Rząd chce doprecyzować przepisy w Prawie wodnym

Samorząd terytorialny Środowisko

Ministerstwo infrastruktury chce wyeliminować pojawiające się wątpliwości dotyczące opłat za usługi wodne. Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiły założenia zamiany ustawy Prawo wodne. Projekt zakłada równiez rozbudowę systemu kontroli nad gospodarką ściekową.

10.07.2021

Porzucone auta stoją na parkingach. Nowych przepisów nie będzie

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Stoi na parkingu wrak. Właściciela brak. Lusterka, radyjka i kołpaki powyjmowali. Została karoseria ze stali… Samorządowcy chcą zmiany przepisów, aby sprawniej usuwać zalegające na chodnikach, parkingach i prywatnych gruntach porzucone pojazdy. MSWiA nie widzi takiej potrzeby. Przekonuje, że gmina i osoby prywatne mają odpowiednie do tego narzędzia.

10.07.2021

Gmina bez OSP będzie musiała podpisać umowę z sąsiednią

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gmina, która nie posiada własnej jednostki OSP będzie miała obowiązek zawrzeć umowę z gminą sąsiednią, w której taka jednostka funkcjonuje – przewiduje projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych autorstwa MSWiA. Zdaniem samorządowców, doprecyzować trzeba jednak procedurę zawierania takich umów.

09.07.2021

Przez pandemię mniej kontroli trzeźwości na drogach

Prawo karne Administracja publiczna

W pierwszym półroczu policjanci wykonali o 723 tys. mniej badań trzeźwości niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ubiegłym roku tych kontroli było aż 10 mln mniej niż 2019 roku. Policja uzasadnia to obostrzeniami sanitarnymi.

08.07.2021

Eksperci Senatu: Wykreślić akapit o umorzeniu postępowań reprywatyzacyjnych

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Uchwalenie poprawek do kodeksu postępowania administracyjnego zakończy w praktyce reprywatyzację na drodze administracyjno-sądowej - stwierdzają legislatorzy Senatu. Toczące się w urzędach i przed sądami postępowania dotyczą przejętego przez władze komunistyczne majątku obywateli polskich wszystkich 12 narodowości i wyznań, których spadkobiercy utracą prawo do ubiegania się o odszkodowanie,

08.07.2021

Goprowcy i toprowcy będą mieli dodatkowe świadczenia emerytalne

Emerytury i renty Administracja publiczna

Ratownicy górscy TOPR i GOPR będą otrzymywać świadczenia ratownicze, tak jak strażacy ochotnicy. Początkowo będzie to 200 zł dodatku do emerytury. Kwota na ma być waloryzowana co trzy lata, lub zmieniać się wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

07.07.2021

Projekt: Obywatel więcej spraw urzędowych załatwi zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Obywatele łatwiej będą mogli się zameldować przez internet i uzyskać zaświadczenia o stanie cywilnym. Takie udogodnienia wprowadza przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji kilku ustaw, który ma zwiększyć zakres cyfryzacji spraw urzędowych.

06.07.2021

NIK: Potrzeba zmian prawnych regulujących współpracę z NGO

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli widzi konieczność wprowadzenia zmian, które spowodują zwiększenie nadzoru nad wydatkowaniem przez organizacje pozarządowe przekazanych im środków publicznych. Zdaniem kontrolerów, niezbędne są również zmiany w przepisach prawa, regulujących kwestie współpracy organizacji z samorządami i administracją państwową.

06.07.2021

Gmina łatwiej będzie współpracować ze związkiem

Samorząd terytorialny

Rząd chce zmienić przepisy, które nie pozwalają związkowi międzygminnemu na zawieranie porozumień z gminami, które nie są członkami związku. Ma to pomóc gminom w realizacji niektórych zadań, np. z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, transportem publicznym czy opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Samorządy dobrze oceniają pomysł.

06.07.2021

Jak być dobrze poinformowanym o stanie środowiska - webinarium akcji Masz Głos

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Organizacje ekologiczne mają problemy z uzyskiwaniem informacji o środowisku i decyzjach mających na nie wpływ. Od kogo i na jakich zasadach organizacje ekologiczne mogą domagać się udostępnienia takich informacji? Na te pytania odpowie webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego organizowane 6 lipca o 19:00.

05.07.2021

Więcej czasu na rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE

Administracja publiczna Transport

Od początku lipca czas na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie zasady obowiązywać będą do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

04.07.2021

Naturysta opala się na dziko, mors hartuje się bezprawnie

Samorząd terytorialny

Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.

03.07.2021

NSA: Sądy administracyjne mogą badać samorządowe uchwały „anty-LGBT”

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi kasacyjne rzecznika praw obywatelskich na odrzucenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie jego skarg na uchwały „anty-LGBT”. NSA zgodził się z rzecznikiem, że uchwały te, jako akty z zakresu administracji publicznej, podlegają takiej kontroli.

02.07.2021

Szybsze odszkodowania za szkody wyrządzone przez żubra

Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce znowelizować rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry. Nowe przepisy mają zmniejszyć biurokrację i skrócić czas prowadzenia postępowań oraz zmniejszyć jego koszty. Jedna z propozycji przewiduje, że termin oględzin ma być ustalony telefonicznie, a nie pisemnie.

02.07.2021

"Czyste powietrze" - już obowiązuje nowa wersja programu

Środowisko

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r.

01.07.2021

Od 1 lipca gminy mają spisywać źródła ciepła w domach

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy przejmują od 1 lipca obsługę i wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do bazy mają trafić informacje o sposobach ogrzewania domów i innych budynków - trzeba będzie zgłaszać kominek, a nawet "kozę". Samorządom brakuje jednak informacji o udostępnieniu potrzebnego do tego oprogramowania.

01.07.2021

Petycja: Praca w jakimkolwiek podmiocie samorządowym nie dla radnego

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo pracy

W Senacie została złożona petycja, która postuluje zmiany w ustawach, które zakażą radnym zatrudniania w podmiotach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją zaproponowanych rozwiązań mają niektórzy prawnicy. A samorządowcy wskazują, że może to wykluczyć z aktywności samorządowej kolejnych obywateli.

30.06.2021

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich wybrała liderów gospodarowania

Samorząd terytorialny

Chojnice, Poddębice, Podkowa Leśna, Poznań i powiat wrocławski to liderzy w gospodarowaniu środkami finansowymi w 2020 roku. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

29.06.2021

Posłowie chcą uznania w Polsce mniejszości gruzińskiej

Administracja publiczna

Grupa posłów chce znowelizować ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, aby nadać obywatelom Polski narodowości gruzińskiej status mniejszości narodowej. Jeśli uda się znowelizować ustawę, byłaby to 10 mniejszość narodowa w naszym kraju.

28.06.2021

Piłka jedna, bramki dwie, wiele niebezpieczeństw dla zarządców boisk

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Nie można dziury w murawie boiska łatać piaskiem. W przypadku wyłączenia obiektu z użytkowania, nie wystarczy poinformować o tym na kartce przytwierdzonej do furtki lub wygrodzić wejścia taśmą. Na zarządcach boisk ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników - wyzwaniem będą imprezy plenerowe, które ruszą lada chwila. A odszkodowania za wypadki bywają kosztowne.

28.06.2021