Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Jak media widzą osoby 50 plus na rynku pracy - badanie

Rynek

Z jednej strony najczęściej media przestawiają "silversów" w kontekście różnorodności i korzyści płynących z ich zatrudniania, a z drugiej strony często mówią o ich wykluczeniu cyfrowym, ageizmie i stereotypach na ich temat. Najwięcej materiałów o silversach pojawiło się w internecie, ale to te w tradycyjnych mediach dotarły do największej liczby odbiorców.

14.06.2024

Krótkie konsultacje Planu dla Chorób Rzadkich

Pacjent Opieka zdrowotna

Tylko dziesięć dni ma strona społeczna na konsultacje publiczne Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Czas nagli, bo poprzedni plan wygasł z końcem ubiegłego roku. Natomiast niektóre rozwiązania są już gotowe, choć - jak dotąd - nie zostały wdrożone przez rząd. Plan ma usystematyzować leczenie osób z chorobami rzadkimi, które wielokrotnie latami czekają na właściwą diagnozę i uprawiają tzw. odyseję diagnostyczną.

14.06.2024

NIK: Pracodawcy nie zawsze przychylni krwiodawcom

Pacjent Prawo pracy

Dwie piąte krwiodawców wskazało, że jedną z przeszkód, które utrudniały lub zniechęcały ich do oddawania krwi było negatywne nastawienie pracodawcy z powodu ich nieobecności w pracy tego dnia. Inne przeszkody to zbyt krótko działające punkty poboru krwi lub w nieodpowiednich godzinach – wynika z ankiety NIK przeprowadzonej wśród 16 tysięcy osób.

13.06.2024

MRPiPS: Osoba w ośrodku opieki powinna otrzymać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) stoi na stanowisku, że fakt przebywania osoby ubiegającej się o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, np. w całodobowej placówce opiekuńczej, nie stanowi okoliczności, która powinna być brana pod uwagę przy wydawaniu przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) rozstrzygnięcia w przedmiocie ustalenia poziomu potrzeby wsparcia.

12.06.2024

Psychodeliki. Rynek kwitnie, a badania naukowe są blokowane przez przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Rośnie rynek psychodelików, podobnie jak nielegalnych terapii z ich zastosowaniem. Jednocześnie pozyskanie ich do badań naukowych jest obwarowane administracyjnie. Polskie przepisy kwalifikują bowiem psychodeliki jako substancje o braku zastosowań medycznych i wysokim potencjale nadużywania. Jednocześnie światowe badania wskazują, że mogą być wykorzystane w leczeniu np. depresji, zespołu stresu pourazowego czy wspierać opiekę paliatywną.

12.06.2024
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    104