Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Pytanie do TSUE: Czy uznający innych sędziów za cyników może orzekać?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE m.in. o zależność sędziego od władzy politycznej i jego publiczne wsparcie projektu reformy wymiaru sprawiedliwości. A zwłaszcza, czy jest sędzią osoba używająca pod adresem kolegów epitetów takich jak „skompromitowany", „mierny", „dyletant", „ignorant", „karierowicz" czy „cynik".

21.10.2024

Sędzia Pacuda odchodzi w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Maciej Pacuda z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku. Ostatnia publiczna rozprawa z jego udziałem odbyła się 17 października br. Sędzia Maciej Pacuda był powołany do Sądu Najwyższego 12 stycznia 2011, a zaczynał karierę sędziego od stanowiska w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, a następnie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

21.10.2024

Strasburg: Wadliwa procedura przyjmowania zgłoszenia o gwałt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Dania naruszyła prawo kobiety do życia prywatnego i naraziła ją na nieludzkie traktowanie. Art. 3 i 8 Konwencji nakładają na państwa "pozytywny obowiązek" uchwalania przepisów w sprawach karnych, które skutecznie powinny ścigać sprawców przestępstw i karać gwałty. Trybunał zasądził od rządu duńskiego na rzecz poszkodowanej kobiety 20 tys. euro.

18.10.2024

SN: Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

W razie wygaśnięcia umocowania do reprezentowania uczestnika postępowania o podział majątku wspólnego na skutek jego śmierci, o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej, należnych adwokatowi lub radcy prawnemu za pomoc prawną udzieloną temu uczestnikowi z urzędu, sąd orzeka niezwłocznie po złożeniu wniosku przez pełnomocnika - taką uchwalę podjęła 16 października br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

18.10.2024

SN: Informacja o ciąży nawet po 14 miesiącach od wypowiedzenia kobiecie nie zaszkodzi

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ujawnienie w toku postępowania sądowego w sprawie z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nowej okoliczności, jaką jest ciąża pracownicy w okresie biegnącego wypowiedzenia, nie stanowi zmiany powództwa i dlatego nie jest ograniczone terminem 21 dni przewidzianych do złożenia odwołania do sądu (art. 264 kodeksu pracy) – taki jest sens uchwały Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

18.10.2024
1    18  19  20  21  22  23  24  25  26    2042