Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Fiskus coraz częściej sprawdza firmy powiązane, ale jest mniej skuteczny

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 roku fiskus przeprowadził o 97 procent więcej kontroli w zakresie cen transferowych niż rok wcześniej. Były one jednak mniej skuteczne. Zdaniem ekspertów, podatnicy są coraz lepiej przygotowani do obrony. Analizy porównawcze zyskują na znaczeniu.

10.05.2021

Podatnikom coraz trudniej udowodnić należytą staranność

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.

07.05.2021

Strona internetowa systemu e-TOLL już działa

Ordynacja Rachunkowość

Resort finansów uruchomił już stronę etoll.gov.pl. Portal ma zapewnić komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych. Wkrótce zostanie uruchomiona rejestracja w systemie e-TOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne.

06.05.2021

Wiążąca informacja stawkowa lepsza od interpretacji podatkowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niejasności w VAT lepiej rozwiązywać wiążącą informacją stawkową niż wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Skarbówka analizuje w nich nie tylko przepisy podatkowe. Informacje dają więc skuteczniejszą ochronę niż interpretacje podatkowe, które potem łatwo podważyć. Potwierdzają to najnowsze doświadczenia doradców podatkowych.

06.05.2021

Singlowi państwo zabiera więcej

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2020 r. otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ), zaś przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu PwC.

05.05.2021
1    191  192  193  194  195  196  197  198  199    567