Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2025 roku

Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne w przyszłym roku będzie wyższe niż obecnie o prawie 300 zł. Jest ono co roku waloryzowane 1 stycznia, a jego kwota ogłaszana jest przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jesienią roku poprzedniego obwieszczeniem w Monitorze Polskim. Wskaźnikiem corocznej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę.

14.11.2024

RARS ma problem z przetargiem, wózki do wypożyczenia dopiero w marcu przyszłego roku

Niepelnosprawność

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) przyznaje, że ma problem ze znalezieniem podwykonawców, którzy zajmą się serwisem, doradztwem i dostosowaniem wózków i skuterów dla osób z niepełnosprawnościami. Zakupione dwa lata temu na razie wciąż stoją nieużywane w magazynie agencji. I choć ta twierdzi, że mają zapewnione odpowiednie warunki, to istnieje ryzyko, że po tak długim czasie nieużytkowania sprzętu może stracić on gwarantowane przez producentów właściwości.

14.11.2024

Bezpłatna konsultacja z psychoonkologiem dla pacjentów i ich bliskich

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci z całej Polski, ale też ich bliscy, mogą jednorazowo bezpłatnie skorzystać z konsultacji psychoonkologicznej online – informuje Onkofundacja Alivia. Wsparcie psychoonkologiczne to integralna część nowoczesnego podejścia do leczenia nowotworów. Dzięki niemu pacjent i jego najbliższe otoczenie mogą łatwiej przejść przez różne etapy choroby. To potrzebna inicjatywa, bo w Polsce na wizytę u psychologa „na NFZ” trzeba czekać nawet dwa lata.

13.11.2024

Kręgi Wsparcia to dobra droga dla samorządów, ale wymaga wzmocnienia

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Osoba z niepełnosprawnością intelektualną nie zawsze musi trafiać do opieki instytucjonalnej. Alternatywą są tzw. Kręgi Wsparcia. To model wsparcia takiej osoby polegający na tym, że zostaje ona w swoim środowisku. Na razie organizacje pozarządowe oraz nieliczne samorządy realizują go w oparciu o środki projektowe. Eksperci mają nadzieję, że obecnie toczące się prace nad reformą pomocy społecznej upowszechnią ten model pomocy.

12.11.2024

Nowoczesne leczenie dla chorych na miastenię w Polsce jest, ale na razie niedostępne

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo że od ogłoszenia programu lekowego dla chorych na miastenię minęło już ponad pół roku, z programu na razie korzysta… jeden pacjent. MZ obiecuje naprawić tę sytuację od nowego roku. Tymczasem leczenie tej choroby rzadkiej lekami nowej generacji daje szansę na powrót do pracy i życia społecznego. Na razie w Polsce najczęściej jest ono dostępne tylko w badaniach klinicznych. To jednak za mało.

09.11.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    120