Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

NSA niechętny wstrzymaniu decyzji ministra o cofnięciu koncesji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wniosek o wstrzymanie decyzji ministra o odebraniu koncesji na sprzedaż materiałów wybuchowych powinien mieć uzasadnienie. Musi ono odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających sądzić, że wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności grozi wyrządzeniem znacznej szkody. I nie można dopiero w zażaleniu do drugiej instancji sądu uzupełniać złożonego w sprawie wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

18.06.2024

Prawo odbudowy przyrody - przyjęte

Środowisko

Dzisiejsze głosowanie w Radzie ds. Środowiska Unii Europejskiej to wielki sukces dla przyrody, a jednocześnie wielka porażka naszego rządu. Polska stanęła po stronie przeciwników ochrony przyrody, wbrew interesom i woli polskiego społeczeństwa – twierdzą ekolodzy. W poniedziałek rano, 17 czerwca br., rozpoczęła się debata i głosowanie w Radzie. Polska oddała głos przeciw Nature Restoration Law (NRL).

17.06.2024

Dr Grzesiowski został Głównym Inspektorem Sanitarnym

Administracja publiczna

Premier na wniosek minister zdrowia powołał dra Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Paweł Grzesiowski to znany popularyzator wiedzy medycznej, pediatra, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych i prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń".

17.06.2024

Utrata prawa jazdy za szybkość nie na drogach krajowych

Prawo karne Administracja publiczna Transport

W Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się prace nad zmianą ustawy o ruchu drogowym. Jak poinformował minister Dariusz Klimczak, szef resortu infrastruktury, poprawki łączą się z surową karą - utratą prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym.

17.06.2024

TSUE: Kobiety identyfikujące się z równością płci nie wrócą do ojczyzny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nastolatki, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.06.2024
1    24  25  26  27  28  29  30  31  32    2005