Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.

03.09.2024

Lewiatan: Zielona transformacja powinna pozytywnie wpłynąć na rynek pracy

Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG

Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.

02.09.2024

Ostatni dzwonek na odrobienie zaległości urlopowych

Prawo pracy

Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.

02.09.2024

Pierwszy urząd z siedmiogodzinnym dniem pracy

Prawo pracy

Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.

02.09.2024

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

Domowe finanse Emerytury i renty

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

31.08.2024
1    21  22  23  24  25  26  27  28  29    796