Samorządy skarżą się na terminowość dostaw węgla na potrzeby gospodarstw domowych. Na Mazowszu i w Wielkopolsce większość gmin otrzymała zaledwie między 15 a 30 proc. zamówionego węgla. Pisaliśmy o tym m.in. w tekstach: Węgiel do gmin dojeżdża powoli i nie zawsze taki, jaki powinien i Preferencyjny węgiel wciąż nie może dojechać do niektórych gmin.
Zdaniem samorządów, częściowo sytuację rozwiązałoby dopuszczenie do dystrybucji podmiotów prywatnych.
Podczas spotkania, które odbyło się w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami organizacji samorządowych, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda stwierdził, że obecnie nie jest możliwe dopuszczenie do systemu podmiotów prywatnych. System dystrybucji został stworzony w sytuacji nadzwyczajnej, więc państwo stara się go kontrolować w całości. Dopuszczenie importerów prywatnych spowodowałoby, że trzeba by było uwzględnić kolejne różnice w systemach logistycznych i rozliczeniach.
- Ministerstwo bierze jednak pod uwagę przedłużenie systemu interwencyjnego na przyszły rok ze względu na sytuację międzynarodową. Deklaruje, że wtedy rozważy włączenie w dystrybucję podmiotów prywatnych – mówi Adrian Pokrywczyński ze Związku Powiatów Polskich.
Z informacji przekazanej przez Związek Miast Polskich wynika, że zgoda Ministerstwa Aktywów Państwowych na skorzystanie z interwencyjnej sprzedaży węgla importowanego przez podmioty prywatne będzie możliwa jedynie w sytuacjach kryzysowych, w indywidualnych przypadkach. Ma się to odbyć kaskadowo: państwa spółka odkupi go od prywatnego importera, a następnie sprzeda gminom.
MAP: specjalny maila dla samorządów
Samorządowcy poruszali też problem brakującego węgla. Podnosili, że niektóre samorządy są odsyłane z domyślnych punktów odbioru paliwa do innych, położonych kilkaset kilometrów dalej.
Według urzędników ministerstwa, problemy z dystrybucją wynikają przede wszystkim z przepustowości punktów dystrybucyjnych oraz nieodbierania przez wszystkie gminy, które zamówiły paliwo stałe swoich zamówień. Rozwiązaniem tego problemu ma być tworzenie kolejnych punktów dystrybucji, a także reagowanie bieżące na zgłaszane problemy przez gminy do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort uruchomił specjalny adres mailowy dystrybucja@map.gov.pl na który samorządy mogą wysyłać konkretne pytania i sygnalizować problemy związane z dystrybucją węgla.
Z zapewnień resortu wynika, że również na ten adres będzie można wysyłać zapytania o zakup asortymentu, którego nie jest w stanie zapewnić dostawca z którym gmina ma podpisaną umowę. Jeśli spółka z którą samorząd podpisał umowę (np. z PGG) na dostarczenie węgla do preferencyjnej sprzedaży nie będzie miała pełnego asortymentu np. ekogroszku, wówczas gmina może zgłaszać chęć zakupu tego asortymentu od innego z uprawnionych dostawców, czyli: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.
Ministerstwo szykuje nowelizację ustawy
Samorządowcy wskazywali też na ewentualny problem z którymi gminy mogą zderzyć się w przyszłości: co mają zrobić z węglem, którego nie sprzedadzą mieszkańcom. Przedstawiciele samorządów proponują, aby węgiel ten mogły odsprzedać także innym samorządom, jednostkom organizacyjnym czy spółkom komunalnym. Problem jest rozstrzygnięcie m.in ceny za ten węgiel i zasad na jakich ma się odbywać transakcja. Wprowadzenie takich rozwiązań będzie wymagać też nowelizacji ustawy.