Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Opublikowany dokument przewiduje zmiany dotyczące dokumentacji medycznej prowadzonej w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.
- Przede wszystkim zmiana dotyczy sytuacji pacjenta, który w wyniku przeprowadzonej segregacji medycznej zostanie przydzielony do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim. Po przeprowadzonym triażu będzie można od razu przekierować pacjenta do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (ta jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18 do 8 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy - red. ) bez konieczności oczekiwania na kontakt z lekarzem dyżurnym SOR - wyjaśnia Katarzyna Adamska, prawniczka, associate w Kancelarii Fairfield.
Jak zaznacza, w takim przypadku karta informacyjna z leczenia szpitalnego zostanie zastąpiona kartą segregacji medycznej, którą wystawi osoba przeprowadzająca triaż (ratownik medyczny, pielęgniarka systemu, lekarz systemu).
Od 1 stycznia 2024 r. przy SOR ma działać nocna i świąteczna pomoc
Projektowane przepisy dotyczące zmian w dokumentacji medycznej na SOR-ach łączą się z przepisami wskazującymi na obowiązek organizacji nocnej i świątecznej opieki przy SOR-ach. Termin na dostosowanie się był wielokrotnie przesuwany. Ostatnia zmiana (wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia z 28 czerwca 2023 r.) wskazuje 31 grudnia 2023 r. jako termin na dostosowanie się.
- Obowiązek posiadania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR-ach będzie od 1 stycznia 2024 - mówi Katarzyna Adamska.
Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci z grypą mają zniknąć z SOR-ów
Pacjenci nie będą odsyłani
Ministerstwo Zdrowia chce doprowadzić do sytuacji, aby Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) służył ratowaniu życia, a nie leczeniu grypy czy kolki nerkowej.
Obecnie pacjenci z różnego rodzaju dolegliwościami czekają po kilka godzin w kolejce, by po spotkaniu z lekarzem na SOR dowiedzieć się, że powinni udać się do przychodni. Dla personelu, ale i pacjenta, oznacza to stracony czas i konieczność szukania pomocy gdzie indziej. - Złapałam kleszcza, a po dobrych dwóch godzinach lekarz na SOR kazał mi udać się do przychodni. Gdy tam dojechałam okazało się, że nie ma już chirurga i kazano mi wrócić do szpitala. Ostatecznie kleszcza wyjęła ratownicza na SOR - relacjonuje jedna z pacjentek.
Od 1 stycznia 2024 r., jeśli przyjedzie na SOR, to w ramach tzw. triażu (segregacji medycznej) powinna być od razu skierowana do poradni działającej w tym samym szpitalu (bez konieczności czekania na lekarza SOR).
Czy szpitale są gotowe?
Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, podkreśla, że część szpitali już przygotowała się do zmian i obok SOR-u ma nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. - Większość szpitali będzie przygotowana. Obawiamy się tylko tego, że powtórzy się sytuacja z jednego z większych szpitali na Śląsku i w Zagłębiu, w którym, gdy tylko nocna i świąteczna opieka zdrowotna została uruchomiona, pojawił się tłum pacjentów, główne rodziców z dziećmi, którzy nie mogli dostać się do lekarza rodzinnego - dodaje nasz rozmówca.
Segregacja medyczna, czyli triaż
Metodą segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy pilnie i tych, którzy z medycznego punktu widzenia mogą zaczekać, jest triaż. Pacjenci otrzymują kolorowe oznaczenia.
Podstawowe kody triażu:
- czerwony – bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia – pomoc musi być udzielona natychmiast;
- żółty – przypadek pilny – pacjent powinien być przyjęty jak najszybciej;
- zielony – przypadek stabilny – nie ma zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu – pacjent zostanie przyjęty po pacjentach z kodem czerwonym i żółtym.
- W niektórych szpitalach są dodatkowe kody: pomarańczowy i niebieski (im bardziej gorący odcień koloru, tym pilniejszy przypadek) – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.
Pacjent podczas pobytu na SOR może być po diagnostyce skierowany na odpowiedni oddział szpitala, na obserwację lub wypisany do domu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.