Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

Ponad 7 mln osób założyło profil na PUE ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Platforma Usług Elektronicznych to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Korzystać z niego mogą wszyscy ubezpieczeni w ZUS - pracodawcy, pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści. Na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym.

15.06.2021

Nowa umowa emerytalna ważna dla osób, które pracowały w Polsce i Turcji

Ubezpieczenia społeczne

Od początku czerwca między Polską a Turcją obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Dzięki porozumieniu można sumować okresy ubezpieczenia w Polsce i w Turcji, żeby ustalić i obliczyć wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Na porozumieniu zyskają również przedsiębiorcy z obu krajów, bo reguluje ono kwestie delegowania pracowników. To już czternasta taka umowa zawarta przez Polskę.

14.06.2021

NIK sprawdzi czy dodatki covidowe dla medyków są prawidłowo wypłacane

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Najwyższa Izba Kontroli zbada, czy kierownicy podmiotów leczniczych prawidłowo wskazywali personel medyczny uprawniony do covidowego dodatku. Kontrola zostanie przeprowadzona w podmiotach leczniczych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyniki poznamy jesienią.

14.06.2021

W pandemii Polacy spłacili długi odkładane na później

Domowe finanse

Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów wynosi po I kw. 2021 r. prawie 80 mld zł. Pandemia i widmo kryzysu podziałały mobilizująco i paradoksalnie ten, kto dał radę, spłacił długi odkładane na później. W efekcie w ciągu roku liczba zadłużonych osób spadła o ponad 90 tys., a wzrosła wartość oszczędności Polaków. Obostrzenia sanitarne sprawiły, że wydawaliśmy po prostu mniej.

09.06.2021

NSA wyznaczył pierwsze posiedzenia ws. uchwał o przeciwdziałaniu ideologii LGBT

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Od 2019 roku samorządy dość masowo przyjmowały uchwały "przeciwko ideologii lgbt". Podjęto je na prawie jednej trzeciej obszaru Polski. Część z nich trafiło do sądów administracyjnych. Orzeczenia w różnych sądach były rozbieżne, a kilka spraw dotarło do NSA. Na 2 lipca Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył dwa pierwsze posiedzenia w sprawach odwołań Rzecznika Praw Obywatelskich od orzeczeń odrzucających jego skargi.

09.06.2021
1    86  87  88  89  90  91  92  93  94    448