Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

System będzie ostrzegał o liczbie recept na leki psychotropowe do 31 grudnia 2023 r.

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Jeszcze do końca roku system będzie jedynie ostrzegał o liczbie wystawionych e-recept na lek odurzający lub lek psychotropowy, a nie będzie blokował wystawienia e-recepty na te leki. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wynika to z konieczności dostosowania się podmiotów leczniczych do technicznych oraz organizacyjnych wymogów wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających.

25.10.2023

Liberalizacja prawa aborcyjnego podwójnie zablokowana

Pacjent

Układ sił w przyszłym Sejmie nie pozwoli zwolennikom prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży na odrzucenie prezydenckiego weta. Dlatego nawet gdyby ustawa liberalizująca prawo aborcyjne, narażając na szwank rządową koalicję, została uchwalona, to nie wejdzie w życie. Szanse na powodzenie mogą mieć natomiast próby ustawowego złagodzenia orzeczenia TK z 2020 r. i dopuszczenia aborcji w przypadku wad letalnych, bo proponował to 3 lata temu sam prezydent Andrzej Duda.

21.10.2023

Albo podniesienie składki zdrowotnej, albo dotacje z budżetu państwa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Partie tzw. opozycji demokratycznej, która ma realne szanse na stworzenie rządu, chcą skrócić kolejki pacjentów do świadczeń. Jednocześnie Koalicja Obywatelska zapowiada odwrót od naliczania składki zdrowotnej wprowadzonego przez Polski Ład, co przyniosło dodatkowe wpływy do NFZ. Jak to pogodzić? Niektórzy eksperci szacują, że w najbliższych latach bez zwiększenia składki zdrowotnej, dopłaty z budżetu na zdrowie mogą przekroczyć 100 mld zł.

19.10.2023

Choroby rzadkie - resort zdrowia uruchomił stronę internetową

Pacjent Opieka zdrowotna

Platforma „Choroby Rzadkie” powstała, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym dostęp do wiarygodnego źródła informacji o tych schorzeniach, to jeden z elementów realizacji Planu Dla Chorób Rzadkich - podkreśla Ministerstwo Zdrowia. I zaznacza, że pacjenci oraz pracownicy ochrony zdrowia znajdą tam fachową wiedzę oraz pomocne wskazówki dotyczące chorób, diagnostyki i leczenia.

18.10.2023

Pietraszewska-Macheta: Standardy akredytacyjne wymagają odświeżenia

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od 1 stycznia 2024 r. podmiot leczniczy powinien mieć spełnione wszystkie standardy na poziomie minimum 50 proc., żeby dostać akredytację - mówi serwisowi Prawo.pl Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości. Dodaje, że Rada Akredytacyjna będzie musiała zweryfikować standardy akredytacyjne w oparciu o ustawę o jakości. Zgodnie z prawem muszą być aktualizowane co pięć lat. - Obecne są starsze i wymagają  odświeżenia. Do tej pory takiego przepisu nie było - podkreśla.

17.10.2023
1    39  40  41  42  43  44  45  46  47    162