Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Oszustwo w internetowym sklepie? Pieniądze można odzyskać na różne sposoby...

Prawo cywilne Rynek i konsument

Gdy zakupy w internecie okażą się nieudane, a opłacony towar nie zostanie przesłany, pokrzywdzony klient może zgłosić sprawę organom ścigania. Może również podjąć decyzję o zainicjowaniu sprawy cywilnej. A dla wygranej przed sądem cywilnym może mieć znaczenie to, czy sprawcę prawomocnie skazano za popełnienie przestępstwa,

13.03.2021

WSA: Trudności organizacyjne w spółce z powodu pandemii uzasadniają przywrócenie terminu...

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Strona nie opłaciła brakującej części opłaty od skargi w terminie. We wniosku o jego przywrócenie zwrócono uwagę, iż czynności nie zostały podjęte w terminie z powodu utrudnień związanych z pandemią COVID-19. Z urzędu wiadomo, że od czasu nastania epidemii dochodzi do różnych zakłóceń w podejmowaniu czynności życia codziennego

11.03.2021

Zawieszenie kary przy niealimentacji? SN: tak, jeśli nie było wcześniej skazania

Wymiar sprawiedliwości

Na skutek nowelizacji prawa karnego z 2015 r. orzeczenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest uzależnione od tego, czy sprawca nie był wcześniej skazany na karę pozbawienia wolności. Nie można orzec takiej kary, nawet gdy część z czynów zarzucanych oskarżonemu miała miejsce przed wejściem w życie tej regulacji – orzekł Sąd Najwyższy.

10.03.2021

SN: Zarzut usiłowania przeszkodzenia legalnej manifestacji nie do trybu nakazowego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Po uprawomocnieniu się wyroku, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasacje na korzyść ukaranych. Podniósł, że nie było podstaw do wydania wyroku nakazowego w sprawie, skoro wina i okoliczności czynów budziły istotne wątpliwości. Zdaniem RPO sąd powinien był zdecydować o skierowaniu sprawy na rozprawę, by móc wyjaśnić kluczowe kwestie.

09.03.2021

Sąd: Ekspertyza wydana w postępowaniu likwidacyjnym nie może konkurować z opinią biegłego sądowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Towarzystwo ubezpieczeniowe bezzasadnie podważało wiarygodność opinii wydanej przez biegłego sądowego neurologa. Opinia była rzetelnym dowodem, na którego podstawie można było ustalić stopień uszczerbku na zdrowiu powoda, który doznał udaru mózgu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd nie uznał ekspertyzy wydanej w procedurze wewnętrznej w pozwanej spółce.

08.03.2021
1    69  70  71  72  73  74  75  76  77    228