Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Pożar z leczeniem stwardnienia rozsianego ugaszony, ale problemy są systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z ośrodkami, które prowadzą program lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane aneksy, aby zapłacić im za nadwykonania. Ma także nie być już problemu z włączaniem do leczenia osób z nowo postawioną diagnozą choroby. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy ugaszony obecnie pożar nie spowoduje podobnych problemów w przyszłości, bo system nie zawsze nadąża za aktualnymi potrzebami.

29.10.2024

Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

29.10.2024

Osoby wentylowane mechanicznie w domu mogą już wnioskować o dodatek do energii

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 28 października br. osoby z niepełnosprawnością, korzystające z respiratora lub koncentratora tlenu, mogą wnioskować o dopłatę w wysokości 100 zł miesięcznie do rachunku za energię elektryczną. Wnioski na ten rok można składać do końca listopada. W przyszłym roku także ma być dodatek do energii elektrycznej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

28.10.2024

Orzeczenie lekarskie z ZUS dostaniemy szybciej

Ubezpieczenia społeczne

Obecnie na orzeczenie lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w sprawie ustalenia niezdolności do pracy trzeba czekać średnio 28 dni. W praktyce, w jednym miejscu to może być 10 dni, a w innym nawet 98 dni. Resort rodziny chce, żeby orzeczenie było wydawane w ciągu 30 dni. Będzie także możliwość wniesienia ponaglenia. Od nowego roku zmieni się organizacja procesu orzeczniczego w ZUS, ale nie wpłynie to na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS.

28.10.2024

Do końca roku wytyczne dla lekarzy orzeczników w sprawie chorób rzadkich

Zawody medyczne Niepelnosprawność

W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych trwają prace nad wytycznymi dla lekarzy orzeczników, które mają pomóc im rozstrzygać w przypadku chorób rzadkich, kiedy dziecko może otrzymać jedno orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia. Wytyczne mają zastąpić listę chorób rzadkich, które uprawniałyby do otrzymania jednego orzeczenia, bez konieczności stawania co kilka lat na komisji orzeczniczej. Mają być gotowe do końca roku. Biuro pełnomocnika zapowiada też inne zmiany.

28.10.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    116