Obwieszczenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 6 listopada 2024 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025 (M.P. z 2024 r., poz. 967) wskazuje, że świadczenie pielęgnacyjne w 2025 roku wyniesie 3287 zł. To dokładnie o 299 zł więcej niż obecnie (2988 zł). Wskaźnikiem corocznej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązujące w dniu 1 stycznia w roku, w którym jest waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązywało 1 stycznia w poprzednim roku.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnością do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Czytaj również: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych i starych zasadach>>
Nowe zasady pobierania świadczenia pielęgnacyjnego od 2024 roku
Od 1 stycznia tego roku dostępne są dwa rodzaje świadczenia pielęgnacyjnego w związku z wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym. Opiekunowie mogli zadecydować, czy chcą pozostać na świadczeniu pielęgnacyjnym na starych zasadach, czy też przejść na nowe zasady. Stare reguły oznaczają, że opiekun dalej nie może pracować pobierając świadczenie, a osoba z niepełnosprawnością, którą wspiera nie otrzyma po ukończeniu 18 lat świadczenia wspierającego. Nowe zasady zakładają z kolei, że opiekun może pobierać świadczenie pielęgnacyjne i pracować, zarabiać bez limitu, ale tylko do 18. roku życia dziecka. Potem świadczenie pielęgnacyjne wygasa, a osoba z niepełnosprawnością może starać się o świadczenie wspierające.
Od tego roku wprowadzono także zasadę, że rolnik, który pobiera świadczenie pielęgnacyjne nie musi rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, tak jak było dotychczas.
Czytaj w LEX: Prowadzenie gospodarstwa rolnego jako negatywna przesłanka do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.