Dorian Lesner

Artykuły autora

Sąd: Nawet jedno samowolne opuszczenie pracy może uzasadniać zwolnienie

Prawo pracy

Pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy oraz ominął bramkę z elekronicznym systemem ewidencji wejść i wyjść. Na podstawie wydruków z tego systemu wykazano też mniejszy czas pracy niż wpisany przez pracownika na tradycyjnych listach obecności. Tym samym pracodawca miał podstawy, by utracić do niego zaufanie i wypowiedzieć umowę o pracę.

01.06.2024

NSA: Rozkaz o powierzeniu obowiązków służbowych podlega kontroli sądowej

Administracja publiczna Prawo pracy

Zgodnie z przepisami, sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Niemniej powierzenie pełnienia obowiązków służbowych funkcjonariuszowi Straży Granicznej następuje w formie decyzji administracyjnej o charakterze uznaniowym, więc podlega kontroli sądowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

31.05.2024

WSA: Skarga nie może dotyczyć sposobu zatrudniania przez administratora

RODO

Przedmiotem indywidualnej skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie może być kontrola stosowanych przez administratora danych ogólnych praktyk i sposobu zatrudniania. Funkcją tej skargi jest bowiem egzekwowanie przestrzegania przepisów w operacjach przetwarzania danych, które bezpośrednio wpływają na osobę, której przetwarzane dane dotyczą.

30.05.2024

NSA: Przedsiębiorca nie zmienił wpisu w CEIDG, więc został wykreślony

Prawo gospodarcze

Wpis przedsiębiorcy w CEIDG wzbudził wątpliwości skarbówki, która poinformowała o tym ministra właściwego do spraw gospodarki. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w przypadku powzięcia przez organ informacji o tym, że wpis do ewidencji zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, wzywa on przedsiębiorcę do dokonania odpowiedniej zmiany. Bierność w tym zakresie może skutkować wykreśleniem z CEIDG.

27.05.2024

WSA: Niekorzystne orzeczenie lekarskie oznacza dla kierowcy cofnięcie uprawnień

Transport

Decyzja organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami została zaskarżona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że w sytuacji istnienia orzeczenia o przeciwwskazaniach zdrowotnych do kierowania pojazdami, nie można w drodze uznania odstąpić od wydania decyzji o cofnięciu uprawnień. Organ jest bowiem związany treścią wydanego orzeczenia i nie może dokonywać jego merytorycznej oceny.

16.05.2024
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    290