Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Narodowy Program to nie źródło prawa - kolejność szczepień bez dobrej podstawy

Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19, która wzbudza obecnie wiele emocji, nie wynika z żadnego aktu prawa powszechnie obowiązującego. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie określa, że to właśnie zatrudnieni w ochronie zdrowia mają pierwszeństwo. Być może jest to zapisane w kontraktach zawartych przez NFZ ze szpitalami węzłowymi. NFZ jednak nie udostępnił nam wzorców tych umów.

04.01.2021

Szczepienie poza kolejnością potrwa do 6 stycznia. To dzięki Ministerstwu Zdrowia i NFZ

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od kilku dni cała Polska żyje szczepieniami celebrytów poza kolejnością. Wśród nich są m.in.: Krystyna Janda, Michał Bajor, Edward Miszczak, Andrzej Seweryn. Dostali szczepionki choć nie są lekarzami, studentami medycyny czy pracownikami opieki społecznej. Problem w tym, że samo Ministerstwo Zdrowia pozwoliło na takie łamanie zasad Narodowego Programu Szczepień przyjętych uchwałą rządu, by nie zmarnowały się rozmrożone fiolki ze szczepionką.

04.01.2021

UKNF prostuje opinie na temat sytuacji Idea Banku

Finanse

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi Leszka Czarneckiego oraz adwokata Romana Giertycha na temat sytuacji Idea Banku w kontekście jego przymusowej restrukturyzacji. Zdaniem UKNF rozpoczęty przez BFG proces przymusowej restrukturyzacji Idea Banku ma głębokie uzasadnienie prawne oraz merytoryczne,

04.01.2021

Przedsiębiorca jak konsument – nowy kłopotliwy przywilej

Prawo cywilne

Od Nowego Roku wejdą bardzo ważne zmiany dla przedsiębiorców w prawie konsumenckim. Za ich sprawą osoba prowadząca jednoosobową działalność, nawet gdy jest to duża firma, będzie mogła m.in. odstąpić od umowy zawartej na odległość czy korzystać z rękojmi, jeśli będzie to dotyczyć umowy niezwiązanej z biznesem. Zyska też prawo do kwestionowania klauzul niedozwolonych.

01.01.2021

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse

W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.

01.01.2021
1    157  158  159  160  161  162  163  164  165    534