Regina Skibińska

Artykuły autora

Nęcenie zwierząt jest dozwolone w określonych granicach

Prawo karne Środowisko

Papryka, banany, ogórki, cytryny, marchewka, cebula, kapusta – pod ambonami myśliwskimi można znaleźć niemal wszystko to, co na stoiskach w warzywniakach, tylko często nadpleśniałe i nadpsute. Tymczasem nęcenie zwierząt jest dozwolone, ale tylko w ściśle wskazanych okolicznościach, co jest często łamane.

25.11.2023

TSUE : Koszty kredytu konsumenckiego mogą być nadmiernie wysokie

Banki Kredyty Prawo europejskie

Sąd krajowy może uznać za nieuczciwy warunek umowny przyznanie przedsiębiorcy opłaty lub prowizji w kwocie rażąco wysokiej, w stosunku do oferowanej przez niego usługi – orzekł TSUE. To oznacza, że wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego podlega ocenie nie tylko w odniesieniu do limitów określonych przez ustawodawcę, ale też w relacji do oferowanych w zamian usług instytucji finansowej.

23.11.2023

Żądają od frankowiczów dużo, wygrywają mało. Sądy rzadko orzekają na korzyść banków

Rynek i konsument Banki Kredyty frankowe

Banki pozywające kredytobiorców frankowych utrzymują zwykle, że umowa jest ważna, ale przezornie asekurują się, zgłaszając żądania ewentualne. Przeważnie bankom udaje się uzyskać jedynie kapitał wypłaconego kredytu pomniejszony o sumę wpłat kredytobiorcy, co często oznacza całkowitą przegraną. Dla konsumenta największym problemem wciąż może być jednak naliczanie ustawowych odsetek za opóźnienie.

22.11.2023

Frankowicze w sądach wygrywają, ale z WIBOR-em łatwo nie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Pomiędzy kredytami frankowymi a kredytami z WIBOR-em jest sporo podobieństw i to na wielu płaszczyznach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie takie umowy da się wzruszyć. Liczyć się będzie moment ich zawarcia, to jak kredytobiorcy byli informowani o ryzyku i ostatecznych kosztach kredytu oraz to czy bank, ustalając wskaźnik WIBOR, kierował się prawem i dobrymi obyczajami. Prawnicy wskazują, że warto próbować, bo można wiele zyskać.

21.11.2023

Problem starych polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym wiecznie żywy

Rynek i konsument Finanse

Nie zakończyły się jeszcze problemy osób, które kilka lat temu zainwestowały w niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) i zrezygnowały z inwestycji, po czym straciły większość oszczędności, gdyż ubezpieczyciel pobrał opłatę likwidacyjną. Towarzystwa nie chcą zwracać tych opłat, a sprawy sądowe mają różny finał. Rzecznik finansowy wniósł skargi nadzwyczajne od wyroków w takich sprawach.

14.11.2023
1    30  31  32  33  34  35  36  37  38    122