Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Wakacje składkowe - przedsiębiorcy nie mają dnia do stracenia

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych w grudniu br., już powinni zacząć gromadzić dokumenty, które trzeba będzie złożyć razem z wnioskiem po 1 listopada. Ma to też swoje dobre strony, bo zgromadzone dokumenty, po sprawdzeniu i ewentualnym uzupełnieniu, będzie można wykorzystać we wniosku o wakacje składkowe… w styczniu 2025 r. Prawnicy i doradcy podatkowi ostrzegają, że czekanie do ostatniej chwili może narazić na błędy i zarzuty karne wyłudzenia świadczenia.

25.10.2024

Rośnie liczba zwolnień grupowych, ale bezrobocie nadal niskie

Prawo pracy Rynek pracy

W sierpniu deklaracje o zwolnieniach grupowych złożyło 27 firm, chcących zwolnić blisko 20 tys. osób. Dla ogólnej sytuacji na rynku pracy zwolnienia grupowe nie mają większego znaczenia, ale mają oczywiście dużo większe dla lokalnego rynku pracy, w tym dla powiatowych służb zatrudnienia. Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5 proc. - podał GUS.

24.10.2024

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę będzie jednak konieczne

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Rząd nie rezygnuje z pomysłu wydawania zezwoleń na pracę, w przypadku gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na terytorium RP na podstawie umowy o pracę. W najnowszej wersji projektu wymóg zawarcia umowy o pracę z polskim podmiotem powierzającym pracę cudzoziemcowi pozostał i został zapisany art. 28, choć zniknął z przepisu o udzielaniu zezwolenia, o którym mowa w art. 6. Pozostał też wymóg zatrudnienia cudzoziemca na etacie na oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

24.10.2024

Wcześniejsi emeryci są w lepszej sytuacji niż prokuratorzy

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Rząd prawdopodobnie nie opublikuje wyroku TK w sprawie SK 140/20 z uwagi na udział w składzie orzekającym sędziego dublera. Nie znaczy to jednak, że sytuacja emerytów, którzy walczą o przeliczenie świadczeń bez ich pomniejszania o wypłacone wcześniej kwoty, jest beznadziejna. Zdaniem prawników wyjściem jest bezpośrednie stosowanie Konstytucji przez sądy i wyroku TK z 6 marca 2019 r. W efekcie sytuacja emerytów jest lepsza od sędziów i prokuratorów, którzy przed sądami walczą o wyrównanie wynagrodzeń. RPO wystąpił właśnie do Szefa KPRM w sprawie niepublikowania tego wyroku powołując się na artykuł Prawo.pl.

24.10.2024

Sprawa nieopublikowania korzystnego dla emerytów wyroku TK. RPO interweniuje

Emerytury i renty

Od ponad czterech miesięcy w Dzienniku Ustaw nie został ogłoszony korzystny dla tzw. wcześniejszych emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Dzięki temu orzeczeniu świadczenia od 150 do 200 tys. seniorów mogą wzrosnąć nawet o 1200 zł. Każdy może też otrzymać 64 tys. zł wyrównania. Nie jest to jednak możliwe, dopóki wyrok TK nie wejdzie w życie, a to następuje w momencie jego ogłoszenia.

23.10.2024
1    15  16  17  18  19  20  21  22  23    806