Do końca grudnia br. wciąż można zgłaszać przepisy wymagające zmian w ramach akcji "Poprawmy prawo". Zgłoszenia Czytelników opisujemy również w serwisie Prawo.pl. W tym roku największą bolączką dla biznesu są zwłaszcza przepisy dotyczące nieruchomości, restrukturyzacji, nadal niefunkcjonującego prawa holdingowego czy opieszałość ustawodawcy, który nie wdraża na czas unijnych dyrektyw. Do wygrania są cenne nagrody, m.in. dostęp do LEX-a.
Inga Stawicka
18.12.2023
Poprawmy prawo

Świąteczne BHP: Ostrożnie z choinkami i lampkami w miejscu pracy

Administracja publiczna Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Już od wielu lat możemy obserwować kreatywne podejście do przedświątecznego dekorowania nie tylko domów, ale w zasadzie każdej przestrzeni wokół nas. Miasta prześcigają się w pomysłach na rozświetlenie ulic, a centra handlowe w rywalizacji na najbardziej oryginalne dekoracje. Nie dziwi więc fakt, że również firmy przystrajają biura, przestrzenie produkcyjne czy magazynowe. Poza samym wyborem dekoracji, należy również zastanowić się nad jej bezpieczeństwem.
Grażyna J. Leśniak
18.12.2023
Administracja publiczna Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy już liczą na odszkodowania za reklamy usunięte w związku z wejściem w życie uchwał krajobrazowych. Szanse na to daje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Firmy nie mogą jednak przegapić daty jego publikacji, bo do sądu trzeba będzie wystąpić w ciągu miesiąca od tego dnia. Kwestie związane z odszkodowaniami spędzają przedsiębiorcom sen z powiek od początku obowiązywania ustawy krajobrazowej.
Zofia Jóźwiak
18.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Finanse
Polski Ład miał ograniczyć pracę na czarno oraz wypłacanie wynagrodzeń „pod stołem” - nic się jednak nie zmieniło. Zdaniem prawników to efekt ustalanej ustawowo i stale podwyższanej płacy minimalnej, która wywołuje presję płacową i zmusza pracodawców do podnoszenia pensji wszystkim pracownikom. Dopiero po 2024 r. dowiemy się, jakie będą tego efekty - ile osób będzie pracowało na część etatu albo założy własną firmę.
Grażyna J. Leśniak
18.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Wdrożenie nowych zasad fakturowania będzie największym wyzwaniem dla dużych podmiotów, które dokonują wielu skomplikowanych transakcji i zwykle wystawiają faktury w więcej niż jednym systemie. Wszyscy podatnicy mogą mieć natomiast problem z oddzieleniem kontrahentów, którym należy wystawić będą w KSeF, od konsumentów – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.
Arkadiusz Łagowski
18.12.2023
VAT KSeF
Niektórzy pracodawcy, by uniknąć sporów z fiskusem, przerzucają na pracowników-twórców obowiązki związane z rozliczaniem 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Chcą pobierać zaliczki w standardowej wysokości, by pracownik sam skorzystał z preferencji w zeznaniu rocznym. Eksperci ostrzegają, że taka praktyka jest nieprawidłowa. Istnieje ryzyko, że po weryfikacji dokumentów pracodawcy, fiskus zakwestionuje rozliczenie pracownika.
Monika Pogroszewska
18.12.2023
PIT

Prezydent podpisał: Tańsza energia dla gospodarstw domowych, gmin i małych przedsiębiorstw

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka
Prezydent podpisał ustawę, która zamraża od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, rolników, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z tarczy energetycznej skorzystają także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.
Robert Horbaczewski
16.12.2023
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka

Statut fundacji musi odpowiadać potrzebom rodziny

Prawo gospodarcze Fundacja rodzinna
Minęło już pół roku od momentu wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych. Po tym czasie możliwe jest wskazanie pierwszych wniosków, a także obszarów, które są niezwykle istotne z perspektywy planowania sukcesji w tej formie. W naszej ocenie w przygotowaniu do utworzenia fundacji rodzinnej kluczowe znaczenie ma przemyślany proces planowania sukcesyjnego - pisze Robert Uhl, adwokat oraz Jakub Winiecki, radca prawny w Deloitte Legal.
Robert Uhl Jakub Winiecki
16.12.2023
Prawo gospodarcze Fundacja rodzinna

