Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Elektroniczny czynny żal pełen wątpliwości

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Możliwość składania czynnego żalu w formie elektronicznej stoi pod znakiem zapytania. Ministerstwo Finansów twierdzi, że problemu nie ma. Jednak doradcy podatkowi uważają, że od października 2021 roku znów trzeba będzie wrócić do dokumentów papierowych. Konieczna jest pilna zmiana przepisów i jednoznaczne stwierdzenie, czy e-czynny żal będzie dopuszczalny.

03.08.2021

Resort finansów chce z dnia na dzień ograniczyć amortyzację

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Od stycznia przyszłego roku wynajmujący mieszkania nie będą mogli ich amortyzować. Podatek trzeba będzie liczyć według stawki ryczałtowej od przychodu. Przedsiębiorcy nie będą mogli z kolei dokonywać odpisów od prywatnego majątku wniesionego do firmy (m.in. samochodu, telefonu czy komputera) od ceny zakupu – ważna będzie wartość rynkowa. Problem jednak w tym, że projekt zmian nie zawiera przepisów przejściowych.

03.08.2021

Kierunek zmian jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ceny transferowe od lat przysparzają wielu problemów. Spełnienie rosnących wymogów zabiera coraz więcej czasu i wymaga sporej wiedzy. Dlatego pozytywnie należy ocenić propozycje szeregu uproszczeń, jakie znalazły się w ramach programu Polski Ład. Kierunek uproszczeń jest niewątpliwie bardzo dobry, jednak, niestety, nie wszystkie zmiany to krok w dobrą stronę. Mamy do czynienia z niesamowitym zaostrzeniem kar – mówi Monika Palmowska, partner w KPMG w Polsce.

03.08.2021

Fiskus sprawdzi rozliczenia i prześwietli majątek firm

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce, by wszystkie firmy – także jednoosobowi przedsiębiorcy – od stycznia 2023 roku wysyłały do skarbówki co miesiąc raporty dotyczące rozliczania podatku dochodowego. Udostępniać trzeba będzie m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencję środków trwałych. Fiskus od razu sprawdzi więc majątek firmy i zweryfikuje, czy nie służy on do sztucznego zawyżania kosztów.

02.08.2021

Od napiwków też trzeba zapłacić podatek

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Sezon wakacyjny w pełni, stąd wiele osób pracujących w gastronomii (i nie tylko) zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane przez nich napiwki podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie, kto i w jakim momencie ma wykazać taki przychód. Nie ma tu jednak jednej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem od formy otrzymania napiwku.

31.07.2021
1    166  167  168  169  170  171  172  173  174    567