Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Nowa ustawa o skutkach decyzji członków neo-KRS

Prawnicy

Na stronach Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia opublikowano projekt ustawy, która reguluje skutki uchwał Krajowej Rady Sądownictwa wydane w latach 2018–2024, w których podjęciu brał udział sędzia wybrany na członka tej Rady. Neo-sędziowie to w większości osoby, które będąc już sędziami przyjęły awans do wyższej instancji. Ustawa mówi jasno, że powrócą na poprzednie stanowiska, a konkursy należy powtórzyć.

01.03.2024

Apel o odwołanie kolejnego prezesa sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zaapelowali do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o odwołanie prezesa Rafała Puchalskiego. Chcą również, aby stanowisko stracił jego zastępca, sędzia Józef Pawłowski. Sędziowie rzeszowskiej apelacji zarzucają prezesowi i wiceprezesowi, że fatalnie zarządzają sądem, wobec czego tworzą się ogromne zaległości w rozpoznawaniu spraw.

01.03.2024

Ruszył proces sprawców masakry kormoranów

Prawo karne

Przed Sądem Rejonowym w Żninie ruszył proces karny przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o dokonanie masakry kormoranów w kwietniu 2023 r. na Jeziorze Tonowskim w powiecie żnińskim. Prokuratura w odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, zażądała, by warunkiem minimum było półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych.

01.03.2024

Nie będzie już mandatów za hałas traktora w nocy

Prawo karne

Nocne prace rolnicze powodujące hałas, to nie jest nieodpowiedzialny wybryk, a konieczność. Dlatego rolników nie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej. Projekt zmian w kodeksie wykroczeń właśnie znalazł się w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 6-8 marca. Chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników prowadzących prace polowe.

01.03.2024

Ponad 200 spraw przeciwko sędziom prawidłowo stosującym prawo europejskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata trwało wyjaśnianie zarzutu złamania Konstytucji przez trzech sędziów. Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie chcieli wyjaśnić, czy w sprawie zachodzi nienależyta obsada sądu. W tym celu zwrócili się o przesłanie informacji ‎o okolicznościach powołania asesora na stanowisko. Nie dokonali ingerencji w tryb powoływania asesorów – orzekł Sąd Najwyższy. Była to pierwsza sprawa wytoczona przez rzecznika dyscyplinarnego, która miała wywołać efekt mrożący wśród sędziów, by nie stosowali prawa europejskiego.

29.02.2024
1    62  63  64  65  66  67  68  69  70    2005