Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Ławnicy SN: Do błędu premiera nigdy nie powinno dojść

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego II kadencji podjęła uchwałę, w której uznaje za pożałowania godne złożenie przez prezesa Rady Ministrów RP kontrasygnaty pod niezgodnym z Konstytucją RP postanowieniem Prezydenta RP w sprawie wyznaczenia przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Postanowienie to jest w dwójnasób niezgodne z prawem.

02.09.2024

SA: Prawo do wynagrodzenia dla spadkobiercy za sprzedane przez spółkę obrazy

Prawo rodzinne Prawo europejskie Prawo autorskie

Wynagrodzenie powstałe z droit de suite należy się wówczas, gdy następuje zawodowa odsprzedaż oryginalnych egzemplarzy utworu. Roszczenie o jego zapłatę powstaje w chwili odsprzedaży dzieła. Wierzytelność jest zbywalna na zasadach ogólnych, wchodzi do spadku, może też być przedmiotem zapisu windykacyjnego i zwykłego - przypomniały sądy.

02.09.2024

SN: Dostęp do akt sędziego i jego obrońcy nie zagraża śledztwu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Sędzia, co do którego złożono wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, ma prawo zapoznać się z dokumentami włączonymi do akt. Odmowa udostępnienia dokumentacji w sprawie obwinionego o niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych nie została dostateczne uzasadniona i brak było podstaw do uwzględnienia zastrzeżenia Prokuratora Regionalnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

28.08.2024

SN: Fałszywa umowa leasingu – wznowienia nie będzie

Zawarcie z bankiem umowy o wykup wierzytelności leasingowej, gdy umowa leasingu miała charakter fikcyjny, doprowadziło do milionowych strat pokrzywdzonego. Wprowadzało to bank w błąd co do istnienia przedmiotu leasingu i zamiaru umowy - orzekł sąd. Jednak obrońca skazanego próbował wznowić postępowanie, dowodząc, że nie ma szkody, są nowe zeznania i klient nie popełnił zarzucanego mu czynu. Jak stwierdził Sąd Najwyższy - bezskutecznie.

27.08.2024

NSA: Opłata za wprowadzanie wód opadowych do rzeki

Środowisko

Odpłatność za usługę wodną należy się tylko wówczas, gdy podmiot dysponujący pozwoleniami, ma możliwość korzystania z niej. Natomiast obciążenie opłatą jest niedopuszczalne w sytuacji braku urządzeń wodnych, które ujmowałyby wodę opadową lub roztopową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Dyrektora Zarządu Zlewni w Łodzi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

24.08.2024
1    35  36  37  38  39  40  41  42  43    2042