Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

WSA: Organ może w każdym czasie sprostować wydaną decyzję

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ podatkowy w decyzji dopuścił się oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie podstawy wydanego rozstrzygnięcia. Mógł on następnie sprostować dostrzeżony błąd, nawet po tym jak strona wniosła odwołanie. Sprostowanie nie doprowadziło do istotnej zmiany zaskarżonego rozstrzygnięcia. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

14.01.2021

Alimenty od eksmałżonka – nie tylko winny rozkładu pożycia może je płacić

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Małżonkowie w sprawach o rozwód najczęściej nie zgłaszają żądania zasądzenia na ich rzecz alimentów. Takie roszczenie mogą zgłosić później, już po zakończeniu sprawy o rozwód. W dużej mierze to od treści wyroku rozwodowego zależy, czy były małżonek będzie mógł z łatwością uzyskać świadczenia z tego tytułu – wskazują prawnicy.

09.01.2021

WSA: Zaświadczenie w sprawie podatnika nie rozstrzyga sprawy, ale stwierdza fakty

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik domagał się wydania mu zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Nie wykazał on interesu prawnego w uzyskaniu dokumentu, więc organy podatkowe słusznie nie uwzględniły jego żądania. Przy wydaniu zaświadczenia organ ma jedynie stwierdzić w nim to, co wynika z odpowiednich rejestrów, do których ma dostęp - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

08.01.2021

WSA: Skargi na decyzje ZUS w sprawie zwolnień z opłacania należności rozpoznaje warszawski WSA

Zwolnienie z ZUS

ZUS ma siedzibę w Warszawie. Organ, w odróżnieniu od oddziałów ZUS, posiada osobowość prawną. Okoliczność ta ma znaczenie przy ustalaniu właściwego terytorialnie sądu administracyjnego, który powinien rozpoznać skargę. Co do zasady na wybór właściwego sądu rzutuje siedziba organu, którego decyzja jest kwestionowana - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

07.01.2021

Umowa przedwstępna zakupu mieszkania najlepiej u notariusza

Prawo cywilne Prawo rodzinne Budownictwo

Niejednokrotnie planując zakup nieruchomości dowiadujemy się, że kontrahent chce zawrzeć umowę przedwstępną. Jak wskazuje się w orzecznictwie taka umowa ma charakter prowizoryczny, stanowi etap na drodze do zawarcia umowy docelowej. Nie jest celem samym w sobie. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie własnych interesów w takiej umowie, celem uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości.

05.01.2021
1    66  67  68  69  70  71  72  73  74    220