Marek Sondej

Artykuły autora

WSA: Sama dieta sołtysowi nie wystarczy, uchwała ma zawierać też zasady

Samorząd terytorialny

Uchwała o wysokości diety sołtysa oraz zasady zwrotu kosztów podróży służbowych jest aktem prawa miejscowego i podlega publikacji. Musi być jednak regulacją całościową, określać zasady, na jakich przysługują sołtysom diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej, a nie tylko czynności, za które przysługuje dieta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

06.09.2022

WSA: Nieudolnego dyrektora szkoły należy odwołać bez zbędnej zwłoki

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Niewłaściwe zarządzanie szkołą, czy wadliwa organizacja jej pracy mogą być przyczyną odwołania dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. Organ zarządzający musi jednak ustalić, że okoliczności te zagrażają funkcjonowaniu szkoły, a decyzję o odwołaniu podejmie natychmiast po ujawnieniu nieprawidłowości - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

01.09.2022

NSA: Zwrot za dowóz niepełnosprawnego dziecka również do szkoły muzycznej

Zarządzanie oświatą

Rodzice niepełnosprawnego dziecka mogą domagać się, by gmina wzięła na siebie koszty jego dowozu do danej szkoły, nawet gdy ta nie jest dla nich szkołą obwodową. Muszą jednak wtedy wykazać, że placówka realizuje zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

31.08.2022

WSA: Bez zaświadczenia o samodzielności lokalu można przegrać w sądzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Zaświadczenie o samodzielności lokalu można wydać również na wniosek osoby, która nie ma do niego tytułu prawnego. Wystarczy, że wykaże, iż zaświadczenie ma być dowodem w postępowaniu, w którym spodziewa się uzyskania określonych korzyści - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, uchylając decyzje prezydenta Rzeszowa i samorządowego kolegium odwoławczego.

27.08.2022

WSA: Błędy młodości nie wykluczają kariery w WORD-zie

Prawo karne Administracja publiczna Prawo pracy

Rękojmię należytego wykonywania obowiązków egzaminatora może dawać również osoba, która została w przeszłości skazana za przestępstwo łapownictwa, ale skazanie to uległo zatarciu. Warunkiem jest jednak, by jej aktualna postawa życiowa i kompetencje zawodowe uzasadniały wniosek o wpis na listę egzaminatorów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

25.08.2022
1    29  30  31  32  33  34  35  36  37    112