Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

SN: Gdy oskarżony umrze w toku sprawy karnej, proces się umarza

Prawo karne

Śmierć oskarżonego na każdym etapie postępowania karnego, także tuż przed lub już po wydaniu przez sąd wyroku, ale jeszcze przed uprawomocnieniem, staje się podstawą do umorzenia postępowania. Nie ma znaczenia to kiedy sąd się o tym dowiedział - wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

28.06.2021

SA: Uznanie niewłaściwe wpływa na rozkład ciężaru dowodowego

Wymiar sprawiedliwości

Pozwany w toku procesu uregulował znaczną część należności. Taki stan ma znaczenie dla oceny, czy powództwo jest zasadne. Pozwany nie wykazał jednak tego, że wierzytelność objęta uznaniem nie istniała. Przemawiało to za uwzględnieniem powództwa - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

23.06.2021

Różne mogą być podstawy odpowiedzialności za złamanie tajemnicy pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO

Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.

14.06.2021

Gdy sąsiedztwo ma więcej minusów niż plusów, ratunkiem sprawa o immisje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo własności daje szereg uprawnień, nie ma jednak absolutnego charakteru. Przepisy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy mogą limitować uprawnienia właściciela. Niekiedy na zakres wykonywania prawa wpływa orzeczenie sądu zainicjowane sporem sąsiedzkim. Może to być spór o immisje, czyli oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie.

05.06.2021
1    64  65  66  67  68  69  70  71  72    228