Coraz więcej podrabianych towarów luksusowych trafia do UE

Rynek i konsument Własność przemysłowa
86 milionów produktów o łącznej wartości ponad dwóch miliardów euro – tyle podrabianego towaru trafiło na rynek europejski według najnowszego zestawienia Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Do najczęściej zatrzymywanych towarów należały: gry, materiały opakowaniowe i zabawki, ale podrabiano również coraz więcej towarów luksusowych (np. torebek znanych marek). Naruszenia praw własności intelektualnej dotyczyły na ogół znaków towarowych.
Inga Stawicka
16.12.2023
Rynek i konsument Własność przemysłowa
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Dorian Lesner
16.12.2023
Prawo pracy
Popularne „Zetki” stanowią dziś bardzo ważną grupę na rynku pracy. Do tej generacji wliczają się bowiem dwudziestokilkulatkowie, którzy albo są na końcu swojej ścieżki edukacji, albo właśnie ukończyli studia. Z obserwacji ekspertów rynku pracy wynika, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek lub pracują krótko, mają dużo mniejszą skłonność do wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Skończyły się pieniądze na kredyt 2 proc. Nowo wybrany Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział jednak, że rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie kontynuowany. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmianę przepisów. Jego zdaniem z programu powinny skorzystać tylko osoby, których nie stać na komercyjny kredyt.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.12.2023
Budownictwo Kredyty
Czy art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w jakim odsyła do stosowania przepisów Kodeksu spółek handlowych, umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji jest zgodny z Konstytucją RP? Pytanie to jest zadawane w warunkach politycznej „bitwy o media” i warunkach sporu politycznego, czy obecnie nadawca publiczny spełnia funkcję nadawcy publicznego - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
15.12.2023
Spółki

Grudniowy „hat trick” na korzyść kredytobiorców frankowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z istną kumulacją orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE odpowiadających na pytania prejudycjalne warszawskich sądów dotyczące kilku zagadnień istotnych przy rozstrzyganiu tysięcy procesów „frankowych”. We wszystkich tych orzeczeniach odpowiedzi Trybunału okazały się zgodne z oczekiwaniami i interesami słabszych uczestników rynku - pisze Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.
Tomasz Konieczny
15.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Procedura VAT marża znajduje zastosowanie wyłącznie po spełnieniu konkretnych wymogów. Przede wszystkim przedmiot odsprzedaży musi mieścić się w definicji ustawowej dzieła sztuki, antyku lub przedmiotu kolekcjonerskiego. Do tej ostatniej kategorii mogą nawet należeć niektóre auta - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.
Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka Konrad Maciejewski
15.12.2023
VAT
Co łączy strzelnice, Pałac Saski, muzeum na Westerplatte, autostrady i gazoport? Specustawy. Lista inwestycji, które można realizować na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, jest coraz dłuższa, bo trafiają na nie takie, które nigdy nie powinny się na niej znaleźć. O ile jednak budowa autostrad i gazoportu, czyli ważnych z punktu widzenia gospodarki i potrzeb społecznych inwestycji, wymaga formalności "na skróty", to budowa strzelnic czy pałacu już niekoniecznie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to psucie prawa i czas z tym skończyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.12.2023
Budownictwo
Choć prawo restrukturyzacyjne nie mówi o terminie głosowania nad zatwierdzeniem układu, warto wyznaczyć nie tylko datę, ale i godzinę głosowania dla uprawnionych wierzycieli. Dzięki temu, dłużnik nie musi czekać do godziny godz. 23:59 ostatniego dnia terminu, aby złożyć wniosek o zatwierdzenie układu. Takie stanowisko poparł Sąd Rejonowy w Toruniu - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny, prawnik PF Restrukturyzacje, Kancelaria Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego Jacek Pietrzela.
Mateusz Pyka
15.12.2023
Restrukturyzacja
Osoby w wieku 55+ często rezygnują z uczestnictwa w PPK, uważając, że ich przypadku jest już za późno na rozpoczęcie oszczędzania w tym programie. Tak jednak nie jest. Oszczędzanie w PPK opłacalne jest w każdym wieku. Odbywa się ono nie tylko na wyjątkowo korzystnych warunkach, ale i bez zbytniego ryzyka, co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku mają przed sobą krótszy okres oszczędzania, powinno mieć zasadnicze znaczenie.
Małgorzata Jankowska
15.12.2023
Domowe finanse PPK
Przedsiębiorcy odliczą wydatki na świąteczny wystrój biura: choinkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Organy podatkowe zgadzają się co do zasady, że zwyczajowo przyjęte ozdoby nie mają wystawnego charakteru, a dobra atmosfera w pracy sprzyja podniesieniu wydajności załogi i zwiększeniu przychodów. Fiskus zgadza się też na odliczenia VAT od zakupionych dekoracji.
Monika Pogroszewska
15.12.2023
CIT PIT
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. To jednak nie wszystko - chcą także zabezpieczenia gwarantującego, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie będzie można dokonać m.in. zmian w zarządach. Jeszcze w czwartek Trybunał wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Rozprawa została już wyznaczona na 16 stycznia 2024 r.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
14.12.2023
Spółki
Europejski rynek sekurytyzacji wierzytelności handlowych odnotowuje stabilne tempo wzrostu, a obecne warunki makroekonomiczne, w szczególności utrzymujące się wysokie stopy procentowe, powinny sprzyjać jego dalszemu rozwojowi również w Polsce - uważają eksperci kancelarii prawnej DLA Piper.
Inga Stawicka
14.12.2023
Rynek Finanse

