie obowiązek bezpłatnego dowozu do lokali wyborczych. Zastrzeżeń mają wiele. Uważają, że projekt w niewielkim stopniu podniesie frekwencję wyborczą, a nic nie mówi o kosztach.

12.01.2023

Odsetki z dotacji celowych na koncie gminy wciąż kontrowersyjne

Finanse publiczne Finanse samorządów Poprawmy prawo Polski Ład

Z jednej strony ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stwierdza, że odsetki są dochodem gminy. Z drugiej strony, przepisy innych ustaw już tak precyzyjne nie są, a nawet stanowią przeciwnie. Brak czytelnych przepisów prawnych, pomimo najlepszych chęci samorządowców, może skutkować dla nich zarzutami o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

11.01.2023

Zainteresowani węglem od gminy muszą uzyskać ponowne zaświadczenie

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Węgiel

Obywatele, którzy mieli wydane w 2022 r. zaświadczenia uprawniające do zakupu węgla po preferencyjnej cenie muszą uzyskać je na nowo w gminie. Nawet, gdy węgla nie kupili. Nowe zaświadczenia, gminy mogą wystawiać już na 3 tony paliwa, dla osób które nie kupiły jeszcze węgla i złożyły stosowne oświadczenie – wskazuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

10.01.2023

Rząd rozważa przedłużenie o rok preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy

Samorząd terytorialny Węgiel

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza wydłużenia o rok preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy. Wówczas do dystrybucji węgla mogłyby zostać dopuszczone podmioty prywatne. Samorządy, które mają problemy z zakupem odpowiedniego asortymentu mogą dokupić go u innego dostawcy. Ministerstwo uruchomiło specjalny mail, na który JST mogą zgłaszać problemy.

09.01.2023

Ustawa kaucyjna nie w smak samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd przedstawił już kilka wersji przepisów o obowiązkowych kaucjach. Jednak, zdaniem przedstawicieli samorządów i firm odpadowych, żadna z nich nie zabezpiecza interesów gmin. To w konsekwencji może doprowadzić do kolejnych podwyżek cen za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców.

09.01.2023

Na drogach w 2022 roku było bezpieczniej, nie tylko przez surowsze przepisy

Prawo karne Administracja publiczna

Po raz pierwszy w wypadkach drogowych zginęło mniej niż 2 tys. osób rocznie. Mniej było też rannych, zatrzymano mniej pijanych kierowców i piratów drogowych – wynika ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji za 2022 rok. Czy to tylko efekt zaostrzenia w ubiegłym roku przepisów dotyczących wykroczeń drogowych? Eksperci twierdzą, że przyjęcie takiej oceny byłoby uproszczeniem.

06.01.2023

Węgiel do gmin dojeżdża powoli i nie zawsze taki, jaki powinien

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Dystrybucja preferencyjnego węgla idzie jak po grudzie. Jest wiele gmin, które otrzymały zaledwie 30 proc. tego co powinny otrzymać do końca 2022 roku, w województwie mazowieckim nawet tylko 15 procent. Inne gminy otrzymują nie ten asortyment, który chciały. Gminy powiatu tomaszowskiego w lubelskim od nowego roku zostały zaskoczone zmianą dostawcy.

05.01.2023

Będzie nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do pilnych konsultacji społecznych nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Projekt rozporządzenia określa załączniki, które osoby uprawnione do dodatku o podwyższonej wysokości muszą złożyć wraz z wnioskiem.

04.01.2023

Ostatni dzwonek na dotacje w programie Senior+ na domy i kluby dla seniorów

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tylko do 5 stycznia samorządy mają czas na dołączenie do programu Senior+ edycja 2023. To środki na tworzenie i funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla osób starszych.miny, powiaty i województwa mogą starać się o pieniądze na tworzenie domów i klubów seniora. Na realizację programu w 2023 r. przeznaczono 60 mln zł.

04.01.2023

Dotacje oświatowe – świadczenie jednorazowe, ale czy na pewno?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Dotacje oświatowe dla niesamorządowych placówek oświatowych mają charakter świadczenia okresowego w ramach istnienia zobowiązania ciągłego jednostki samorządu terytorialnego. A to ma z kolei wpływ na termin przedawnienia roszczeń o zapłatę dotacji. Część spraw toczących się przed sądami powinno zostać szybko zakończonych oddaleniem powództw, właśnie ze względu na trzyletni termin przedawnienia.

04.01.2023

Większe dofinansowanie w nowej edycji programu „Czyste powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko

Niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, ale też podwyższone progi dochodowe - takie zmiany są w nowej edycji programu „Czyste Powietrze”, do którego nabór ruszył 3 stycznia 2023 r. Nowa odsłona programu przewiduje przeprowadzenie specjalnego audytu, który pozwoli przewidzieć efekty termomodernizacji.

03.01.2023

Niektóre gminy nie dały rady zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W grudniu samorządy miały zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej. Związek Gmin Wiejskich RP jest przekonany, że wielu gminom, szczególnie małym, nie udało się osiągnąć takich oszczędności. Bo w rzeczywistości musiały poszukać oszczędności nawet trzykrotnie większych. Od stycznia samorządy muszą wdrożyć kolejne działania oszczędnościowe.

03.01.2023

RPO: Gmina ma powiadomić obywatela o unieważnieniu dowodu osobistego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gminy nie mają obowiązku powiadamiania obywateli o unieważnieniu dowodu osobistego. RPO uważa, że w ustawie o dowodach osobistych taki obowiązek powinien być ustanowiony. Obywatele powinni mieć prawo do informacji, że dokument tożsamości, którym się posługują, utracił ważność na skutek unieważnienia go przez organ administracji publicznej. Brak tej wiedzy może być przyczyną sporych kłopotów.

02.01.2023

Z 60 państw świata do Unii bez wizy

Prawo unijne

Zaczyna działać unijny system ETIAS. Jest to to nowy europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż. Obowiązuje on obywateli 60 państw trzecich zwolnionych z posiadania wizy. Za pomocą aplikacji internetowej będą oni musieli przez rozpoczęciem podróży uzyskać na nią zezwolenie i zapłacić siedem euro.

01.01.2023

Obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych przesunięty o dwa lata

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji. Zaniedbanie obowiązków miało być karane. Deweloperzy i firmy remontowo-budowalne zyskały kolejne dwa lata, bo przy okazji uchwalania tzw. ustawy gazowej, znowelizowano też przepisy ustawy o odpadach. Nowy obowiązek wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

01.01.2023

Przed wywózką drewno z lasu należy zalegalizować

Samorząd terytorialny Środowisko

Cechowanie drewna pozyskanego w lasach potwierdza jego legalność, a tym samym ułatwia wykrywanie kradzieży leśnych oraz bezprawnych wyrębów w lasach prywatnych. Technicznie polega to na umieszczeniu na pozyskanym drewnie znaku graficznego, literowego lub cyfrowego oraz kolejnego numeru sztuki albo numeru stosu drewna.

31.12.2022

Starostwa w sprawie zatrzymań prawa jazdy muszą zmienić praktykę, nie wiedzą jeszcze jak

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatrzymań prawa jazdy, Ministerstwo Sprawiedliwości wyklucza nowelizację przepisów. Wskazuje, że powiaty muszą wypracować nowe procedury działania, w tym odbierać stanowisko w sprawie zdarzenia od kierującego pojazdem i od policji. Te jednak argumentują, że trudno im będzie podejmować decyzje bez zmian legislacyjnych.

31.12.2022