Informacje zawarte w każdym wniosku będą automatycznie porównywane z bazami danych UE i odpowiednimi bazami danych Interpolu, tak by stwierdzić, czy istnieją podstawy do odmowy wydania zezwolenia na podróż. W przypadku braku oznaczenia w systemie (trafienia) lub braku elementów wymagających dalszej analizy zezwolenie będzie wydawane szybko i automatycznie. Zakłada się, że będzie to dotyczyć większości wniosków.
Czytaj też: Rząd zapowiada niewydawanie wiz dla Rosjan>>
Jeśli wystąpi trafienie lub pojawi się element wymagający analizy, wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie przez właściwe organy
Poprawienie bezpieczeństwa
ETIAS, który obejmie także Polskę - pomoże poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne, zapobiegać nielegalnej imigracji, chronić zdrowie publiczne i zmniejszyć opóźnienia na granicach, bo pozwoli identyfikować osoby, które mogą stanowić zagrożenie w jednym z tych obszarów, jeszcze przed ich przybyciem na granice zewnętrzne.
ETIAS to także jeden z elementów składowych relacji pomiędzy bazami danych w dziedzinie WSiSW. Interoperacyjność stanowi ważny cel polityczny w tej dziedzinie, a jego zrealizowanie ma nastąpić do końca 2023 r.
Ważność wizy na trzy lata
Przepisy pozwolą za pośrednictwem systemu centralnego ETIAS przeprowadzać kontrole z wykorzystaniem danych zawartych w systemie informacyjnym Schengen (SIS), wizowym systemie informacyjnym (VIS), systemie wjazdu/wyjazdu (EES), Eurodac i bazie danych z rejestrów karnych dotyczących obywateli państw trzecich (system ECRIS-TCN), a także danych Europolu i Interpolu.
Regulacje obowiązywać będą też Brytyjczyków. Zakłada się, że w 95 proc. przypadków zezwolenie będzie wydawane automatycznie.
Zezwolenie na podróż zachowa ważność przez trzy lata lub do końca okresu ważności dokumentu podróży zarejestrowanego podczas składania wniosku, w zależności od tego, która data jest wcześniejsza. Za każdy wniosek trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości siedem EUR.
Cena promocyjna: 111.2 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 111.2 zł