Ważny wyrok TSUE w sprawie przedawnienia roszczeń banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W czwartek, 14 grudnia, TSUE stwierdził, że termin przedawnienia roszczeń banków rozpoczął swój bieg od dnia, w którym bank otrzymał wezwanie do zapłaty lub odpis pozwu złożonego przez kredytobiorcę, w którym to konsument wskazał, że zawarta przez niego umowa kredytu może być nieważna. Inaczej uważa Związek Banków Polskich. Twierdzi, że TSUE po raz kolejny nie wypowiedział się odnośnie przedawnienia.
Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska
14.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Przedsiębiorcy w Polsce liczą na dialog z nowym rządem. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie przygotowała „Gospodarczy dekalog”, który składa się z 10 punktów. Wśród nich jest: zdobycie środków z Krajowego Planu Odbudowy w trybie pilnym, koniec z grabieżczą polityką podatkową wobec samorządów oraz ze składką zdrowotną w obecnym kształcie.
Ret
14.12.2023
Prawo gospodarcze
Firmy przyzwyczaiły się do listy sankcyjnej, a wskazane podmioty powoli godzą się, że wykreślenie z niej jest bardzo trudne. Wiele wyjaśni się w nadchodzących miesiącach, kiedy zapadną pierwsze wyroki NSA. Jednocześnie organy krajowe nie są gorliwe w egzekwowaniu sankcji - czy to na gruncie polskiej ustawy, czy ustawodawstwa europejskiego, często ograniczając swoją działalność do kwestii operacyjnych - piszą Marek Neumann, radca prawny oraz Karolina Wais, adwokat.
Marek Neumann Karolina Wais
14.12.2023
Prawo gospodarcze Ukraina
Przepisy prawa pracy dopuszczają odmowę zapłaty lub zmniejszenie wynagrodzenia za wadliwe wykonanie produktu lub usługi. Konieczną przesłanką jest jednak wykazanie przez pracodawcę winy konkretnego pracownika. Jeżeli wadliwość została usunięta, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi.
Dorian Lesner
14.12.2023
Prawo pracy HR

Fiskus ma sposoby, żeby przedłużać kontrole

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Premier Donald Tusk zapowiedział w exposé ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców. Już teraz przepisy przewidują, że kontrole u tej grupy mogą trwać tylko 12 dni. Jednak w praktyce trwają nawet miesiącami, ponieważ urzędnicy liczą tylko te dni, kiedy przebywają u kontrolowanego. Poza tym ograniczenie czasowe dotyczy tylko niektórych postępowań. Eksperci popierają zapowiedź premiera, ale postulują, by doprecyzować przepisy.
Monika Pogroszewska
14.12.2023
Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Senatorowie PiS próbują uchronić prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl do Trybunału Konstytucyjnego już wpłynął wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu regulującego ilu posłów musi wyrazić na to zgodę. Prawnicy podkreślają, że to kolejny dowód na instrumentalne traktowanie TK i argument za tym, by podjąć wobec niego jak najszybsze i zdecydowane kroki.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
14.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przedświąteczny czas to bardzo gorący okres dla frankowiczów i banków. Szykuje się bowiem kolejne, trzecie już, w ciągu jednego tygodnia orzeczenie TSUE. Tym razem Trybunał rozstrzygnie m.in., jak liczyć początek biegu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału, a także zasadność zarzutu zatrzymania podnoszonego przez banki wobec kredytobiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

24 postulaty podatkowe Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo
Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje postulaty podatkowe dla nowego rządu. Apeluje m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, reformę systemu przedawnienia zobowiązań podatkowych, zmianę wadliwych interpretacji przepisów, uchylenie podatku minimalnego CIT oraz korektę przepisów o estońskim CIT.
Monika Pogroszewska
13.12.2023
Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo
Borys Budka (KO) pokieruje pracami Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wcześniej, w rządzie Ewy Kopacz, pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Poprzednio, w rządzie tymczasowym Mateusza Morawieckiego, resortem aktywów przez dwa tygodnie kierowała Marzena Małek.
Inga Stawicka
13.12.2023