Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Dr Mateusz Wąsik: Polskie prawo musi uznać związki jednopłciowe

Prawo europejskie

W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska, w odniesieniu do związków osób tej samej płci, obecnie nie spełnia minimalnych standardów, jakich wymaga od niej artykuł 8 EKPCz. Aby bowiem te standardy spełnić, nasz kraj musi zapewnić związkom jednopłciowym adekwatną ochronę - mówi dr Mateusz Wąsik, adwokat i doradca podatkowy, autor książki "Związki osób tej samej płci. Konsekwencje braku regulacji w prawie polskim".

03.02.2024

MEN publikuje listę zawodów o szczególnym znaczeniu dla państwa

2024 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód technik elektromobilności. Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa. Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie.

02.02.2024

Szykuje się czystka na nowych uczelniach? Minister już z nowymi uprawnieniami

Szkolnictwo wyższe

Przy okazji nowelizacji, której celem było przedłużenie przepisów dotyczących uprawnień doktorantów kończących studia na starych zasadach, przyznano ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego nowe uprawnienie. Będzie mógł odwołać rektora nowo utworzonej uczelni i powołać nowego. To furtka dla rządu, by cofnąć decyzje kadrowe ministra Przemysława Czarnka. Zmiany weszły w życie 2 lutego.

01.02.2024

Resort nauki likwiduje GovTech i zawiadamia prokuraturę

Minister Nauki Dariusz Wieczorek wystąpił do Centrum GovTech o wstrzymanie realizacji zaplanowanych wydatków i zobowiązań, a także zaciągania kolejnych, w tym zatrudniania nowych pracowników. Mimo tego 29 grudnia 2023 r. przedstawiciele centrum kupili lokal o powierzchni ponad 600 m.kw. w centrum Warszawy przy ul. Pawiej. Koszt nieruchomości to 9,5 mln zł.

31.01.2024

Statut szkoły nie może być zbyt szczegółowy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Statut szkoły nie może powielać treści aktów prawnych, nie powinno się w nim nawet zamieszczać ich sygnatur, bo każde wydanie tekstu jednolitego ustawy zrodzi konieczność jego aktualizacji. W statucie nie można też regulować zachowań uczniów poza szkołą, bo to wkracza w kompetencje rodziców. Choć teoretycznie jest to jasne, szkoły wciąż przekraczają swoje uprawnienia w tym zakresie.

31.01.2024
1    87  88  89  90  91  92  93  94  95    2262