Chodzi o sytuację, w której ojciec pobierał świadczenie pielęgnacyjne w zeszłym roku na starych zasadach na syna. W styczniu tego roku złożył wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności na młodszą córkę. Zespół orzeczniczy nie przyznał w orzeczeniu wskazania punktu 7 i 8, które uprawniają rodzica do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko. Punkt 7 to wskazanie o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a punkt 8 to wskazanie o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Oba punkty w orzeczeniu muszą być zaznaczone łącznie, aby uzyskać uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.
Ojciec odwołał się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który przyznał punkt 7 i 8. Orzeczenie córki stało się prawomocne w lipcu br. Wtedy dopiero rodzic mógł złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na oboje dzieci, wypłacane na nowych zasadach i złożyć konieczne w tej sytuacji oświadczenie o tym przejściu. Urząd przyznał mu świadczenie pielęgnacyjne na córkę dopiero od lipca, chociaż art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych daje mu prawo do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego na córkę już od stycznia, czyli dnia złożenia wniosku o orzeczenie.
Czytaj więcej: Nowe świadczenie pielęgnacyjne, stare problemy z różnicowaniem opiekunów>>
Świadczenie pielęgnacyjne od dnia złożenia wniosku o orzeczenie
Jak podkreśla dr Michał Urban, radca prawny z Kancelarii Urban Legal, prowadzącej tę sprawę, przepisy ustawy o świadczeniu wspierającym, które wprowadziły świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach, nie zmieniły nic w powyższym artykule. Przepis mówi, że jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Jeśli byłoby to jeszcze w 2023 roku, to także od dnia złożenia wniosku o orzeczenie powinno być wypłacone świadczenie.
W przypadku opisywanej przez nas sytuacji, ojciec powinien otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na córkę od stycznia, bo wtedy złożył wniosek, a nie od lipca. To różnica 17 928 zł (6 miesięcy x 2988 zł). Gdyby sprawa trafiła do sądu i trwała wiele miesięcy, bo wojewódzki zespół nie przyznałby punktu 7 i 8, to różnica byłaby o wiele większa.
SKO podzieliło opinię Kancelarii Urban Legal. - SKO uznało, iż obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, które wprowadziła ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, nie uchyliły, ani nie zmieniły artykułu 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych. W związku z czym organ pierwszej instancji powinien go zastosować w opisywanej sprawie – mówi mec. Urban. Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka złożono w styczniu. Nowe zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego obowiązują od 1 stycznia 2024 r. W związku z czym, zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy, świadczenie pielęgnacyjne powinno zostać przyznane od 1 stycznia 2024 r., a nie jak to uznał Organ od dnia złożenia oświadczenia o przejściu na nowe zasady, które w wielu wypadkach ma miejsce wiele miesięcy później (od 1 stycznia 2024 r.), po uzyskaniu pkt. 7 dla drugiego dziecka.
Cena promocyjna: 62.1 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 48.3 zł
Urząd uznał swój błąd
SKO w Warszawie (sygn. sprawy: KOC/4587/Sr/24) uznało, że zaskarżoną decyzję należy uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpatrzenia przez urząd. Urząd uznał swój błąd i wypłacił ojcu świadczenie pielęgnacyjne od stycznia br. - Miejmy nadzieję, że całość orzecznictwa pójdzie w tym kierunku. Wniosek z tej sprawy jest też taki, że warto się odwoływać, bo nie zawsze urzędy właściwie interpretują nowe przepisy – komentuje Michał Urban. Dodaje, że personalia i płeć zostały zmienione w komunikatach medialnych, aby chronić dane wrażliwe osób.
Czytaj również w LEX: Świadczenie pielęgnacyjne wymaga faktycznej opieki nad niepełnosprawnym > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.